Pyrgusy z Gruzji

Dla tych osób, którzy dysponują wyłącznie fotografiami i chcieliby je pooznaczać. Wszystkie motyle.
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Pyrgusy z Gruzji

Post autor: Ramidon »

Chociaż złowione w oddalonych od siebie miejscach Gruzji, początkowo uznane przeze mnie za jeden gatunek (Pyrgus serratulae), to im dłużej się im przyglądam tym bardziej wydaje mi się, że coś jest nie tak z tym moim oznaczeniem. Chodzi przede wszystkim o białą plamkę przy wewnętrznym brzegu tylnego skrzydła (u serratulae powinna być owalna). Według mnie w grę wchodzą trzy gatunki latające w tym czasie tj. serratulae, armoricanus i alveus. Dla porównania wielkości na pierwszym zdjęciu polski Pyrgus malvae. Proszę o fachową pomoc w oznaczeniu tych dwóch motyli.
Załączniki
Pyrgus malvae<br />Pyrgus? -14.05. -rejon Kutaisi<br />Pyrgus? -25.05. -rejon Tbilisi
Pyrgus malvae
Pyrgus? -14.05. -rejon Kutaisi
Pyrgus? -25.05. -rejon Tbilisi
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.29 KiB)
14.05. -rejon Kutaisi<br />25.05. -rejon Tbilisi
14.05. -rejon Kutaisi
25.05. -rejon Tbilisi
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.51 KiB)
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Re: Pyrgusy z Gruzji

Post autor: Ramidon »

Po dokładnym przejrzeniu kilku atlasów i stron internetowych postanowiłem wykluczyć serratulae. Ten z Kutaisi posiada cechy armoricanus i tak bym go teraz oznaczył, chociaż jest wyraźnie większy od malvae. Ten drugi sprawia mi większą trudność. Jak widać ma nieco ciemniejszy wierzch i spód skrzydeł, nie widzę charakterystycznych żółtawych żyłek na spodzie tylnych skrzydeł. Jednak uważam, że trochę za mały jak na alveus. Myślę, że to też może być armoricanus. Na Kaukazie występuje podgatunek P. armoricanus persicus, nie wiem jednak jakie są różnice zewnętrzne z podgatunkiem nominatywnym.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Pyrgusy z Gruzji

Post autor: Marek Hołowiński »

Jedynym rozwiązaniem jest tu sprawdzenie aparatów genitalnych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Motyle (bez gąsienic) [FOTO-oznaczanie]”