Duża mucha?

Łowikowate
Awatar użytkownika
tomekn_85
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 14 kwietnia 2007, 07:26
Lokalizacja: Poznań

Duża mucha?

Post autor: tomekn_85 »

Wczoraj zauważyłem ciekawą muchę, w lesie koło Poznania, niestety nie miałem aparatu. Była bardzo duża, większej w życiu nie widziałem, prawie 3 cm, cała czarna, wyglądała na muchę z rodziny Asilidae, ale miała rozprostowane ciemne skrzydła i dość gruby odwłok. Jak na muchę to leciała bardzo powoli. Mam pytanie co to mogło być, chociaż do jakiej rodziny może należeć?
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Awatar użytkownika
tomekn_85
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 14 kwietnia 2007, 07:26
Lokalizacja: Poznań

Post autor: tomekn_85 »

Była bardziej czarna, skrzydła też były czarne i nie składała ich jak łowik tylko trzymała rozpostarte. Chyba takie oznaczanie na podstawie moich prostych informacji będzie bardzo trudne, w końcu w Posce mamy około 7000 gatunków :lol:
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Twój opis kojarzy mi się z zadrzechnią Xylocopa sp. , ale to nie są muchy, a pszczoły. Zobacz np. tu: http://www.iop.krakow.pl/pckz/opis.asp?id=165&je=pl
Awatar użytkownika
tomekn_85
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 14 kwietnia 2007, 07:26
Lokalizacja: Poznań

Post autor: tomekn_85 »

To też nie to, miała zdecydowanie dłuższy odwłok i większe ciemniejsze skrzydła. Może spróbuje się wybrać w te okolice i trzasne fotke, bo także szukam tego owada po internecie i nie moge do niczego dopasować. Dziękuje bardzo za odpowiedzi!
PS: może to była Cimbex femorata, bo było dużo brzózek, a ja miałem jakieś przewidzenia i zamiast rośliniarki widziałem muche :oops:
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Dasypogon diadema?

Post autor: Andrzej Kurzawa »

A może Dasypogon diadema? http://www.efotogaleria.pl/index.php?m=80&ktore=1232 . Jest duża, bardzo powolna i raczej mało płochliwa.
Awatar użytkownika
tomekn_85
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 14 kwietnia 2007, 07:26
Lokalizacja: Poznań

Post autor: tomekn_85 »

O tak, ona chyba jest najbardziej podobna do tego co widziałem, jeszcze raz dziękuje wszystkim.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Asilidae”