Połączenie binokularu z lustrzanką - kilka pytań

Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Połączenie binokularu z lustrzanką - kilka pytań

Post autor: Malko »

Witajcie, mam pytanie czy do takiego binokularu http://optek.pl/szm-series/414-optek-szm7045t-stl2.html potrzebuję koniecznie c-mount czy wystarczy adapter T do zamocowania lustrzanki Nikon DX ? Mocowanie c-mount tylko daje mi pole widzenia dokładnie o takim pokryciu jak w okularach ale nie jest konieczny do podłączenia aparatu? Warto inwestować w to mocowanie?

Dodam info z opisu:

głowica trinokularowa (SZM7045T) posiada w komplecie adapter tubusowy. Możliwość wyposażenia głowicy w moduł C-Mount z faktorem 0.5x (SZM1/2CTV) lub 0.3x (SZM1/3CTV), który pozwala na akwizycję obrazu o porównywalnej szerokości pola widzenia jak w okularach (wszystkie adaptery posiadają regulację pozwalającą na uzyskanie tej samej ostrości jaką użytkownik widzi przez okulary)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Połączenie binokularu z lustrzanką - kilka pytań

Post autor: PawełB »

wydaje mi się że c-mount jest tylko do kamer TV (np. przemysłowe i obserwacyjne kamerki mają takie mocowanie, są też obiektywy z takim mocowaniem). To się nie łączy z mocowaniami do lustrzanek (za wyjątkiem bezlusterkowców mających małą odległość od mocowania do matrycy jak NEX i Olympus. Ciekawi mnie informacja że moduł C może być 0,5x lub 0,3x co by świadczyło o jakiejś optyce "zmniejszającej" w środku.

Nie jestem przekonany czy mocowanie T pozwoli podłączyć Nikona, bo nic nie ma w opisie o takim standardzie dla mocowania aparatów na binokularze, mogą mieć swój własny system(np. przejściówka innej długości niz mocowanie T). Chyba musisz sprawdzić u dostawcy, jak zamocować nikona
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Połączenie binokularu z lustrzanką - kilka pytań

Post autor: Przemek Zięba »

Do podłączenia lustrzanki potrzebujesz zwykłego adaptera np. NDPL-1 (2x) albo i bez optyki - róznica cenowa kolosalna\

Ja wykorzystuję NDPL-1 2x ale zakupiony kiedyś na Ebay trochę taniej niż ten, no znacznie taniej ale to chyba 3 lata temu...

http://fotozakupy.pl/delta-optical-adap ... pow/33969s

są tańsze bez optyki wewnętrznej

http://teleskopy.pl/Adapter-fotograficz ... y-802.html

dokupujesz pierścień T2 do Nikona i po sprawie :-)

c mount sobie odpuść
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Połączenie binokularu z lustrzanką - kilka pytań

Post autor: Malko »

Dziękuję wam za odpowiedź. W korespondencji z firmą odniosłem wrażenie, że chcą mi wepchnąć na siłę ten c-mount którego tak naprawdę nie potrzebuję.... Bo skoro Przemku jak piszesz wystarczy adapter plus mocowanie T, to jestem za takim rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Połączenie binokularu z lustrzanką - kilka pytań

Post autor: Przemek Zięba »

Jeżeli masz wejście na tor wizyjny to jest jak mówię. Zresztą taki zestaw jak adapter plus lustrzanka do tego da radę i bez toru wizyjnego można obsadzić w gnieździe okularu, oddzielne wejście wygodniejsze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikroskopy, binokulary”