kózki ze świerka

Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

kózki ze świerka

Post autor: Chiffchaff »

Jako, że kózkarze są obecnie dominująca grupą na forum, może skorzystam z Waszej aktywności.
Ściąłem niedawno na ogrodzie świerka, który stał martwy od lat co najmniej 10. Rozłupując klocki do kominka, wypadły mi takie o to larwy. Prezentowane na zdjęciu za larwą chodniki i otwory wylotowe wcale nie muszą być tego gatunku, bo dokładnie jeszcze nie przydybałem larwy w drewnie. Wiem, że oznaczanie wcale nie jest łatwe, ale może jakieś choćby lepiej trafione wskazówki co do hodowli mógłbym od Was uzyskać. Na razie wziąłem taki klocek, w którym widziałem na przekroju chodniki i umieściłem w temp. pokojowej.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (112.59 KiB) Przejrzano 4478 razy
2.jpg
2.jpg (149.71 KiB) Przejrzano 4478 razy
3.jpg
3.jpg (135.83 KiB) Przejrzano 4478 razy
4.jpg
4.jpg (115.06 KiB) Przejrzano 4478 razy
5.jpg
5.jpg (128.48 KiB) Przejrzano 4478 razy
6.jpg
6.jpg (98.88 KiB) Przejrzano 4478 razy
7.jpg
7.jpg (131.16 KiB) Przejrzano 4478 razy
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: kózki ze świerka

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Wygląda na Hylotrupes bajulus. Hodowałem ten gatunek ze świerka i żery były identyczne. Powkładaj larwy, które wypadły w puste otwory w drewnie, powinny sobie poradzić. Możesz też sam nawiercić mniejsze (lub większe otwory) i je tam umieścić. Mimo, że gatunek jest łatwy w hodowli i dobrze sobie radzi w twardym, suchym materiale, to dobrze jest raz na jakiś czas drewno podlać.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: kózki ze świerka

Post autor: Chiffchaff »

Spuszczel! To zły wróżbita dla mej więźby i drewnianych podłóg. Oby się nie potwierdziło :)
Dzięki Jaho za próbę.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: kózki ze świerka

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Hej

Sprawdź, czy w żerowisku (w chodnikach) jest tylko pył drzewny. Jeżeli tak, to jest spuszczel. Jeżeli występują też wiórki, to na pewno nie będzie spuszczel.

Pozdrawiam :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy Cerambycidae”