POMOCY

ODA
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 13 maja 2016, 12:27
Gender: women
UTM: polska

POMOCY

Post autor: ODA »

WITAM...DOSTAŁAM POCZWARKI EGZOTYCZNYCH MOTYLI PAPILO RACZEJ .....PARĘ SIĘ WYKLUŁO MOTYLI III NIE WIEM CZYM JE ŻYWIĆ....JAKIE TERAZ NAJLEPIEJ POSADZIĆ KWIATY..BO BUDLEJA TO ZA 1,5M-C BĘDZIE KWITŁA...
Ostatnio zmieniony piątek, 13 maja 2016, 12:46 przez ODA, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: POMOCY

Post autor: PawełB »

motyle karmić najlepiej w dużym przezroczystym naczyniu, gdzie na dnie leży papierowy ręcznik lekko nasączony słodkim sokiem. ew, odwrócona nakrętka od słoika z wlanym na dno sokiem (dla dużych motyli) Motyle mają narządy smaku na stopach i w większości wypadków wyczują takie źródło pokarmu
ODA
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 13 maja 2016, 12:27
Gender: women
UTM: polska

Re: POMOCY

Post autor: ODA »

WIĘC TO WYSTARCZY IM NA PRZETRWANIE...BO MAM TYCH MOTYLI OK.50SZT NIE MUSZĄ MIEĆ ŻADNYCH KWIATÓW..
Ostatnio zmieniony piątek, 13 maja 2016, 12:54 przez ODA, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: POMOCY

Post autor: Brachytron »

Kiedyś na zoogeografii było, że w tropikach motyle zostały z kwiatów spacyfikowane przez kolibry i im podobne oraz roje różnych żądłówek, i że tam motyle łatwiej spotkać na mokrej kupie lub plamie moczu albo potu. To tak alternatywnie.
ODA
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 13 maja 2016, 12:27
Gender: women
UTM: polska

Re: POMOCY

Post autor: ODA »

HMMMM.WIĘC MAM TAKI ZWYKŁY SOK MALINOWY ROZLAĆ....CZY KUPIĆ JAKIEŚ BRATKI...JAKIE KWIATY SĄ DLA NICH ODPOWIEDNIE TE MOTYLE TO Z RODZAJU CHARAXES, PAPILO, MORPHO, BATTUS, CALIGO
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: POMOCY

Post autor: Aneta »

Oda, wyłącz Capsa przede wszystkim.

Co do meritum, możesz spróbować z sokiem albo jeszcze lepiej z miodem rozcieńczonym wodą.
BTW, po co Ci aż tyle egzotycznych motyli? Hodowli raczej nie prowadzisz, bo wiedziałabyś jak się nimi zajmować.
ODA
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 13 maja 2016, 12:27
Gender: women
UTM: polska

Re: POMOCY

Post autor: ODA »

Masz rację w ogóle się na tym nie znam...poczwarki dostały moje dzieci aby stworzyć pod folią motylarnię...zrobiłam klimat tropikalny,mam też małą wylęgarnię z grzejnikiem i nawilżaczem powietrza....posadziłam parę kwiatków..ale boję się że to za mało..Chciałabym się czegoś nauczyć o prowadzeniu mini motylarni. Czytam,czytam i nic ie wiem...a szkoda motylków
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: POMOCY

Post autor: Antek Kwiczala † »

Motyle z rodzaju Caligo, a także rusałki z rodzaju Charaxes można żywić kawałkami owoców (szczególnie na sfermentowane owoce lubią siadać), np. bananów, ale pewnie na sok owocowy też dadzą się skusić. Pazie (Papilio, Battus) zwykle uzupełniają wodę i sole mineralne siadając na mokrym piasku. Natomiast Morpho nigdy nie siadają na kwiaty - nie wiem czym się żywią jako imagines.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: POMOCY

Post autor: Aneta »

Antek Kwiczala pisze:Natomiast Morpho nigdy nie siadają na kwiaty - nie wiem czym się żywią jako imagines.
Nie mam pojęcia jak w naturze, ale w niewoli Morpho też wysysają sok z pokrojonych owoców, tu na zdjęciu z łódzkiej motylarni: i do kompletu ucztująca Kallima ;)
ODA
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 13 maja 2016, 12:27
Gender: women
UTM: polska

Re: POMOCY

Post autor: ODA »

Dzięki...za pomoc...dam im trochę soku,miodu,owoców i zobaczę co im podpasuje..Niestety parę padło nie wiem czy z głodu czy nadszedł ich czas. :-(
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: POMOCY

Post autor: Antek Kwiczala † »

parę padło nie wiem czy z głodu czy nadszedł ich czas
Motyle odżywiane żyją kilka tygodni, a głodne kilka dni.
ODA
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 13 maja 2016, 12:27
Gender: women
UTM: polska

Re: POMOCY

Post autor: ODA »

Czy ktoś może mi polecić fajną książkę na temat hodowli motyli egzotycznych..chciałabym podstawowe a zarazem ważne informacje...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: POMOCY

Post autor: Antek Kwiczala † »

O hodowli dziennych motyli tropikalnych zasadniczo nie ma literatury. W każdym razie ja takiej nie spotkałem. Można czasem znaleźć w Internecie strony opisujące doświadczenia w hodowli konkretnych gatunków. Są książki na temat hodowli niektórych rodzin motyli nocnych, np. pawic, bo to popularna w hodowli rodzina motyli. Podam dwie (do nabycia jedynie w zagranicznych antykwariatach):
Roland N. Baxter - "Rearing Wild Silkmoths"
Brian O. Gardiner - "A Silkmoths rearer's Handbook"
ODA
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 13 maja 2016, 12:27
Gender: women
UTM: polska

Re: POMOCY

Post autor: ODA »

Myślałam ,że z motylami to taka łatwa sprawa a tu nic z tego...czytałam w internecie ciekawostki na ten temat ale chciałabym coś konkretnego...
Właśnie przyniosłam do domu 5szt.padniętych wykluły się 7dni temu...mam,owoce,kwiaty bzu i inne kolorowe rośliny temp.też pow.28 wilgotność ok....to czemu padły.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE DZIENNE”