Atylotus

Ślepakowate
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Atylotus

Post autor: alon »

Mam problem z kluczem z serii do oznaczania owadów Polski z 1959. W pierwszym punkcie napotkałem rozbieżność: brak żyłki dodatkowej x na r4 i długie głaszczki. Generalnie skłaniałbym się ku A. rusticus (szaro owłosiony odwłok, żółta plama na drugim tergicie), ale nie wiem czy dopuszczalny jest brak tej żyłki x.
Nie wiem też jak tu umieścić A. loewianus, który w tym kluczu nie został ujęty. Mam klucz Trojana z 1979 w djvu, gdzie są już wszystkie polskie Atylotusy, ale kilka stron przed tym rodzajem plik się urywa. Może ma ktoś kompletny?
11.07.2012, Gniszewo (CE59)
Załączniki
DSCF1141.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.09 KiB)
DSCF1144.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (54.79 KiB)
DSCF1153.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.58 KiB)
DSCF1169.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (70.04 KiB)
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Atylotus

Post autor: Grzesiek »

Mam "Tabanidae" Trojana, ale nie mam jak zeskanować. Jeśli nikt inny nie pomoże to mogę zrobić ksero potrzebnych stron i posłać pocztą.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Atylotus

Post autor: Jacek Kalisiak »

Alon, prześlij swój e-mail na mój.
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Re: Atylotus

Post autor: alon »

Dzięki Jacku.
Niestety nadal mam dylemat. Czy te oczy są owłosione czy z "mikroskopijnymi, rzadkimi włoskami"?
Jeśli owłosione (jak mi się wydaje i co widać najlepiej na DSCF1153), to A. plebejus (nie pasuje mi pierwszy człon czułków, który powinien być z długimi czarnymi włoskami). A. plebejus jest chyba dosyć rzadki, bo niewiele zdjęć znalazłem w necie i ogólnym wyglądem odbiegają od mojego.
Jeśli jednak to owłosienie należy uznać za mikroskopijne, to A. rusticus, ale temu przeczy żyłka dodatkowa na r4. Potylica raczej mocno wklęsła - jak u A. rusticus.
Na http://www.bioimages.org.uk/html/p5/p58061.php znalazłem zdjęcie bardzo podobne do mojego (nawet bez żyłki dodatkowej na r4).
Tu http://www.bioimages.org.uk/html/p6/p67078.php z kolei jest zdjęcie, gdzie widać owłosienie na oczach (choć u tego osobnika już żyłka dodatkowa na r4 jest wyraźna).
Ostatecznie skłaniam się ku A. rusticus. Proszę o wsparcie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabanidae”