Czy to Pyrausta nigrata

Crambidae (Wachlarzykowate) i Pyralidae (Omacnicowate)
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Czy to Pyrausta nigrata

Post autor: Sławek Pawlak »

11.05.2012r. na żyznej łąkowej części skarpy drogi nr. 8 k.Wieruszowa woj.łódzkie obserwowałem dwa okazy motyli Pyrausta, czy to na pewną jest Pyrausta nigrata?
Sławek
Załączniki
Pyrausta nigrata.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (51.97 KiB)
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Czy to Pyrausta nigrata

Post autor: Jarosław Buszko »

To prawidłowa identyfikacja. Gatunek spotykany jest niezbyt często i nie wszędzie. Nie ma go np. w okolicach Torunia, za to we wschodniej Polsce wystepuje od Puszczy Augustowskiej po Kotlinę Sandomierską (a może jeszcze dalej). W zachodniej części kraju występowanie słabo poznane. Gasienica żyje na różnych gatunkach macierzanki, głównie na Thymus serpyllum. Spotyka się go w środowiskach otwartych z macierzanką. Lata w dwóch pokoleniach - w maju i lipcu. Chętnie siada na kwiatach i wtedy łatwiej go sfotografować, ale gdy nic nie kwitnie jest niewdzięcznym modelem do zdjęć. Udało mi się go sfotografować dopiero na firance.
Załączniki
Pyrausta nigrata.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.1 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Czy to Pyrausta nigrata

Post autor: Jarosław Wenta »

Pozwolę się podłączyć pod post. Czy słusznie mniemam, że na moich zdjęciach widnieje ten sam gatunek?
Załączniki
26 lipca; Beskid Niski
26 lipca; Beskid Niski
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (75.04 KiB)
04 sierpnia; Orawa
04 sierpnia; Orawa
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.78 KiB)
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: Czy to Pyrausta nigrata

Post autor: Sławek Pawlak »

Dziękuję bardzo za potwierdzenie identyfikacji. Do tej pory nie udało mi się spotkać tego gatunku, a tutaj niespodzianka i to przy ruchliwej drodze krajowej. W pobliży faktycznie występuje macierzanka.
Przesyłam pozdrowienia
Sławek
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy to Pyrausta nigrata

Post autor: brat »

Jarosław Wenta pisze: Czy słusznie mniemam, że na moich zdjęciach widnieje ten sam gatunek?
Tak, to ten sam gatunek - Pyrausta nigrata.

W okolicach Krakowa spotkałem go na kilku stanowiskach m.in. Podgórki Tynieckie, Olkusz, Młoszowa.
Czyli na południu Polski motylek występuje normalnie. Jedną obserwację mam z 22 IV 2007r.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PYRALOIDEA”