Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Preparatyka, przechowywanie, chemia
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Przy sporządzaniu rozmaitych preparatów mikroskopowych zachodzi konieczność użycia szkiełek podstawowych i nakrywkowych o odpowiedniej czystości. Paczki szkiełek, zwłaszcza podstawowych, pakowane w tekturowe pudełka zawierają sporo drobnego papierowego pyłu mającego skłonność do osiadania na szkiełkach i "paskudzenia" preparatów. O ile przy dużych "obiektach" daje się to zaakceptować o tyle przy bardzo drobnych staje się to dość denerwujące.

Czy ktoś z Kolegów mógłby podzielić się skuteczną metodą oczyszczania szkiełek przed ich użyciem ?
Witas

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: Witas »

Metod czyszczenia jest multum, ale też masz multum firm produkujących szkło, i w jakim stanie ono jest, to zagadka.
Nie pamiętam firmy, ale doczyścić to cholerstwo,to był horror.
Normalnie dobra szmatka powinna wystarczyć, piszę o podstawowych
Do nakrywkowych też szmatka wystarcza, ale nakrywkowe wrzucam do płaskiego słoiczka ze spirytem i bezpośrednio przed nałożeniem wyjmuję i przecieram. A i przy przecieraniu mam jakieś 5% strat,
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie mam zupelnie doswiadczenia w tej materii, ale tą mgiełkę ze szkła znam. Dołączam sie do pytania, czy jest jakis roztwor ktory czysci szklo w sposob "doskonały"? Moze KOH, albo perhydrol? Chodzi o wytrawienie wszelkich czesci organicznych.
Witas

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: Witas »

Wrzucić szkiełka do Cif-u, takiego do czyszczenia kamienia lub do WC. Lub innego detergentu. I niech z godzinę sobie tam poleżą. Co jakiś czas "zamieszać".
Przynajmniej u mnie się to sprawdza.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Witas pisze:Wrzucić szkiełka do Cif-u, takiego do czyszczenia kamienia lub do WC. Lub innego detergentu. I niech z godzinę sobie tam poleżą. Co jakiś czas "zamieszać".
Przynajmniej u mnie się to sprawdza.
Rozumiem, że to jakaś woda z dodatkiem Cif'u a nie koncentrat z butelki ? No i potem jakieś płukanie chyba ?
Witas

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: Witas »

Mam taki płaski słoiczek po kawiorze (na szkiełka nakrywkowe). Do tego wrzucam szkiełka (100szt) i wlewam spirytu. Jak potrzebuję zamknąć preparat, otwieram i ze spirytu wyjmuję szkiełko, przecieram i już. Jeżeli jest brudne (a faktycznie miałem taką sytuacje) wylewam alkohol, sporo Cif-u i woda. Niech postoi 1-2 godziny, ale co jakiś czas poruszyć, zamieszać. Później płuczę dokładnie wodą i znowu spiryt.
Taka moja metoda, sprawdza się, więc z inną nie kombinuje
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: Przemek Zięba »

Generalnie szkiełka odtłuszcza się w laboratoriach gotując ich w wodzie destylowanej z dodatkiem ludwika, z detergentów to najlepszy środek. Jeżeli chodzi o nowe szkiełka nie takie sprzed 20-30 lat - (którym taki zabieg wystarcza) a dodatkowo można takie staruchy wrzucić do denaturatu i jak pisze Witas bezpośrednio przed użyciem wyjąć - to nowe ( a i stare jak najbardziej nawet wyjęte z denaturatu) wystarczy przetrzeć szarym mydłem ( w ten sposób odtłuszczamy) i wytrzeć kawałkiem bawełnianej czystej ściereczki. To standard przy przygotowywaniu preparatów mikroskopowych. Natomiast w przypadku ,,recyclingu" starych szkiełek o ile jest to tego warte a uwzględniając ceny nowych nie zawsze warto wykorzystywać zwłaszcza przy przygotowywaniu wartościowych preparatów trwałych takie używane porysowane szkiełka. Oczywiście do bieżącej diagnostyki ważne by szkiełko było umyte i odtłuszczone ale jeżeli ktoś sporządza trwałe preparaty to oprócz nowych szkiełek warto wykorzystać i odpowiednie kasety dp ich przechowywania. Tutaj warto zwrócić uwagę bo widziałem kiedyś parę kilogramów popsutych niesamowicie wartościowych preparatów, gdy ktoś wpadł na pomysł, że pudełka zabierają zbyt dużo miejsca......Wszystkie preparaty a było ich prawie 900 ułożył w małym pudle i na sobie w stertach. Niektóre wykonano z użyciem glicerolożelatyny, inne były nieoschnięte a były i inne media. No i większość pogniecione szkiełka nakrywkowe. Po takim skumulowaniu 3/4 było do wyrzucenia, oczywiście ta najcenniejsza...
No ale...

pozdrawiam
P.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: Miłosz Mazur »

Mnie się sprawdza też taka ściereczka specjalna do okularów 8)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: Jacek Kurzawa »

Temat odnalazłem, bo jak wyjąłem swoje szkiełka z pudełka, zakupione rok temu, to się przeraziłem. Poczytałem w sieci i trafiłem na... nasze forum :-)
Na powierzchni szkiełek były jakieś wzorki, zakwity, kropki etc. totalny syf! Zrobiłem zdjęcie takiego szkiełka. Prawda, że przerażające?

Poczytałem, podumałem. Zrobiłem tak. Całą paczkę w pudełku, bez wieczka:
1.postawiłem je w wodzie z octem na dobę, żeby namiękły
2. pogotowałem je trochę na kuchni w wodzie z octem i dodatkiem ludwika
poprawiło się, ale pozostały jeszcze plamy, chmurki
2. włożyłem je do myjki ultradźwiękowej na około 30 cykli, to jest około 20 minut brzęczenia. Leżały "na sztorc, miały trochę luzu miedzy sobą.

Między procesami ruszałem nimi na ukos, tarły o siebie, co pomogło zetrzeć tą warstwę.

Efekt po umyciu jest bardzo dobry - warstwa 95 szkiełek wraz z denkiem pudełka plastikowego jest raczej przeźroczysta. Ma to grubość 14 mm. Jedno szkiełko jest ultraprzeźroczyste. W wolnej chwili zrobię fotkę jednego szkiełka.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: Dark »

Grzyb.

Czasami trafiały się takie ciekawostki w szkle kupowanym od renomowanych dostawców. Zważywszy na stopień zabrudzenia, udało się Tobie wyczyścić je doskonale. Czasem jednak wżery są tak mocne, że nic nie pomaga.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: adam k. »

Witam!
Stwierdziłem, że najlepiej jest zadbać o czystość szkiełek zaraz przed preparacją. Potrzeba ich najwyżej kilka sztuk, i czynności te zajmują niewiele czasu. Używam malutkich, ciętych na wymiar
6 x 6 mm ; 9 x 12 mm. Przemywam w spirytusie Izopropanol 99%, po odparowaniu wystarczy przetrzeć delikatnie mikrofibrą. Magazynowanie czystych szkiełek, może prowadzić do ponownego ich samoczynnego zabrudzenia, zatłuszczenia itp.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: Kamil Mazur »

Robię identycznie, przecieram izopropylowym i jest to wystarczające. On jest przeznaczony właśnie do mycia szkła okularowego czy w elektronice do mycia PCB przed i po lutowaniu usuwając wszelkie topniki, które są trudne do zmycia ludwikiem, czy innymi domowymi preparatami.
Mycie szkiełek w ultradźwiękach wydaje się dość czasochłonnym rozwiązaniem, choć z pewnością jest też znakomite.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: adam k. »

Dawniej, tj. jakieś trzy lata temu używałem spirytusu do dezynfekcji stosowanego w gastronomii ( proprianolu). Efekty były podobnie dobre, a ponadto szybciej odparowywał.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: Dark »

Przykład podany przez Jacka niekoniecznie da się wyczyścić spirytusem / izopropanolem. Kilka razy miałem do czynienia ze szkiełkami, które były wręcz nadżarte przez grzyba. Nie pomógł nawet ksylen.

Załączam fotkę przykładowego "zakwitu" :)
Załączniki
grzybek 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.76 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: Jacek Kurzawa »

U mnie zakwity były podobne, lecz mniejsze, młodsze, płytsze (o ile wżarły się, tego nie wiem). Ładne wzorki, trochę gwiazdek. Nie mam oświetlenia w świetle przechodzącym i nie miałem jak zrobić w kontraście. Wygląda na to, że może takie szkiełka po prostu najlepiej na czas wieloletniego przechowywania zanurzyć w alkoholu? To by powstrzymało procesy korozji biologicznej, nawet by to doczyściło. Dlaczego na to wcześniej nikt nie wpadł? :mysl:
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: TomekK »

Dlaczego twierdzisz że nikt nie wpadł? Od lat trzymam szkielka w pojemniku ze spirytusem i jest ok.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: Jacek Kurzawa »

:-) Żartowałem, jak mogłem wiedzieć, że nikt nie wpadł. :okok:
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: TomekK »

Jedyne co trzeba to co jakiś czas dolać spirytusu. Sposób ten pokazał mi lata temu kolega któremu właśnie żalilem się na kiepską jakość szkiełek. Nie wiedzieliśmy wtedy jeszcze że winowajcą może być grzyb, zwalalo się na karb kiepskiego producenta.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wygląda na to, że dobrze kombinowałem przed chwilą - trzymanie ich w pojemniku z alkoholem to jest właśnie patent "przeciwgrzybowy" na szkiełka :-) :birra:

PS. Przygodę ze szkiełkami dopiero zaczynam, dzisiaj przyszły mi pudełka na szkiełka podstawowe - po 8 zł/szt na allegro (pudełko na 50 szt szkiełek podstawowych Ultrasonic).
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: adam k. »

A teraz to mnie zaskoczyłeś! Do tej pory preparaty umieszczałeś tylko na kartonikach?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak. Szkiełka stosuję do skrzydeł, dotąd skrzydła (większe gatunki) naklejałem na kartoniki. Teraz, skoro już zacząłem robić skrzydła (codziennie coś dochodzi) wszystko robię na szkiełkach.

Z kolei aparaty kopulacyjne z racji tego, że są 3D i ich rozmiar poprzeczny to często około 1-1,5m nie nadają się do przechowywania na szkiełkach więc przechowuję je na transparentnych kartonikach "Made in Grzegorz Banasiak", zatopione w glicerynie (metoda tymczasowa).
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: adam k. »

Jeszcze zapomniałem dopisać. Przydałaby Ci się ta podstawa z oświetleniem przechodzącym do M 5, którą oglądałem.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: adam k. »

Wysokie preparaty od pokaźnych motyli umieszczałem pomiędzy szkiełkami z dystansem. Wszystko w balsamie lub euparalu. Przyśpieszałem schnięcie w piecyku o którym niedawno pisałem.
Duży dystans wymaga więcej medium i ma tendencje do dużego skurczu.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czystość szkiełek do preparatów mikroskopowych

Post autor: Jacek Kurzawa »

adam k. pisze:Jeszcze zapomniałem dopisać.  Przydałaby Ci się ta podstawa z oświetleniem przechodzącym do M 5, którą oglądałem.
Miałem! I sprzedałem, bo podnosi znacznie wysokość, spada ergonomia a tego oświetlenia nie używam właściwie do niczego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparaty kopulacyjne - preparatyka, przechowywanie”