zaloty - kopulacja Meloe sp.

Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

zaloty - kopulacja Meloe sp.

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Niechcący podglądnąłem te dwa piękne chrząszcze z rodzaju Meloe ( proscarabaeus?). Samiec malutki siedzi na dużej samicy, która wcina spokojnie świeżą zieloną trawkę. Ten ją ciągle smyra czułkami po głowie, jej czułkach i przedpleczu a ta cała zadowolona pożywia się, przemieszcza powoli tu i tam i co chwila... załatwia swoje potrzeby fizjologiczne:) Teren otwarty, przewiewny, dość ciepło - ok. 18 stopni. Loco: okolice Szczecina ( Dobra Szczecińska ). Długość samca: 18mm, samcy 38mm.
Załączniki
biotop.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.69 KiB)
Meloe2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (75.33 KiB)
Meloe1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.86 KiB)
Ostatnio zmieniony piątek, 9 kwietnia 2010, 10:46 przez Rafał SZCZECIN, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

Przedwczoraj widziałem parkę tychże, ale samiec siedział nieruchomy jak franca na samicy. Ciekawe z tymi zagiętymi czułkami, na co one się przydają samcowi...
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Widziałem jak czułka samca tam gdzie jest to podgięcie dotykały czułków samicy, jak ją smyrał. Samiec fajnie - na chwilkę cofa się do tyłu, tzn. schodzi po plecach samicy w kierunku jej ostatniego sternitu - tak jakby się na chwilę chował i zaraz potem znów podchodzi na przód, aby kontynuować muskanie. Robi to w sposób tak jakby niepewny - może po prostu stara się obłaskawić partnerkę?
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

jednak było to badane... samce gatunków z zagiętymi czułkami mają na zagięciach chemiczne stymulanty, które przygotowują samicę do kopulacji
ODPOWIEDZ

Wróć do „Meloidae”