Trzy łowiki

Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

1-4 Tolmerus sp.
P1-P3 Machimus rusticus
R1-R3 Pamponerus germanius
ahan
Posty: 91
Rejestracja: sobota, 20 października 2007, 13:41

Post autor: ahan »

Dziękuję. Trafiłem Machimusa, choć coś.
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dariusz Twardy »

Rozpoznawanie łowików na podstawie zdjęć to samobójstwo! Gdzie "broda, szczecinki brwiowe, cerci? Ja nic z tych zdjęć nie mogę odczytać. Gratuluję bardzo dobrego wzroku!
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 grudnia 2008, 02:29 przez Dariusz Twardy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Wzrok mam akurat nie najlepszy,ale już pewne opatrzenie zdobyłem.

To są pospolite i dość charakterystyczne gatunki. Faktem jest że oznaczanie do poziomu gatunkowego ze zdjęcia niesie pewne ryzyko że ma się do czynienia z czymś innym,ale to dotyczy w zasadzie większości owadów.Tu założyłem że nie ma nowego dla fauny Polski Machimus(a gonatistes to nie jest), a samiec Pamponerus germanicus jest w tym przypadku przez ta swoja mlecznobiałą nasadę skrzydeł nie do pomylenia z innymi łowikami. Poza tym nie oznaczam lecąc kolejno po cechach kluczowych,a tylko jeśli jest taka potrzeba wyciągam gablotkę z łowikami do pomocy. Jeśli miał bym oznaczać od zera od pierwszej cechy jaka jest w kluczu to bym z takich fotek nawet w podrodzinę nie trafił. A cechy o których wspomniałeś to w tych przypadkach akurat da się mniej lub lepiej zobaczyć.
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dariusz Twardy »

Nie chciałem się czepiać. Usiłowałem jedynie zaznaczyć łatwość pomyłki w determinowaniu, jakby nie było dość trudnej rodziny. Sam borykałem się ładnych parę lat nad oznaczaniem wdzięcznych łowików. Nie chcę się tu rozpisywać nad sensownością oznaczeń z zdjęć do gatunku, w szczególności muchówek].Każdy z szanownych Kolegów, zajmujący się muchami doskonale o tym wie,jak łatwo o pomyłkę.Co do rodzaju Machimus, to zachował bym dużą dozę ostrożności(zwłaszcza samice)! Tak na marginesie, mogą wyskoczyć niespodzianki w tej grupie :lol: np: taksony wykazywane u germańców a u nas nie.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Dariusz Twardy, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muchówki [FOTO-oznaczanie]”