Pellenes na Pogorii

Temat działu: Pająki, skorpiony, węże i in. (Terrarystyka)
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Pellenes na Pogorii

Post autor: kolagen »

10 maja 2016 roku wybrałem się na Pogorię koło Dąbrowy Górniczej.
Interesowałem się piaszczystymi terenami przy Zbiorniku Kuźnica Warężyńska - spodziewałem się znaleźć tam wydmowca (Yllenus arenarius), który w piaszczystych okolicach Bukowna występuje dość często.
W miejscach gdzie był teoretycznie "yllenusowy", sypki piasek znalazłem nieco podobnego kolorystycznie Sitticus distinguendus.
Prócz tego był też inne Sitticusy - m.in. chyba S. saltator (w załączniku). Oczywiście na trzcinach był Marpissa radiata.
Najciekawsze było dla mnie spotkanie samca Pellenes tripunctatus - pierwszy raz trafiłem na ten gatunek.
Potem w ciągu roku pojawiałem się tam na foto-łowy samicy tego gatunku, niestety bez efektów (ale trafiły się jeszcze 2 samce więc po prostu może źle szukałem, no i pogoda nie zawsze dopisywała).

1 września przyjechałem się w to samo miejsce, nie liczyłem już na skakuny, bardziej rozglądałem się za Zicrona caerulea.
Skakuny jednak jakieś były, i to nawet całkiem interesujące.
Przyznam że myślałem że mi właśnie słońce za mocno przygrzało jak się przyjrzałem jednemu mikrusowi:
Pellenes, tylko "ten drugi" ! Pellenes nigrociliatus!!
Dodam, że wcześniej szukałem wiszących ślimaczych muszli, bo czytałem że P.tripunctatus też ich używa, ale w tym stylu znalazłem tylko wiszący liść z pospoliciakiem Evarcha sp.
Załączniki
sitticus1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.85 KiB)
sitticus2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.17 KiB)
pellenes1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (75.52 KiB)
pellenes2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (70.13 KiB)
mradiata.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.66 KiB)
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Pellenes na Pogorii

Post autor: Robert Rozwałka »

GRATULACJE, za Pellenes nigrociliatus :brawo:

Rarytas, w Polsce znany z 10 publikowanych stanowisk, i niewiele większej liczby okazów;-).


Reszta oznaczeń wydaje się ok.
tomek rutkowski
Posty: 90
Rejestracja: sobota, 13 czerwca 2015, 20:20
UTM: XU 10
Specjalność: Araneae

Re: Pellenes na Pogorii

Post autor: tomek rutkowski »

Pellenes nigrociliatus, jak często bywa z teoretycznie rzadkimi, jest pospolitym gatunkiem przynajmniej w zachodniej Polsce:-) Tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać. Najlepsza metoda to szukanie na nasypach kolejowych w pustych muszlach Xerolenta obvia i Cepea ssp. Pięknie zimują też w ww muszlach.
Dwakroć ułowiłem go w miejscach gdzie nigdy nie widziałem żadnej muszli(stare piaskownie), ale może i były?
W muszlach jest rzadszy od Pellenes tripunctatus, ale i tak z ponad setkę okazów z kilkunastu kwadratów mam:-) Dla porównania P.tripunctatus grubo ponad 1 tyś, czasem kilka z jednej muszli:-) no i on jest w przynajmniej 90% prób.
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Pellenes na Pogorii

Post autor: kolagen »

W muszlach zimują osobniki dorosłe czy maluchy?
tomek rutkowski
Posty: 90
Rejestracja: sobota, 13 czerwca 2015, 20:20
UTM: XU 10
Specjalność: Araneae

Re: Pellenes na Pogorii

Post autor: tomek rutkowski »

Subadultne.
Czasem trafi się jakiś martwy, zeschnięty dorosły-ale to pamiątka po sezonie.
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Pellenes na Pogorii

Post autor: Robert Rozwałka »

Wiem Tomku, że ty Wiesz o nim więcej;-), ale jest jak jest z tymi opublikowanymi danymi;-),
I jak to jest z badaniami czasem wszystk zależy od specyfiki i ukierunkowanych poszukiwań.
Np. to co było z Siro carpaticus czy Lacinius dentiger;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stawonogi (bez owadów) i nie tylko”