Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest wtorek, 17 paź 2017, 22:42

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: połączenie lustrzanki cyfrowej z mikroskopem
PostNapisane: poniedziałek, 17 maja 2010, 18:03 
Ma ktoś jakiś pomysł? mam standardowy tubus w stereoskopie -23 mm - do podłączenia (dodatkowy) i zero pomysłu na podłączenie. Poza jedną przystawka do aparatu typu MD - więc nie AF - w ofercie polskiego sklepu niczego nie znalazłem. Rodzi się pytanie, czy jeżeli podłączę taka przystawkę do aparatu z łączeniem  Sony Alpha - Konica AF plus oczywiście redukcja AF/MD to będzie to działać? Mój aparat niby ma blokadę  migawki....

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 18 maja 2010, 15:03 

Specjalność: Rhopalocera
inne zainteresowania: Foto
O ile pamiętam z katalogów foto, to jest jakiś standard połączenia, w wielu systemach jest specjalna "rurka" podłączana do mikroskopu, zakończona odp. mocowaniem do aparatu. Do KM/Sony będzie chyba trudno, nawet nie słyszałem o oryginale. Najłatwiej powinien być u nas dostępny osprzęt  M42 ( do practica/zenit). Dalej oczywiście adapter M42/minolta AF - tylko uważaj na jakość adapterów- niektóre są jakby"za długie" i zwierają styki w body aparatu. Poszukaj na allegro, jest kilka firm sprzedających multum różnych adapterów - może coś mogą na specjalne zamówienie.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 18 maja 2010, 16:25 
Hmmmm właśnie problem, mam na myśli coś takiego
http://www.max-foto.pl/pl/produkt/148/a ... ta-md.html
oczywiście w tekście zapewne pomyłka bo średnica zapewne 23 mm a nie 25 mm, no ale czy warto ryzykować niby nie majątek, ale jak dołożę adapter AF/MD za kilkadziesiąt złotych to 2 stówy PLN poleci.  W stereoskopie mam dodatkowe gniazdo 23 mm do podania takich ustrojstw i generalnie mam i kamerę  USB ale chciałbym robić zdjęcia lepszej jakości wykorzystując lustrzankę, a nie przechwyconą klatkę spod kamerki.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 19 maja 2010, 10:12 

Specjalność: Rhopalocera
inne zainteresowania: Foto
Wskazany adapter być może jest w systemie T2 (bo ma jakby osobny pierścień z mozowaniem). To był taki stary system  wymiennych "tyłeczków" w obiektywach co pozwalało je stosować w różnych typach aparatów. Obiektyw T2 jest zakończony gwintem, na który nakręca sie odpowiedni adapter.  Wadą był brak przenoszenia jakiejkolwiek automatyki. Adaptery T2 sa dość łatwo dostępne. zresztą- wygoglowałem ci coś takiego właśnie:
http://www.teleskopy.pl/product_info.ph ... cts_id=802

Tytuł:
PostNapisane: środa, 19 maja 2010, 14:11 
Dzięki tak to chyba będzie właśnie to!

Tytuł: Re: połączenie lustrzanki cyfrowej z mikroskopem
PostNapisane: czwartek, 31 maja 2012, 15:23 

Specjalność:
Witajcie. Przepraszam za moje (być może kretyńskie) pytanie, ale stawiam pierwsze, nieśmiałe kroki i naprawdę nie wiem czy wszystkie aparaty lustrzanki posiadają możliwość podłączenia mikroskopu?

PostNapisane: czwartek, 31 maja 2012, 16:45 

UTM: DA24
Specjalność:
Zawsze można to zrobić trochę takim domowym sposobem. Ja do Nikona podpinam pierścienie pośrednie od zenita (komplet trzech) i taką tubę nakładam na okular. Musi on spełniać dwa warunki. Albo mieć możliwość ustawienia w pionie, albo dość dobrze zgrywać się z pierścieniami. Ostrość ustawiam na podglądzie, a zdjęcie wykonuję pilotem z opóźnionym otwarciem migawki.

Efekt w załączniku. Mikroskop leica, imersja, obiektywx100

Załączniki:
ret.jpg
ret.jpg [ 36.79 KiB | Przeglądane 1248 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 1 cze 2012, 09:44 

UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
inne zainteresowania: W chwilach wolnych od pracy buduję bombę neutronową. Szukam paru części...
Dużo zależy jakim mikroskopem dysponujesz. Najlepiej, aby miał dodatkowy tor optyczny do mocowania kamery itp. Wtedy nawet nie potrzeba mieć jakichś przejściówek, wystarczy, aby aparat po położeniu trzymał się na mikroskopie. Ważne by stół był stabilny i aparat nie poszybował przypadkiem na ziemię ;) Od czasu do czasu fotografuję właśnie w taki sposób, a nawet daje się nakręcić jakiś filmik.

Klasyczny mikroskop:
http://www.youtube.com/watch?v=l7Oqciy9_Jo

Bino:
http://www.youtube.com/watch?v=KLA55jTlJMk

Podobnie jak D. i R. Radwańscy, korzystam z metody "bezdotykowej". Odpalam aparat za pomocą wężyka spustowego z opóźnieniem otwarcia migawki po podniesieniu lustra. Ograniczam w ten sposób ryzyko poruszenia zdjęcia.

Załączniki:
Komentarz: Panagrolaimidae
DSC_2705.jpg
DSC_2705.jpg [ 143.79 KiB | Przeglądane 1192 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 1 cze 2012, 11:52 

UTM: CA08
Poprzedni(e) login(y): Curculio
Specjalność: Curculionoidea
inne zainteresowania: Muzyka metalowa, fantastyka, WoT, Eve Online
Ja niedawno zakupiłem sobie do roboty coś takiego - Kamera mikroskopowa MotiCam 1000
http://www.e-laboratoria.pl/default.asp ... :293:35:37

Sprawdza się bardzo fajnie, sporo przejściówek do podłączenia do okularu lub do tubusa (jak ktoś ma).

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 1 cze 2012, 12:04 

inne zainteresowania: W chwilach wolnych od pracy buduję bombę neutronową. Szukam paru części...
Niby OK, ale mając możliwość podłączenia aparatu uzyskujemy możliwości, jakich nie daje "normalny" sprzęt mikroskopowy za tę cenę. Większość kamerek pozwala na uzyskiwanie maks. 3-5mpx. Rozpiętość tonalna, szybkość reakcji oraz balans bieli też często pozostawiają sporo do życzenia. Tak więc moim zdaniem, jeśli inaczej się nie da, warto poeksperymentować z podpinaniem aparatu.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 1 cze 2012, 12:11 

UTM: DA24
Specjalność:
Jest jeszcze jedna sprawa. Koszt. Kupienie przejściówki oryginalnej nikonowskiej do lustrzanki to koszt ok. 4000 netto. I pasuje tylko do mikroskopów nikkona. Kamera też swoje kosztuje. Aparat już posiadałem, więc całkowity koszt trzy lata temu wyniósł mnie:
zestaw pierścieni - 15zł
pilot - 12 zł
przejściówka z m42 na nikkon - 70 zł

Trochę mniej.

Pozdrawiam.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 1 cze 2012, 12:11 

UTM: CA08
Poprzedni(e) login(y): Curculio
Specjalność: Curculionoidea
inne zainteresowania: Muzyka metalowa, fantastyka, WoT, Eve Online
Ja ją kupiłem nie po to by robić zdjęcia, ale by rzucac obraz "na żywo" na rzutnik by coś pokazywać studentom. Do samych zdjęc oczywiście aparacik lepszy choć to może być ewentualnie tańsza alternatywa ;)

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 1 cze 2012, 12:24 

Dominika+Jurek Radwańscy napisał(a):
(...) Aparat już posiadałem, więc całkowity koszt trzy lata temu wyniósł mnie:
zestaw pierścieni - 15zł
pilot - 12 zł
przejściówka z m42 na nikkon - 70 zł.

W sumie przejściówka m42/Nikon bez soczewki, bo do makro/mikro niepotrzebna, jeszcze ten koszt zmniejsza. Bo można je kupić za 10-20zł.

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]