Micropterix osthelderi

Micropterigidae, Eriocraniidae, Hepialidae, Nepticulidae, Opostegidae, Heliozelidae.
Witas

Micropterix osthelderi

Post autor: Witas »

Wczoraj, pomimo mżawki, udało mi się znaleźć w nowym miejscu Micropterix osthelderi.
Tego małego motylka mam z innego stanowiska, oddalonego o jakieś 15 km. Myśle, że występuje jeszcze w innych miejscach, ale jest niezwykle trudny do wypatrzenia. Nie dość, że jest mały, to lata pomiędzy drzewami, w krzaczorach. Nigdy go nie znalazłem na kwiatach. Imago lata około 2 tygodni lub nawet krócej. Dodam, że w Kojszówce łażę po tym miejscu jakieś 10 lat.
Może któraś z osób ma zdjęcie podobnych Micropteryx-ów? Szczególnie z górzystych okolic.
Załączniki
Kojszówka, 3. V. 2010, DA-00
Kojszówka, 3. V. 2010, DA-00
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.95 KiB)
Ostatnio zmieniony wtorek, 4 maja 2010, 19:24 przez Witas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Ładniutki... :wink:
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Post autor: Jarosław Wenta »

Dla odróżnienia (aczkolwiek nad wyraz podobny i z górzystych okolic): Micropterix aureatella, fotografowany 07 czerwca 2009 w Pieninach Spiskich.
Załączniki
P1520872.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (71.76 KiB)
Witas

Post autor: Witas »

Jarku, wiem że fotografem nie jestem zbyt dobrym, a nawet kiepskim :mrgreen:, więc proszę nie wpędzaj mnie w kompleksy :cry:
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Post autor: Jarosław Wenta »

Witas pisze:Jarku, wiem że fotografem nie jestem zbyt dobrym, a nawet kiepskim :mrgreen:, więc proszę nie wpędzaj mnie w kompleksy :cry:
I w dodatku mój był żywy i uciekał :razz:

Wybacz, Witku. Po tej porażce z Aglia Tau muszę się jakoś podbudować...
Witas

Post autor: Witas »

To jeszcze motyl rozpięty z Suchej Beskidzkiej.
Załączniki
M. osthelderi 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.6 KiB)
Witas

Post autor: Witas »

Jarosław Wenta pisze:I w dodatku mój był żywy i uciekał
Mój też uciekał i dlatego jest ledwo żywy :mrgreen:
Może w sobotę uda się zrobić pod Suchą B. całkowicie żywego :mrgreen:
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Witek, jaka jest roślina żywicielska tego gatunku :?: Nie wiem gdzie go szukać....
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Niemiecka strona: http://www.lepiforum.de/cgi-bin/lepiwik ... Osthelderi podaje, że gatunek jest związany z kosodrzewiną.
Witas

Post autor: Witas »

Antek Kwiczala pisze:że gatunek jest związany z kosodrzewiną.
Imago znane, reszta stadiów to czarna magia. Kosówki w tych miejscach nie ma. Stanowisko w Suchej Besk. to 350 mnpm, Kojszówka- 450 mnpm.
Teraz trochę faktów...
Bliźniaczy gatunek Micropterix schaefferi wydłubałem ze zbiorów ISEZ z Cieplic - leg.A.Borkowski (publikacja ... w toku). Motyle z Suchej i okaz z Cieplic weryfikował Ch.Zeller z Austrii, więc oznaczenia pewne.
W zbiorach ISEZ są M.osthelderi łapane przez S. Tolla w okolicach Ustronia (lata 30-te XX-w) oznaczone przez Tolla jako M. aureatella. A. Borkowski także swojego oznaczył jako M. aureatella. W kluczu S.Toll M.osthelderi nie uwzględnił. Czeklista już go uwzględnia. M.schafferi to nowy dla Polski
ODPOWIEDZ

Wróć do „Micropterigidae - Heliozelidae”