Mikroskop stereoskopowy Leica S8Apo

Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mikroskop stereoskopowy Leica S8Apo

Post autor: Dark »

W mojej nowej pracy mam dostęp do "hi-end'owego" sprzętu mikroskopowego. Nie mogłem się więc powstrzymać, by zobaczyć jego możliwości w ujęciu entomologicznym ;)

Na pierwszy ogień mikroskop, który stał się dla mnie swego rodzaju odkryciem, a to ze względu na jakość obrazu jaką wyciąga się z bezpośrednio uzyskiwanych z niego zdjęć. Dodając jeszcze całkiem sporą głębię ostrości i tam, gdzie musiałem wykonać 60-80 odrębnych klatek do stacka, potrzebuję teraz zaledwie 20-30.

Co ciekawe, Leica zastąpiła go już nową serią (S9Apo), którą jeszcze nie miałem okazji się bawić. Może porobię trochę sampli w przyszłości.
S8Apo, w konfiguracji standardowej, posiada współczynnik powiększenia 8:1 (10x-80x), Okulary 10x/23. Odległość robocza 75mm. Więcej informacji o konfiguracji można znaleźć tutaj:
https://downloads.leica-microsystems.co ... ure_EN.pdf

A jak subiektywna ocena?
Może najpierw co nie podoba mi się w tym mikroskopie.
- cena... :laugh: niestety Leica się ceni i koszt takiego sprzętu mieści się w przedziale 15-20 tysięcy PLN.
- Układ optyki Greenough. Ustawiając okaz do stacka, musimy pilnować jego właściwego położenia. W trybie dokumentowania za pomocą trzeciego toru optycznego, światło jest przekierowywane z lewego tubusu okularowego, a tam obraz jest inny niż ten w prawym. Z drugiej strony, problem do obejścia, bo można ustawiać wszystko patrząc na ekran komputera. No i mikroskopy w tym układzie są jednak generalnie tańsze.
- Statyw - wolałbym coś z pokrętłami makro i mikro. Czasem robiąc stacki zdarzało mi się przeskoczyć za bardzo z płaszczyzną ostrości, co owocowało artefaktami na końcowych zdjęciach.
- powiększenia. Jak dla mnie lepiej aby powiększenia zaczynały się od jakichś 5-7x, nawet kosztem powiększeń maksymalnych (model S6Apo spełnia ten wymóg - 6,3x).
- Dedykowany port do instalacji aparatów fotograficznych, nawet producentów niezależnych, to spory wydatek. Najlepiej podłączać jakąś kamerę z mocowaniem C-mount.

Co mi się podobało?
- Jakość obrazu. Optyka Planapochromatyczna robi tu solidną robotę. Nawet przy bardzo kontrastowych obiektach praktycznie nie widać żadnych aberracji chromatycznych. Ponadto, w odróżnieniu od mikroskopów z serii M (testowałem M60 i M80), nie widać żadnej dystorsji beczułkowatej czy tym podobnych zniekształceń. Obraz jest czysty, klarowny, kontrastowy i "płaski" (oczywiście nie mówię tu o efekcie 3D przy patrzeniu obuocznym ;) ). Zdjęcia uzyskiwane spod tego mikroskopu, zwłaszcza z dobrą kamerą, są rewelacyjne. Przy dobrze ustawionych parametrach pracy, pozostaje niewiele do poprawki. W serii S9Apo jest jeszcze ciekawiej, ze względu na zastosowanie techniki "Fusion optics", ale przedstawienie tego na zdjęciu zwykłą kamerą byłoby problematyczne.
- Moc dedykowanego oświetlenia. Do modelu dołączony był oświetlacz z serii Leica LED2500 (prawdopodobnie ;) ). Jest bardzo silny i świetnie pracuje się przy każdym powiększeniu. Można sterować kierunkiem oświetlenia i skokowo regulować jego moc. Statyw posiada też oświetlenie przechodzące, da się więc np. oglądać preparaty z kopulatorów.
- Możliwość zmiany zoom'a na płynny i skokowy. Umożliwia to wygodne wybieranie konkretnego powiększenia.
- Ponieważ to mikroskop w pełni manualny, podłączane do niego kamery nie muszą się z nim komunikować. Pozwala to na zastosowanie kamer niezależnych producentów i po różnych testach, wygrywają u mnie kamery Delta Optical. W przypadku modeli mikroskopów częściowo zautomatyzowanych, bez kamery Leica, nie można przeprowadzić wielu działań lub uruchomić niektórych podzespołów.

Podsumowując. To na razie najfajniejszy mikroskop stereoskopowy, jakim miałem okazję się bawić. Choć jest w pełni manualny, to w odróżnieniu od zautomatyzowanego Leica M205, uzyskiwałem nim nawet lepsze rezultaty. Dla porządku muszę dodać, że po części wynikało to z braku w konfiguracji 205tki specjalnego uchwytu AX, ale o tym napiszę w przyszłości, może będę miał lepszy materiał do porównań.

Jako zajawka, kilka kadrów składanych w Helicon Focus. Niestety, ze względu na ograniczenia forum, zmniejszane i kompresowane do 400 kB. Zdjęcia wykonano mikroskopem Leica S8Apo i kamerami Delta Optical DLT-Cam PRO 20MP USB 3.0 i DLT-Cam PRO 6,3MP USB 3.0 (https://deltaoptical.pl/kamera-mikrosko ... mp-usb-3-0).
Załączniki
Leica S8Apo (w głębi M80).
Leica S8Apo (w głębi M80).
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (388.86 KiB)
Leica S8Apo
Leica S8Apo
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (384.96 KiB)
Agrilus sp. - widać artefakty związane ze "zgubionymi" płaszczyznami głębi ostrości.
Agrilus sp. - widać artefakty związane ze "zgubionymi" płaszczyznami głębi ostrości.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (353.44 KiB)
Lepyrus cf palustris
Lepyrus cf palustris
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (393.16 KiB)
Donacia sp.
Donacia sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (384.19 KiB)
Elaphrus riparius
Elaphrus riparius
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (395.21 KiB)
Cerocoma cf. schaefferi
Cerocoma cf. schaefferi
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (395.77 KiB)
Stenocara gracilipes
Stenocara gracilipes
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (389.11 KiB)
Chrysididae
Chrysididae
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (395.12 KiB)
Vespula sp.
Vespula sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (397.98 KiB)
Paussus sp.
Paussus sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (386.53 KiB)
Lucanus cervus
Lucanus cervus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (360.3 KiB)
Gryllotalpa gryllotalpa
Gryllotalpa gryllotalpa
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (397.06 KiB)
Evarcha arcuata
Evarcha arcuata
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (397.89 KiB)
Chrysididae
Chrysididae
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (399.39 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop stereoskopowy Leica S8Apo

Post autor: M. Stachowiak »

Tak, to jest bardzo dobry mikroskop do zadań rutynowych, oczywiście jeżeli akceptuje się ten typ konstrukcji (Greenough'a) i ma świadomość związanych z nim ograniczeń. Jest do niego dostępny system ogniskowania makro/mikro, ale to należało uwzględnić w zamówieniu ;-). Dostępne są też wymienna optyka i różne akcesoria. Generalnie sprzęt godny polecenia, gdyby nie cena… :-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy Leica S8Apo

Post autor: Jacek Kurzawa »

M. Stachowiak pisze:Generalnie sprzęt godny polecenia, gdyby nie cena… :-)
Cena mówi o jakości. Trzeba się umieć zdecydować co się chce mieć, czy tanie czy dobre. Pytanie jest ewentualnie tylko takie, czy wysoka cena jest adekwatne do wysokiej jakości. Bo jesli tak to nie cena jest wysoka, tylko zarobki niskie, ale to nie ma związku z jakością sprzętu i jego oceną pod tym katem :-)

Fajny artykuł, ten mikroskop mam na oku. Jestem zadowolonym uzytkownikiem Wild Leica m8 z trzecim torem w głowicy i wszystko ładnie hula, ale te zdjecia Darka spod S8Apo mają lepszą optykę, pewnie to zasługa APO i czystości szkieł.

Ciekawe jak ma się ten S8Apo do MZ12,5?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop stereoskopowy Leica S8Apo

Post autor: M. Stachowiak »

Jacek Kurzawa pisze:
M. Stachowiak pisze:Generalnie sprzęt godny polecenia, gdyby nie cena… :-)
Cena mówi o jakości. Trzeba się umieć zdecydować co się chce mieć, czy tanie czy dobre. Pytanie jest ewentualnie tylko takie, czy wysoka cena jest adekwatne do wysokiej jakości. Bo jesli tak to nie cena jest wysoka, tylko zarobki niskie, ale to nie ma związku z jakością sprzętu i jego oceną pod tym katem :-)

Fajny artykuł, ten mikroskop mam na oku. Jestem zadowolonym uzytkownikiem Wild Leica m8 z trzecim torem w głowicy i wszystko ładnie hula, ale te zdjecia Darka spod S8Apo mają lepszą optykę, pewnie to zasługa APO i czystości szkieł.

Ciekawe jak ma się ten S8Apo do MZ12,5?
S8Apo i MZ12,5 (w nowej wersji M125C) to mikroskopy nieporównywalne ze sobą ze względu na inny typ konstrukcji (Greenogh'a v. CMO).
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy Leica S8Apo

Post autor: Dark »

M. Stachowiak pisze:S8Apo i MZ12,5 (w nowej wersji M125C) to mikroskopy nieporównywalne ze sobą ze względu na inny typ konstrukcji (Greenogh'a v. CMO).
Tak. To zupełnie inna konstrukcja i inne możliwości. Na chwilę obecną mam dostęp tylko do M205 FCA. Obraz z niego podobał mi się mniej niż z S8Apo, bo widziałem aberracje i miałem wrażenie mniejszej szczegółowości. Wyraźnie widziałem te subtelne różnice, choć pewnie dla większości użytkowników nawet taki obraz byłby akceptowalny. Jednak jak zaznaczyłem w pierwszym poście, brakowało mu bardzo ważnego, z punktu widzenia mikrofotografii, elementu. Uchwyt AX pozwala fotografować idealnie w środku toru optycznego, dzięki czemu wykonuje się precyzyjne zdjęcia, bez jakiegokolwiek przesunięcia, z najostrzejszego obszaru soczewki, bez tych różnych aberracji. Jak będę miał możliwość zainstalowania tego rozwiązania w tym mikroskopie, nie omieszkam go gruntownie przetestować. Miałem niestety tylko krótką możliwość zabawy tym uchwytem podczas serwisowania innego modelu stereoskopu na jednej z uczelni.

Wracając do M205. Udało mi się też ze dwa razy testować model posiadający w pełni zautomatyzowany stolik i statyw w osiach X, Y, Z (ten, który mam w labie ma tylko automatyczny ruch głowicy w osi Z). Możliwości automatycznego składania stacków, a nawet mikropanoram łączonych z kilku, odrębnie stackowanych zdjęć to niewyobrażalna wygoda. Szkoda tylko, że na takie rzeczy mogą pozwolić sobie tylko instytucje, bo ceny takich zestawów lecą już w setkach tysięcy złotych.

Na dokładkę jeszcze kilka zdjęć z S8Apo ze wspomnianymi wcześniej kamerami Delta Optical. Miałem w rękach kilka kamer Leica, ale na razie żadna nie spełniała w pełni moich oczekiwań co do parametrów, wygody pracy i, co najważniejsze, jakości zdjęć. Jeśli miałbym rekomendować jakiś model do pracy z tym stereoskopem, to przy pełnej, manualnej obsłudze mikroskopu - DLT-Cam PRO 20MP USB 3.0.
Aha. I dość ważna sprawa. Do zastosowanego oświetlenia dorzuciłem własnej roboty, "profesjonalny" dyfuzor z papieru śniadaniowego i zwykłej kartki papieru. Stosuję takie rozwiązanie, bo pozwala mi na łatwiejsze manipulowanie obiektem pod mikroskopem. Nasuwam dolną część na górną, ustawiam obiekt, zsuwam na dół i robię zdjęcia.
Załączniki
Ips typographus
Ips typographus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (395.75 KiB)
Tropinota hirta
Tropinota hirta
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (383.67 KiB)
Lepyrus cf palustris
Lepyrus cf palustris
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (394.69 KiB)
Eurychora sp.
Eurychora sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (387.25 KiB)
Paussus sp.
Paussus sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (388.88 KiB)
Trispilotilla sp. ?
Trispilotilla sp. ?
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (396.52 KiB)
Agrilus sp.
Agrilus sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (387.64 KiB)
Chaetopteroplia segetum
Chaetopteroplia segetum
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (327.66 KiB)
Stanowisko robocze ;)
Stanowisko robocze ;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (178.16 KiB)
DIY dyfuzor
DIY dyfuzor
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (155.84 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop stereoskopowy Leica S8Apo

Post autor: M. Stachowiak »

Stereomikroskop Leica M205 FCA generalnie przeznaczony jest do badań z zastosowaniem barwników fluorescencyjnych (stąd trzeci tor optyczny do światła wzbudzającego). Jego optyka bazuje na rozwiązaniu typu FO (Fusion Optics), co oznacza, że tory optyczne lewy i prawy różnią się średnicą (odpowiednio 23 i 19 mm). Tor optyczny o większej średnicy zapewnia większą rozdzielczość, a o mniejszej większą głębię ostrości. Efekt tego rozwiązania jest taki, że mózg obserwatora kompiluje oba obrazy w jeden o większej rozdzielczości i głębi ostrości w porównaniu ze standardowymi stereomikroskopami. Korzystania z tego udogodnienia trzeba jednak się nauczyć, co wymaga ćwiczeń :-).
Stereomikroskop Leica S8Apo zapewnia lepszy kontrast i głębię obrazu, bo apertura numeryczna jego obiektywu jest większa niż w mikroskopach o konstrukcji CMO (nawet w M205) i w standardzie wynosi 0,2 (w mikroskopach CMO odpowiednio 0,13). W mikroskopie tym przy zastosowaniu wymiennej optyki można uzyskać powiększenie nawet 600x, ale w tym przypadku jakość obrazu drastycznie spada (efekt tzw. „pustego powiększenia”).
Istotnym problemem w stereomikroskopach jest trudność uzyskania równomiernego oświetlenia pola obrazowego (oświetlanego obiektu) dostatecznie silnym, rozproszonym światłem. Z załączonego przez Ciebie zdjęcia wynika, że korzystasz z oświetlacza kontrastującego i w tym przypadku zastosowanie dyfuzora odsuniętego od źródła światła o przynajmniej 2 cm jest dobrym rozwiązaniem. Niestety, wadą tego oświetlacza jest to, że światło pada tylko z jednego kierunku (w bardziej zaawansowanym modelu oświetlacza z trzech kierunków), co powoduje prześwietlenia w światłach i niedoświetlenia w cieniach. Brak też oświetlenia od góry, chyba że równocześnie używasz oświetlacza pierścieniowego z dyfuzorem. Trudność uzyskania równomiernego oświetlenia znacząco wzrasta ze zwiększaniem średnicy obiektywu, a ta w zaawansowanych modelach stereomikroskopów firmy Leica wynosi 80 mm (w przypadku stereomikroskopu S8Apo jest to 58 mm).
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy Leica S8Apo

Post autor: Dark »

Tak. Wiem jak działa Fusion optics. Dość fajnie zobrazowano to na tym filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=-4mEO6APca8
Na początku faktycznie, czuje się lekki "ból głowy", ale idzie się do tego przyzwyczaić.

W oświetlaczu ze zdjęcia światło pada też z góry, z kilku kierunków na raz, tak więc obiekt jest doświetlony z każdej strony. Te najniżej położone, kierunkowe oświetlacze faktycznie służą do oświetlania kontrastującego. Mogą świecić oddzielnie jak i razem z oświetlaczem pierścieniowym (i w takiej konfiguracji ich używam). Dla mnie jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że przy bardzo silnym rozpraszaniu, znacząco wzrasta czas ekspozycji (lub konieczność podbijania czułości, a więc i szumu). Przy nieruchomych obiektach da się to przeżyć. Ustawiam krótki czas, wysoką czułość aby mieć płynny ruch na ekranie. Ustawiam obiekt. Sprawdzam skrajne punkty do stacka. Zmniejszam czułość do minimum i wybieram prawidłowy czas ekspozycji. Przy ruchomych, aby mieć sensowny materiał, trzeba walczyć z czułością. Ewentualnie robić bez dyfuzora, ale przy metalicznych obiektach wiemy co wyjdzie... był już z resztą na ten temat cały wątek na forum ;)
Załączniki
Chrysolina sp. bez dyfuzora.
Chrysolina sp. bez dyfuzora.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (370.43 KiB)
Chrysolina sp. z DIY dyfuzorem
Chrysolina sp. z DIY dyfuzorem
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (379.63 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikroskopy, binokulary”