Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest wtorek, 12 listopada 2019, 00:42

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: zbublowany post
PostNapisane: czwartek, 7 listopada 2019, 12:22 

:bang:  :bang: Przepraszam, zalozylam osobny watek dla tego przypadku. Niestety nie jestem w stanie skasowac tego posta, zamiescilam go jako nowy watek w lepszym dziale wiec mysle ze admin moze spokojnie usunac ten stad. Przepraszam za zamieszanie ale jestem tu pierwszy dzien a lata juz tez swoje mam. Pozdrawiam.

Drodzy entomolodzy amatorzy i profesjonalisci, :birra:
chcialabym opisac wam sytuacje. bede wdzieczna za poswiecenie czasu i za udzielenie rad/sugestii.
Wczoraj wieczorem w mieszakniu odkrylam 'kinder niespodzianke', mianowicie z wiatrolapu gdzie trzymam obuwie i rozne szpargaly i pudeleczka daly sie slyszec dziwne dzwieki, niezbyt glosne o charakterze trzepotania. Poczatkowo przerazilam sie, ze byc moze jakis gryzon zapragnal zadomowic sie w tym pomieszczeniu. Po krotkich poszukiwaniach okazalo sie jednak, ze w jednym z pudeleczek postanowila przezimowac gasienica szczotecznicy szarawki wlasnie. Problem w tym, ze owa dama nie przewidziala, ze doprowadzi to do przedwczesnego przepoczwarzenia sie  :-?  :cry:  :|  i teraz sytuacja wyglada tak, ze oto mamy samiczke imago gotowa na wiosenne podboje milosne a tu zima wciaz przed nami. Plan natury byl pewnie taki, ze w kwietniu-maju powinno sie to bylo stac. Zal mi zwyczajnie tego stworzonka, zdaje sobie sprawe, ze nie jest to gatunek chroniony, ale czy jest cokolwiek co moge dla niej zrobic? Nie wiem jak dlugo zyja te cmy w stanie imago, czy to mozliwe ze przezyje zime? A moze dobrym pomyslem byloby zabranie jej do ogrodu botanicznego i wypuszczenie w szklarni/palmiarni? Niech zazyje choc troche motylego zycia nawet jakby miala nie dotrwac do wiosny. Bo na to zimno teraz przeciez jej nie wypuszcze. Byloby to zapewne rownoznaczne ze smiercia w ciagu kilku godzin.
Jeszcze jedno pytanie, ktore mnie nurtuje a nie znalazlam na nie odpowiedzi w tzw. internetach. Czy szczotecznica szarawka w stanie imago w gole pobiera pokarm? Jesli tak, to co mozna podac takiemu owadowi, aby go pokrzepic?

Licze na wazsa pomoc.  :szacun:  :papa:

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]