Co to za "gadzina"

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Monika89
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 17:11
Gender: women

Co to za "gadzina"

Post autor: Monika89 »

Dziś "odwiedził" mnie dziwny owad w domu. Był on na oko co najmniej 4 cm długi. Wyglądem przypominał osę/szerszenia (odwłok był tak samo "oddzielony" jak u tych owadów). Był lekko "włochaty". Kolejną różnicą w porównaniu do poprzednich owadów wydaje mi się na 95% iż zamiast żółtych pasków miał srebrne/szare.

Widziałam go tylko kilka sekund i więcej szczegółów nie udało mi się zaobserwować.

Czy komuś powyższy opis coś przypomina? Przeszukując internet nic mi za bardzo nie pasowało
Awatar użytkownika
mantiss111
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 19 maja 2014, 18:05
Lokalizacja: Lasocin

Re: Co to za "gadzina"

Post autor: mantiss111 »

Crabronidae (grzebaczowate). Jest wiele żółtoczarnych owadów...
Mówisz że miało to coś trzonek... Więc Apocrita. (trzonkówki), Dalej raczej mogę wykluczyć Terebrantia, ale przejrzyj te większe Ichneumonidae, takie ja Rhyssa, lub Megarhyssa. Moim zdaniem to coś z Aculeata. Może Scoliidae? Bez zdjęcia to tylko gdybanie... Chociaż... Składało skrzydła w podłużne fałdy?
Monika89
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 17:11
Gender: women

Re: Co to za "gadzina"

Post autor: Monika89 »

Rozumiem, jednak z przedstawionych przykładów nic nie bardzo nie pasuje, ale i tak dziękuje za odpowiedź.

Widziałam to w locie. Wyglądała gadzina jak sporo większa osa, tylko, że srebrne. Sprawiało wrażenie, że na odwłoku zamiast żółtych pasków ma srebrne.

No nic może "spotkam" to jeszcze kiedyś i zrobię mu zdjęcie.

Mieszkam w mieście, w okolicy ogródków działkowych. Widziałam różne tu owady, ale takie pierwsze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Domowe robaczki.”