Larwa w pieńku osiki

rajurek
Posty: 23
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 14:11
Lokalizacja: olkusz

Post autor: rajurek »

Marek Hołowiński pisze:Wczoraj pojawił się kolejny. Tym razem z próbki wyciętej z martwej osiki. Drzewo wywrócił wiatr wiosną ubiegłego roku. W lecie obumarło, a gąsienica była już w stanie przeżyć.
mam pytanie znalazłem dziś tj. 08. 04 parę osik starych połamanych, w których było mnóstwo otworów wylotowych, pniaki tych drzewek połamane, sterczące i spróchniałe po złamaniu jednego z nich natrafiłem na taką jak wyżej larwę żywą ponieważ się poruszała wziąłem ze sobą i po jakimś czasie larwa weszła dalej w pniaczek. Moje pytanie, czy możliwe, żeby ten gatunek nie był w wystajacym sęku, ale w pniu i drugie jak trzymać ten pniaczek, dokładnie w czym, gdyż jest dosyć długi.
Ostatnio zmieniony czwartek, 8 kwietnia 2010, 22:48 przez rajurek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

rajurek pisze:pniaki tych drzewek połamane, sterczące i spróchniałe po złamaniu jednego z nich natrafiłem na taką jak wyżej larwę
To pewnie larwa jakiejś kózki...takie drewno jak opisałeś ,to zdecydowanie nie materiał lęgowy S.melanocephala.
Wrzuć może fotkę zwierza,będzie łatwiej coś wydumać... :wink: .
Pozdrawiam Rafał.
rajurek
Posty: 23
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 14:11
Lokalizacja: olkusz

Post autor: rajurek »

Rafał Celadyn pisze:
rajurek pisze:pniaki tych drzewek połamane, sterczące i spróchniałe po złamaniu jednego z nich natrafiłem na taką jak wyżej larwę
To pewnie larwa jakiejś kózki...takie drewno jak opisałeś ,to zdecydowanie nie materiał lęgowy S.melanocephala.
Wrzuć może fotkę zwierza,będzie łatwiej coś wydumać... :wink: .
Pozdrawiam Rafał.
jesli ją wyjmę nic sie jej nie stanie. Próbowałem załaczyć zdjęcie, ale nie załączyło mi, wyślę Ci na prywatny adres.
Ostatnio zmieniony czwartek, 8 kwietnia 2010, 22:49 przez rajurek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

rajurek pisze:Próbowałem załaczyć zdjęcie
Zdjęcie trzeba zmniejszyć do 150 kb :wink: ,dołączam fotkę którą otrzymałem,jak dla mnie jakaś muchówka(edit :wink:) (Tipulidae ???)
Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
larwa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.23 KiB)
Ostatnio zmieniony piątek, 9 kwietnia 2010, 19:09 przez Rafał Celadyn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Rafał Celadyn pisze:
rajurek pisze:Próbowałem załaczyć zdjęcie
Zdjęcie trzeba zmniejszyć do 150 kb :wink: ,dołączam fotkę którą otrzymałem,jak dla mnie jakaś błonkówka(Tipulidae ???)
Pozdrawiam Rafał.
Tak, Tipulidae. Podrodzina Ctenophorinae.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Larwy Diptera”