prośba o identyfikację

alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

1. Tetanocera arrogans
3. Syrphidae
4. Hybotidae
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

Dobre foty! Czym i przy jakich ustawieniach, jeśli można zapytać?
jacek47
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 10 sierpnia 2008, 12:32
UTM: VV91
Lokalizacja: Cisewo
Kontakt:

Post autor: jacek47 »

dziękuję bardzo. raczej nie zapamiętam, ale z pewnością zapiszę. wykształcenie pchnęło mnie w zupełnie innym, o wiele nudniejszym niestety kierunku ale ciekawość i zachwyt tym co siedzi w trawie są bardzo silne. zapytam więc jeszcze o te, nazywam je koralikami :), pomarańczowe ozdoby, które nosi na sobie wojsiłka. początkowo myślałem, że tylko samce (na zdjęciu) ale ostatnio też zauważyłem u samicy. z góry dziękuję za odpowiedź.
alon pisze:1. Tetanocera arrogans
3. Syrphidae
4. Hybotidae
Załączniki
IMG_4594.jpg
IMG_4594.jpg (116.4 KiB) Przejrzano 2565 razy
jacek47
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 10 sierpnia 2008, 12:32
UTM: VV91
Lokalizacja: Cisewo
Kontakt:

Post autor: jacek47 »

canon 20d + tamron 90. w 1,3,4 zdjęciu dodatkowo Raynox dcr-250. oświetlenie naturalne - zdjęcia robione świtem ze względu na bezwietrzną pogodę i dobre światło. parametry zależne od warunków, czułość nie wyższa niż 400, głównie jednak 100 albo 200, przysłona zwykle od 14-20, czas zależny od niej:) w prezentowanych zdjęciach przysł. 16 czas od 0,5 do 1.6 sek, iso 200.
Tomek Klejdysz pisze:Dobre foty! Czym i przy jakich ustawieniach, jeśli można zapytać?
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Te "ozdoby" o których wspomniałeś to zapewne jakieś pasożyty
berluk
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 10 sierpnia 2008, 21:38
Lokalizacja: Szamotuły

Post autor: berluk »

Te ozdoby to pasażerowie na gapę. Jakieś pajęczaki roztoczowate. Czepiają się tez innych tanich linii lotniczych, np komarnic. Nie mam pojęcia, czy oprócz korzystania z usług transportowych mają też darmowy catering na żywca (czyli czy przypadkiem nie wysysają nosiciela) :)
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Syrphidae to Platycheirus sp
alon napisał/a:
1. Tetanocera arrogans
3. Syrphidae
4. Hybotidae
Na podstawie jakich cech uznałeś że na pierwszej fotce jest Tetanocera arrogans, a nie inny gatunek(rodzaj)?Posiadasz jakiś klucz lub zbiorek porównawczy?Ja posiadam tylko klucz do rodzajów Sciomyzidae i chętnie bym się dowiedział więcej....

Pozdrawiam[/quote]
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

Niestety nie mam ani zbioru ani klucza, więc właściwie należałoby uznać, że się zagalopowałem z tym oznaczeniem :oops:
Mój typ wziął się stąd, że jakiś czas temu oznaczałem podobną/taką samą na podstawie galerii i postów na forum diptera.info. Analizowałem dyskusje w wątkach i porównania z innymi podobnymi gatunkami i wyszło mi, że to Tetanocera sp. Potem dostałem potwierdzenie i dokładniejsze oznaczenie na T. cf. arrogans. Stąd mój trochę zbyt pochopny typ, ale mam nadzieję, że trafiony, co powinien potwierdzić specjalista.
Na diptera.info znalazłem też cechy jakimi wyróżnia się ten gatunek (przytaczam po angielsku, żeby nie zniekształcić niefachowym tłumaczeniem)
1. Preapical pd near preapical ad on f3.
2. Orbitals placed in hind part of frons.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Znalazłem ten post na Diptera.info
Pierwsza cecha dotyczy rozmieszczenia szczecin na trzecim udzie (pd ma być blisko ad ale jak blisko to już Nikita nie napisał)
Druga cecha dotyczy również szczecin ale tym razem orbitalnych które maja być w tylnej części czoła.
Do tych cech trzeba mieć opatrzenie tym bardziej że na Diptera.info jest fotka samca a tutaj jest ewidentnie samica. Lepiej fotke zamieścić na Diptera.info bo nasi spece od Sciomyzidae nie udzielają się na tym forum.

Łukasz
Andrzej J. Woźnica

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

nr 2 - przedstawiciel rodziny Lauxaniidae
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

zachwycające światło na zdjęciach, pasożyty to larwy roztoczy z rodziny Trombididae
Andrzej J. Woźnica

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Hmm, z tego co mi wiadomo jest kilka takich rodzin o czerwonym zabarwieniu :oops: :), mogą to jeszcze być np. larwy Erythraeidae ! :grin:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Muchówki [FOTO-oznaczanie]”