Stratiomys equestris/singularior

Lwinkowate
Artur1234
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 11 października 2012, 19:35

Stratiomys equestris/singularior

Post autor: Artur1234 »

Waham się, którym z wymienionych w tytule gatunków jest okaz ze zdjęcia poniżej. Wg klucza do Stratiomyidae PTE pasuje S. equestris ale przeglądając zdjęcia w internecie zacząłem zastanawiać się czy to czasem nie jest S. singularior, niestety w kluczu nie ma opisu tego gatunku i nie znam cech różnicujących. Jeśli ktoś zna te cechy lub ma odpowiednią literaturę to bardzo proszę o ich napisanie. Pozdrawiam, Artur :)
Załączniki
Stratiomys sp. male.jpg
Stratiomys sp. male.jpg (39.66 KiB) Przejrzano 9346 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Stratiomys equestris/singularior

Post autor: Jacek Kurzawa »

Mogłbys umiesicić większe fotki, żeby coś można było zobaczyć?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Stratiomys equestris/singularior

Post autor: Rafał Celadyn »

...equestris podawany był ,jak dotąd tylko z Ojcowa i Wielkopolski :arrow: http://www.kzbp.biol.ug.edu.pl/~zoolbez ... ron_23.pdf singularior pospolity w całym kraju, nie grzebałem w kluczu ,ale podejrzewam , że pewnie chodzi o jakieś "czary-mary synonimiczne" i jednak jest w kluczu...poszukaj...
:papa:
Rafał
Załączniki
Stratiomys sp. male.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.59 KiB)
Artur1234
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 11 października 2012, 19:35

Re: Stratiomys equestris/singularior

Post autor: Artur1234 »

Jednak synonimy: S. singularior w kluczu występuje jako S. furcata i opisy samców w przypadku obu gat. są bardzo podobne. Klucz podaje, że cechami różnicującymi są:

- podstawowy człon czułków prawie o połowę krótszy od trzeciego. Na trzecim tergicie odwłoka dwie plamy, po jednej z każdego boku
S. equestris

- długość podstawowego członu czułków równa długości członu trzeciego. Na trzecim tergicie odwłoka cztery plamy, po dwie z każdego boku
S. singularior (furcata)

Niestety na temat czułków nie mogę nic powiedzieć, bo nie mam odpowiedniego sprzętu, żeby dostrzec granice między poszczególnymi członami. Natomiast na trzecim tergicie odwłoka pod lupą widoczne są tylko dwie plamy. Z kolei na czwartym tergicie cztery plamy (co nie pasuje do rysunku odwłoków znajdującego się w kluczu, str. 29). Chociaż czwarty tergit nie jest uwzględniany jako cecha kluczowa
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Stratiomys equestris/singularior

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wiesz Rafał, powiększyc fotkę czy ją rozjaśnić to ja umiem, ale to nie daje zwiększenia szczegółowości zdjęcia. A wystarczy umieścić większa fotkę. Zwiększyłoby to szanse na pomoc w oznaczeniu.
Artur1234
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 11 października 2012, 19:35

Re: Stratiomys equestris/singularior

Post autor: Artur1234 »

Przesyłam większą fotkę ;p
Załączniki
Stratiomys sp. male 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.89 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Stratiomys equestris/singularior

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kurzawa pisze:Wiesz Rafał, powiększyc fotkę czy ją rozjaśnić to ja umiem, ale to nie daje zwiększenia szczegółowości zdjęcia. A wystarczy umieścić większa fotkę. Zwiększyłoby to szanse na pomoc w oznaczeniu.
...noooo,ja nie wątpię :mrgreen: ,po prostu zrobiłem tak, bo stwierdziłem ,że lepiej powiększona i rozjaśnona niż jw. 8)
:papa:
Rafał
Przesyłam większą fotkę ;p
nawet nie licz że ją rozjasnię ! :hahaha:
Załączniki
Stratiomys sp. male (1).jpg
Stratiomys sp. male (1).jpg (36 KiB) Przejrzano 9213 razy
Stratiomys sp. male.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (42.02 KiB)
Artur1234
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 11 października 2012, 19:35

Re: Stratiomys equestris/singularior

Post autor: Artur1234 »

Aha, czyli Stratiomys equestris ;p bardzo fajnie bo wg dostępnej literatury to jego trzecie stanowisko w kraju. Chociaż cały czas zastanawia mnie ten nietypowy czwarty tergit (na rys. w kluczu wygląda inaczej). Bardzo dziękuje Rafałowi za graficzne wyjaśnienie o co chodziło z czułkami. Mam jeszcze kilka okazów z rodzaju łapanych na terenie gminy Swarzędz i tylko ten wydawał mi się troszkę podejrzany
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Stratiomys equestris/singularior

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Fotki kiepskie,ale jak dla mnie okaz wygląda na samca S. singularior.
Dodaję ryciny z gatunkami(za Rozkosny 2000).

Łukasz
Załączniki
equestris_singularior_smal.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.65 KiB)
Artur1234
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 11 października 2012, 19:35

Re: Stratiomys equestris/singularior

Post autor: Artur1234 »

A czy w wolnym czasie mógłbyś przesłać skany klucza do całego rodzaju wraz z opisem gatunków z tej książki?? Jeśli nie tutaj to na maila: artstiller87@o2.pl Byłbym bardzo wdzięczny ;p Okaz wydaje mi się kłopotliwy. Obecność czterech plamek na czwartym tergicie oraz kształty wszystkich plamek wskazują na S. singularior ale (cechy kluczowe wg Trojana) brak czterech plamek na trzecim tergicie i proporcje członów czułków wskazują na S. equestris
Załączniki
Stratiomys czułki.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.62 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Stratiomys equestris/singularior

Post autor: Rafał Celadyn »

...z tymi czułkami to moze być skrót perpektywy...widok z boku (chociaż widać niewiele ;-) ,sugeruje że te człony mogą być równe,a plamki u samców mogą być słabiej zaznaczone(wytarte?) i po prostu ich nie widzisz...
:papa:
Rafał
Artur1234
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 11 października 2012, 19:35

Re: Stratiomys equestris/singularior

Post autor: Artur1234 »

OK w takim razie etykietuje okaz jako S. singularior. W tym roku postaram się złapać kolejne samce tego gat. w tym samym miejscu i porównać czy też brakuje im plamek na trzecim tergicie (być może w tym przypadku tergit trzeci wsunął się lekko w tergit drugi i stąd brak widocznych plamek). W okolicy łapałem też samice S. singularior, które miałem zaetykietowane jako S. furcata ;p Dziękuję wszystkim za pomoc ;p
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stratiomyidae”