Sprężyk

alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Sprężyk

Post autor: alon »

Chyba najbardziej kojarzy mi się z Athous haemorrhoidalis. Proszę o weryfikację, ewentualnie stwierdzenie, że z tej fotki (jedyne ujęcie) nie da się oznaczyć. Zdjęcie robione na peryferiach Tczewa, przy polnej drodze, 23.05.2010.
Załączniki
DSCF4229.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.64 KiB)
DSCF4231.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.39 KiB)
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Sprężyk

Post autor: palipa »

Wg mnie będzie to Athous vittaus
punktowanie przedplecza jest rzadkie
wydaje się, choć już wzrok już nie ten, i tu przydało by się zdjęcie czułków, że 2 i 3 człon są równe a 4 dłuższy
barwa i ogólny pokrój ciała też lepiej pasuję do tego gatunku
ale byłeś b. blisko bo typowany przez ciebie gatunek to ten sam podrodzaj

Paweł
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Re: Sprężyk

Post autor: alon »

Dzięki.
Przyjrzałem się jeszcze tym dwóm gatunkom na fotkach w sieci. Jeśli chodzi o kolor, u A. vittatus większość ma jaśniejsze szerokie smugi przez środek pokryw (to właśnie przy pierwszym podejściu spowodowało, że odrzuciłem ten gatunek), choć rzeczywiście są też jednolicie ubarwione. Do porównywania długości członów czułków chyba potrzeba by dużo lepszego zdjęcia - w tym względzie różnica między gatunkami jest niewielka. Na temat pokroju ciała się nie wypowiadam, bo bez opatrzenia nie ma co się wygłupiać.
Chyba bezpieczniej będzie zostawić Athous sp. (z ewentualnym wskazaniem na vittatus). Może ktoś jeszcze się wypowie. Dorzucam jeszcze czułki w oryginalnej rozdzielczości.
Załączniki
DSCF4231.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (70.49 KiB)
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Sprężyk

Post autor: palipa »

tak na 99 % Athous vittaus
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Re: Sprężyk

Post autor: alon »

ok, przekonałeś mnie :) dzięki
ampedus
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 09:15
UTM: DB94
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Sprężyk

Post autor: ampedus »

A ja aż tak nie byłbym pewien - może jedynie na jakieś 70% że to A. vittatus. Bez obejrzenia okazu (i to nie zawsze) pewne odróżnienie niektórych form A. vittatus od A. haemorrhoidalis jest raczej niemożliwe. A. vittatus ma ogromną zmienność we wszystkich cechach "kluczowych" pozwalających odróżnić go od mniej zmiennego A. haemorrhoidalis. Aktualnie współpracuję nad genetyczną analizą tych gatunków - mam nadzieję, że pozwoli ona na jakieś konstruktywne konkluzje.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Sprężyk

Post autor: palipa »

Oj to czeka mnie jeszcze wnikliwe przejrzenie zbioru. kilka problematycznych okazów chyba mam

Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elateridae”