Strona 1 z 1

Ctenophora sp. ?

: czwartek, 3 czerwca 2010, 21:11
autor: Damian Bruder
Witam dzisiaj tj. 3.VI.2010 r. w WT43 Nowa Sól złapałem taką oto muchówkę z rodziny Tipulidae. Wygląda mi to na samice Ctenophora guttata? ( http://www.artenschutz.ch/crpics/Insekt ... uttata.jpg ), lub Ctenophora pectinicornis ( http://www.zwolle-insecten.nl/html/Inse ... 6_5496.JPG ) Przepraszam za jakość mojego zdjęcia - robione na szybko.Jeśli będą potrzebne lepsze to proszę dać znać.
pozdrawiam

p.s. proszę o jakiekolwiek informacje na temat tego gatunku.

Re: Ctenophora sp. ?

: piątek, 4 czerwca 2010, 23:03
autor: Łukasz Mielczarek

Re: Ctenophora sp. ?

: sobota, 5 czerwca 2010, 17:26
autor: Damian Bruder
Dziękuję za oznaczenie i link do literatury. Czy masz może namiary na kogoś w Polsce kto się specjalizuje w rodzaju Ctenophora ? Musze jeszcze poszukać w sieci dodatkowych publikacji, bo temat mnie zaciekawił. To już drugi gatunek z tego rodzaju ( pierwszy C.ornata ) złapany w moim mieście.
pozdrowienia
Damian

Re: Ctenophora sp. ?

: sobota, 5 czerwca 2010, 19:19
autor: Łukasz Mielczarek
Z tego co obserwuję to entomolodzy zbierają Ctenophorinae częściej od innych komarnic, ale ciągle grupa jest bardzo słabo poznana. Ja staram się jak najczęściej te muchy zbierać podobnie jak inne saproksyliczne i jak jeszcze kilka osób się zmobilizuje to można by spróbować zrobić przegląd krajowych gatunków, którego tak bardzo brakuje.
Z istniejących zbiorów można by już stworzyć przyzwoite podsumowanie. Muchy te w samym oznaczaniu na tle pozostałych komarnic są stosunkowo łatwe gdy ma się okaz na szpilce i wychwycić taką wielką muchę z przepastnych zbiorów też łatwo:)

Re: Ctenophora sp. ?

: sobota, 5 czerwca 2010, 20:22
autor: Robert Zoralski
Łukasz, w razie czego służę dobrymi zdjęciami samicy C. pectinicornis. Tylko ten gatunek z omawianych mam w zbiorze (z Gdańska z zeszłego roku). W idealnym stanie (kompletny) i dobrze spreparowany. Najbardziej pospolity co prawda, ale pod ręką ;)

Pozdrawiam
Robert

Re: Ctenophora sp. ?

: sobota, 11 lutego 2012, 13:55
autor: Robert Zoralski
Od miesiąca mam w hodowlarce larwy C. pectinicornis - trzymane w temperaturach domowych. Podejrzewałem Ctenophora - nie wiedziałem tylko która. Zebrane w okolicach Wejherowa 6 stycznia z dziupli buka - wcale nie potrzebują super starych drzew - to było dosyć młode, a sama dziupla miała może z 10cm średnicy. Dziś wyszedł pierwszy samczyk. Będą jeszcze ze 2 sztuki.

Larwy duże - zaniepokojone pokazują "diabełka' (dokładnie tak jak na zdjęciu naszego forumowego kolegi - nie jestem pewien tylko czy to ten sam rodzaj) - można się wystraszyć! ;) Wylinka bardzo fajna - z kolcami.

Pozdrawiam
Robert

Re: Ctenophora sp. ?

: czwartek, 23 lutego 2012, 20:59
autor: Robert Zoralski
Dziś wyszła do kompletu samica C. pectinicornis.

I więcej już nie będzie. Z pozostałych larw zostały tylko flaczki. Prawdopodobnie były spasożytowane - tak myślę, ponieważ znalazłem w substracie (przy powierzchni) kilka drobnych pomarańczowych bobówek - nie było ich wcześniej. Ale co z tego wyjdzie, tzn. czy pasożytnicze muchówki czy może przeoczyłem jakieś saproksyliczne larwy w samym substracie to się okaże za kilka dni. Podejrzewam jednak Tachinidae - w hodowli gąsienic motyli miałem podobne sytuacje, że po uśmierceniu żywiciela larwy wychodziły i przepoczwarzały się już poza hostem. Z pasożytnictwem much na muchach nie miałem jeszcze do czynienia ;) Jeśli uda mi się wyhodować i oznaczyć pasożyty to podam informację w tym wątku - myślę, że to byłaby to nawet ciekawsza informacja niż samo stwierdzenie i wyhodowanie Ctenophora.

Pozdrawiam
Robert

Re: Ctenophora sp. ?

: piątek, 24 lutego 2012, 00:56
autor: Łukasz Mielczarek
Rączyce mogą być ciekawe, ciekawsze od wyhodowanych Ctenophora, np.taka Admontia seria :)

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Ctenophora sp. ?

: piątek, 24 lutego 2012, 09:09
autor: João M da Costa
Witam,
no i w końcu udało mi się rozpoznać tę muchówkę :)
Dzięki za link!
Pozdrawiam

Re: Ctenophora sp. ?

: poniedziałek, 27 lutego 2012, 22:08
autor: Robert Zoralski
Jednak malutkie rączyce. Pierwszy taki maluch własnie biega wewnątrz słoika. Więcej gatunków muszych pasożytów C. pectinicornis niż to co Łukasz podałeś w kluczu nie widzę. Pewno trafiłeś, ale co to dokładnie jest to spróbuję dać znać za jakiś czas - poczekam na pozostałe. Tak pomyślałem, że jeśli będzie więcej to w sumie mogę podrzucić im kilka larw Tipulidae w różnym stadium (mam akurat pod ręką - niestety już nie Ctenophora) i poczekać na rozwój wydarzeń ;)

Pozdrawiam
Robert

Re: Ctenophora sp. ?

: środa, 29 lutego 2012, 22:56
autor: Robert Zoralski
OK. Zamykam temat hodowli. Zgodnie z kluczem wychodzi Admontia seria :D

Główne cechy:
- bardzo długie czułki
- opylenie odłoka (białe pasy opylenia na każdym tergicie)
- 4 czarne podłużne pasy w przedniej części tułowia, zewnętrzne 2x szersze niż wewnętrzne
- trzy szczecinki na humeri
- 1 ad na tibia 2
- host zgadza się
- wysokość do 500 m n.p.m zgadza się

Oczywiście będzie do weryfikacji jeszcze przez drugą osobę (przy najbliższej okazji), ponieważ to moje prawie pierwsze kroki w rączycach, a przy braku doświadczenia o omyłkę łatwo. Oznaczenie zrobiłem na podstawie jednego (pierwszego) spreparowanego okazu. Żywe mam kolejne 4. Na wyjście czekają jeszcze 3 sztuki. Wrzuciłem im dwie larwy bliżej nieokreślonych Tipulidae do słoika (z pieńków sosnowych), ale nie wiem czy coś z tego dalej będzie - może nie ten host ;)

Pozdrawiam
Robert