"Kopulator" - terminologia

Preparatyka, przechowywanie, chemia
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

"Kopulator" - terminologia

Post autor: Grzegorz Banasiak »

W literaturze i na forum można spotkać wiele określeń dotyczących narządów rozrodczych motyli (i nie tylko motyli). Zastanawia mnie które z nich najlepiej oddaje znaczenie, które są tylko potoczne i wygodne w użyciu.
Kopulator, aparat genitalny, aparat kopulacyjny, narządy rozrodcze...

Jakie jest Wasze zdanie ?
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: "Kopulator" - terminologia

Post autor: mwkozlowski »

wszystkie określenia są w zasadzie prawidłowe, których używasz zależy od Twojego temperamentu...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: "Kopulator" - terminologia

Post autor: Grzegorz Banasiak »

mwkozlowski pisze:wszystkie określenia są w zasadzie prawidłowe, których używasz zależy od Twojego temperamentu...
W języku potocznym - tak, wystarczy nawet określenie "ugotować", ale w naukowym tekście pisanym większość z nich jakoś mi nie pasuje.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Kopulator" - terminologia

Post autor: Brachytron »

Jakoś tak...

Wydaje mi sie, że dużo tu leży w sferze skojarzeń (trudno mi teraz określić jak bardzo własnych czy nabytych).

Aparat kopulacyjny to raczej samczy - kopulator potocznie, reszta, z tymi z resztą włącznie to raczej unisex. Tak po krótkim zastanowieniu, nie mogę sobie przypomnieć swoistych określeń czy to potocznych czy innych na narządy samicze poza oczywiście np. samicze narządy rozrodcze :wink:
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: "Kopulator" - terminologia

Post autor: mwkozlowski »

jest jeszcze eleganckie i nie budzące podrażnienia ciał migdałowych określenie "terminalia"
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: "Kopulator" - terminologia

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Grzegorz Banasiak pisze:W literaturze i na forum można spotkać wiele określeń dotyczących narządów rozrodczych motyli (i nie tylko motyli). Zastanawia mnie które z nich najlepiej oddaje znaczenie, które są tylko potoczne i wygodne w użyciu.
Kopulator, aparat genitalny, aparat kopulacyjny, narządy rozrodcze...

Jakie jest Wasze zdanie ?
To nie jest kwestia subiektywnej opinii. Piszesz w pierwszym zdaniu o narządach rozrodczych, czyli o całym zespole struktur służących do reprodukcji, w skład których wchodzą gruczoły rozrodcze (jądra, jajniki), przewody wyprowadzające, ewentualne organy służące do przechowywania plemników (spermateka plus gruczoły i przewody z nią związane), ewentualne organy pompujące, aparat kopulacyjny (u samca aedeagus, u samicy otwór genitalny i bursa copulatrix), terminalia (końcowe segmenty odwłoka, przeważnie zinternalizowane i przekształcone w różny sposób, np. u samic w pokładełko) wraz z systemem błon łączących skleryty oraz muskulatura i unerwienie obsługujące całość. To jest narząd rozrodczy; w języku polskim zwykło się używać liczby mnogiej, a więc narządy rozrodcze. Nie sprecyzowałeś, o które dokładnie części ci chodzi; przecież aparat kopulacyjny (czyli samo narzędzie służące do połączenia z drogami rodnymi partnera i uczestniczące w przekazaniu plemników) nie jest tożsamy z narządami rozrodczymi. Stosuj terminologię adekwatną do konkretnej struktury anatomicznej, którą masz na myśli.

Paweł
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: "Kopulator" - terminologia

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Paweł, nie miałem na myśli jakichś konkretnych części ale całość w kontekście przygotowania genitalnych preparatów mikroskopowych motyli. Przejrzałem wiele pozycji mniej lub bardziej dokładnie opisujących te kwestie i każda z nich używała innej terminologii. Sam wiesz jak mówimy o tym potocznie i jak bardzo różnie.
Mówiąc wprost - zacząłem pisać tekst dotyczący całej metodyki preparowania koszówek i jak sam przeczytałem kilka akapitów to zastanowiłem się nad określeniami dotyczącymi właśnie preparatów genitalnych. "Literacko" brzmi to ładnie ale warto chyba zwrócić baczniejszą uwagę na terminologię, którą ktoś przeczyta i utrwali.

PS. W niedalekiej przyszłości będę miał kilka pytań do Ciebie dotyczących różnych spraw metodycznych w których masz niewątpliwie bardzo duże doświadczenie. Pozwolę sobie napisać PW albo email.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: "Kopulator" - terminologia

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Optymalnym (najbezpieczniejszym) terminem są po prostu genitalia, o ile nie chcesz wymieniać nazw kilku struktur, które przy tego rodzaju metodyce są widoczne w finalnym preparacie.

Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparaty kopulacyjne - preparatyka, przechowywanie”