Zeuzera pyrina w czarnym bzie

Oznaczanie gąsienic, jajeczek, poczwarek, oprzędów i innych ciekawostek związanych z motylami.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Mogą to być dane przybliżone, są one czasem niezbędne przy oznaczaniu.
Posty ze zdjęciami bez takich danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
alinab
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 17 lipca 2014, 14:14
Gender: women
UTM: EB69

Zeuzera pyrina w czarnym bzie

Post autor: alinab »

EB69, 10.07.2015 r.
Przechodząc przez zarastający nieużytek, przypadkowo złamałam tegoroczny pęd czarnego bzu (na wysokości ok. 70 cm od ziemi). Zdziwiłam się, że był taki kruchy, bo właściwie tylko lekko go dotknęłam. Obejrzałam najpierw pozostałą przy krzaku część: z otworu w rdzeniu wyglądała gruba gąsienica. Widziałam tylko ok. 1 cm z jej tylnej części. Była mlecznobiała z regularnie rozmieszczonymi czarnymi punktami, czarno zakończona. W międzyczasie na brzegu otworu złożyła z wdziękiem galaretowatą globulkę odchodów. Ułamany pęd był jędrny i zielony, liście nie więdły, ale rdzeń miał nienaturalną, granulowaną strukturę. W odległości ok. 20 cm od miejsca złamania widać było ciemną dziurkę o średnicy ok. 3 mm.
Internet na hasło „gąsienica żerująca w pędach dzikiego bzu” w pierwszej kolejności wskazuje na Achatodes zeae. Ale to była zapewne nasza rodzima Zeuzera pyrina o nieco niekonwencjonalnych gustach? Czarny bez nie jest chyba, przynajmniej w Polsce, wykazywany jako jej roślina pokarmowa?

Alina
Załączniki
Zeuzera.JPG
Zeuzera.JPG (37.01 KiB) Przejrzano 4444 razy
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Zeuzera pyrina w czarnym bzie

Post autor: Wojtek M »

Ja obstawiam że to tyłek Gortyna flavago.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE inne stadia - gąsienice, poczwarki”