Pazie rajskie

Awatar użytkownika
Bartek89
Posty: 24
Rejestracja: piątek, 8 czerwca 2012, 21:39
Lokalizacja: Poznań

Pazie rajskie

Post autor: Bartek89 »

Pazie rajskie to piękne motyle, ale cenowo już nie jest tak pięknie :D
Chciałbym się dowiedzieć czy rzeczywiście są tyle warte, przykładowo Ornithoptera priamus caelestis którego zamieszczam fotkę kosztuję 1000zł na jednym z serwisów aukcyjnym.
Załączniki
pr.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (21.8 KiB)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Pazie rajskie

Post autor: Kamil Mazur »

Nie jestem specem od tej grupy ale specyficzne formy barwne są szczególnie drogie to normalna sprawa.
Kolekcjonowanie grupy Ornithoptera jest same w sobie drogim hobby. Podstawowa forma O.priamus jest zielona ta jest niebieska. Czy warta 1000zł nie wiem, ale trzeba być świadomym, że samiec najzwyklejszego zielonego O.priamus poseidon kosztuje rzędu 50zł, ten może jest wyjątkowo rzadki.

Tu się operuje trochę innymi kwotami kupując okazy z tej grupy. "Tani" w tym wypadku oznacza kilkadziesiąt zł, podczas gdy "tani" europejski pierwszy lepszy okaz kosztuje kilka zł. Jeden kolekcjonuje Fiaty i kupuje je za pojedyncze tysiące złotych, drugi kolekcjonuje Lexusy i płaci kilkaset tysięcy za każdego.

To czy coś jest ileś tam warte zależy od tego czy znajdzie się kupiec. Jeśli się znajdzie, oznacza to że jest tyle warty. :mrgreen:

Swoją drogą znalazłem w sieci zdjęcie tego samego okazu (z uwalonym skrzydłem prawym tylnym) oznaczonego jako O.p.miokensis, Ty podajesz że nazwany został O.p.caelestis. Ktoś się chyba pomylił w nazwie.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Pazie rajskie

Post autor: Antek Kwiczala † »

Wg. książki "Butterflies of the Australian Region" B. d'Abrery O. priamus miokensis jest nieco większy niż O. priamus caelestis, i ma nieco bardziej zielony odcień wierzchu skrzydeł (u samców oczywiście). Najbardziej niebieska z form priamusa jest O. priamus urvillianus.
Wszystkie te formy są pokazane na stronie:
http://www.nagypal.net/images/zzpriamu.htm#miokensis
Sprawa jest jednak raczej subiektywna, i należy się kierować miejscem występowania - każda z tych form lata na innej wyspie.
Awatar użytkownika
Bartek89
Posty: 24
Rejestracja: piątek, 8 czerwca 2012, 21:39
Lokalizacja: Poznań

Re: Pazie rajskie

Post autor: Bartek89 »

Kamil Mazur pisze: Ktoś się chyba pomylił w nazwie.
Tak możliwe, że się pomyliłem w nazwie gatunku ale w tym przypadku to niema większego znaczenia, po prostu zobaczyłem niebieskiego Ornithoptera priamus w takiej cenie i się trochę zdziwiłem.
Widocznie te motyle są tak rzadkie że są warte tej ceny.
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Pazie rajskie

Post autor: bartek.g »

Czesc,

na zdjeciu jest priamus miokensis. Jest to hybryda priamus bornemanni i priamus urvillianus. Wystejpuje w miejscu zetkniecia sie populacji bornemanni i urvillianus. Sa to wyspy Duke of York, Mioko. Samce miokensis najczesciej wygladaja jak bornemanni (tylne skrzydlo z charakterystycznym ciemnym zamgleniem u nasady) tylko z niebieskawym polyskiem (domieszka niebieskiego). Ale sa tez okazy bardzo podobne do bornemanni i urvillianus. Samice sa ogolnie bardziej rowno-bure, plowe.

Bornemanni to Nowa Brytania, urvillianus to St. Matthias, Nowa Irlandia i dalej na poludnie w kierunku wysp Salomona. Priamus caelestis to Archipelag Louisiade

Ponizej zalaczniki (motyle w tej samej proporcji):
1. mapa (tak na szybko, ale wiadomo o co chodzi)
2. priamus bornemanni - jest dosc staly, motyle, ktore mam tez nie wiele sie roznia od siebie
3. priamus caelestis - sa jeszcze motyle bardziej zielonkawe
4. priamus urvillianus - sa tez jeszcze ciemniejsze, bardziej zielone lub jasno-niebieskie. Motyle dlugo latajace nabieraja fioletowego odcienia.

Priamus nie jest rzadkim motylem. Spotyka sie go mniej wiecej tak czesto jak pazia krolowej u nas. Tez lubi gorki i potrzebuje troche lasu. Jest za to mniej dostepny, ale to wynika z terenu na korym zyje. Skad ta cena caelestis? Z braku dostepnosci na rynku. Obecnie nikt w Papui Nowej Gwineii nie zajmuje sie tym. Motyle, ktore sa na sprzedaz sa pozostalosciami z okresu ich dostepnosci, wtedy para caeleastis kosztowala nascie dolatow.

B.
Załączniki
bornemanni.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.95 KiB)
caelestis1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.28 KiB)
caelestis2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.49 KiB)
caelestis3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (75.69 KiB)
urvillianus1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.51 KiB)
urvillianus2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.25 KiB)
urvillianus3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (89.33 KiB)
map.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.21 KiB)
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Pazie rajskie

Post autor: bartek.g »

Maly update.

Pierwsze zdjecie to Ornithoptera priamus urvillianus z Nowej Irlandii. Lekko zielonkawy. Mniej wiecej tak wygladaja miokensis.
Drugie to Ornithoptera priamus urvillianus z Santa Isabel. Tak tez moze wygladac miokensis (niebieski bornemanni)
Trzecie zdjecie to rzeczony miokensis.

To tak zeby jeszcze zaciemnic ;)
Załączniki
urvillianus5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.56 KiB)
urvillianus4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.04 KiB)
miokensis.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.2 KiB)
holahola
Posty: 22
Rejestracja: niedziela, 2 czerwca 2013, 14:41

Re: Pazie rajskie

Post autor: holahola »

No to faktycznie ułatwiłes , dzieki ;)
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Pazie rajskie

Post autor: bartek.g »

Porobie zdjecia; dorzuce samice.
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Pazie rajskie

Post autor: bartek.g »

I na sam koniec samice. Na zdjeciach samice trzymaja rozmiar wzgledem siebie. Wzgledem samcow z wczesniejszych zdjec juz nie. Nie zmiescily by sie w kadrze.

1. Na pierwszym zdjeciu jest bornemanni.
2. Drugie zdjecie to caelestis.
3. Trzecie i czwarte to urvillianus. Samica bardziej płowa jest z Bouganville. Ta z wyraznym rysunkiem z Nowej Irlandii. Tutaj nie ma zasady sa i takie i takie. Chociaz widzialem zaledwie kilka par urvillianusa z Nowej Irlandii to nie bylo tam wersji płowej. Problem w tym, ze urvillianus z Nowej Irlandii i badziej na polnoc jest bardzo rzadki w zbiorach.
4. Na sam koniec miokensis. Ktory moze byc wypadkowa 1, 4 i 5.

Tyla :) Ogolnie samice Ornithoptera sa duzo ciekawsze od samcow, szczegolnie priamus jest tutaj bardzo roznorodnym gatunkiem.
Załączniki
bornemanni_f.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.21 KiB)
caelestis_f.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (81.78 KiB)
urvillianus_f2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.35 KiB)
urvillianus_f1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.49 KiB)
miokensis_f.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.82 KiB)
Marcin gradal
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 16 marca 2013, 11:25
UTM: Sosnowiec
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pazie rajskie

Post autor: Marcin gradal »

Ja widziałem kiedyś ten gatunek na allegro za 130 złotych i był w idealnym stanie.
holahola
Posty: 22
Rejestracja: niedziela, 2 czerwca 2013, 14:41

Re: Pazie rajskie

Post autor: holahola »

Marcin gradal pisze:Ja widziałem kiedyś ten gatunek na allegro za 130 złotych i był w idealnym stanie.
Daje 150 + przesylka na mój koszt ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE DZIENNE”