na ligustrze

Archiwalna część postów do września 2023.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

na ligustrze

Post autor: Almandyn »

Witam.
To maleństwo schroniło się na ligustrowym żywopłocie, niedaleko autobusowego przystanku, bo właśnie zaczęło mżyć. Obok rosną lipy, jabłonie, śliwy, kasztanowce itd, czyli mógł on przylecieć skądkolwiek.
Nie mam zupełnie pomysłu co to. Najpierw myślałam ( przed zrobieniem zdjęć ) że to jakiś szrotówek ale teraz nie wiem do jakiej rodziny go przypisać. Długość ciała 5mm, głowa biała na górze rudawa na dole. Egzemplarz przechowuję. Białystok, 24.05.2013r.
Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki :tup:

Ala
Załączniki
mały 015.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (72.11 KiB)
mały 018.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (72.97 KiB)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: na ligustrze

Post autor: Adam Larysz »

Ala, faktycznie to nie szrotówek - podpowiedź - jałowiec, tuja... i motyle z tej rodziny siedzą w charakterystyczny sposób ;) :hi:
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: na ligustrze

Post autor: Almandyn »

Adamie, dziękuję za podpowiedź :tak:
Wczoraj byłam już za bardzo zmęczona aby znaleźć nazwę motylka, a teraz zajęło mi to 30 sekund :gl: .
Oczywiście to jest Argyresthia trifasciata (STAUDINGER, 1871) z Yponomeutidae ( a konkretnie z Argyresthiinae ).
Co ciekawe na lepidoptera.eu mapka jest prawie biała, czy to znaczy, że to jest tak rzadki okaz? :zg:
Aha, i w pobliżu nie widziałam ani jałowca ani tui, chociaż być może jakiś cyprysik rośnie w donicy na balkonie gdzieś w pobliżu.
Serdecznie pozdrawiam

Alina
ODPOWIEDZ

Wróć do „MICROLEPIDOPTERA ARCHIWUM”