Moja kolekcja z daaawnych lat 1976-1981

Zdjęcia naszych zbiorów entomologicznych
Awatar użytkownika
Edwin Buga
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2010, 20:45

Moja kolekcja z daaawnych lat 1976-1981

Post autor: Edwin Buga »

Przeglądając forum stwierdziłem że ,od długiego czasu nikt nie pokazuje swoich zbiorów w obawie przed krytyką , cenzurą , z braku czasu a może i z innych powodów.
Jesli chodzi o moje zbiory z ostatnich dwu lat to kończę ich układanie w gablotach - po weryfikacji na forum kilku sówek , miernikowców i wątpliwych kraśników postaram sie je pokazać o ile zdjęcia wykonane moim Nikonen
będą zadawalające by nie wzbudzać niepotrzebnej krytyki.
Dzisiaj pokażę Wam moją kolekcję z lat 1976-1981. Tak się szczęśliwie złożyło że,zachowały się zdjęcia tego zbioru i po zeskanowaniu i obróbce mogę ją kolegm pokazać.
Jak zobaczycie nie ma w tych zbiorach żadnych cudów wykazywanych z Bieszczad przez Bielewicza Lessnera,Śliwińskiego,Skalskiego i innych badaczy motyli - ja na te cuda nie trafiłem. Mimo wszystko cieszę się z tego że, nie mając internetu, dostepu do literatury od początku swojej kolekcjonerskiej pasji starałem sie prawidłowo preparować motyle. Motyle zostały oznaczone w.g. 4 częściowego katalogu Kocha. Zapewne jest tam kilka błędów- największym zauważonym przeze mnie to błędne oznaczenie Pygaera timom ,może są i inne.
Zbiór mieścił się w 22 - gablotach o wymiarach 40*50*6 wykonanych własnoręcznie z drewna olchy.
Wykaz obejmował 496 gatunków.
Życzę miłego oglądania w te mrożne wieczory i zachęcam innych do pokazania swoich zbiorów.
Z oglądanych na forym kolekcji muszę pochwalić pięknie ułożone zbiory Dispara - na których postanowiłem się wzorować przy gromadzeniu nowego zbioru - po 9 okazów z każdego gatunku - więcej wtedy gdy wykazuje dużą zmienność w ubarwieniu. Podobają mi się prezentowane kolekcje motyli Kamila Mazura i Jarka Burego.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Edwin.
Załączniki
000045.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.82 KiB)
scan 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.17 KiB)
scan 3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.89 KiB)
scan 4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.02 KiB)
scan 5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.64 KiB)
scan 6.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.2 KiB)
scan 7.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.68 KiB)
scan 8.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.79 KiB)
scan 9.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.17 KiB)
scan 10.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.39 KiB)
scan 11.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.28 KiB)
scan 12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.95 KiB)
scan 13.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.27 KiB)
scan 14.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.42 KiB)
scan 15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.51 KiB)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 30 stycznia 2012, 23:18 przez Edwin Buga, łącznie zmieniany 2 razy.
dany561 †
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 21 października 2007, 19:53
Lokalizacja: Sławęcice(XV07)

Re: Moja kolekcja z daaawnych lat  1976-1981

Post autor: dany561 † »

Piękny ład panował w gablotach.Ja też się teraz staram swój misz-masz ogarnąć na dniach pokażę co mam.Pierw jednak z kończę regał własnego projektu.Wszystko na pewno się ukaże na forum, gdyż mam ferie i trochę czasu dla moich zbiorów.Czekam na więcej , a i ja się zbiorę i pokaże co mam i zachęcam resztę o podsyłanie.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Moja kolekcja z daaawnych lat  1976-1981

Post autor: Brachytron »

Na ostatnim zdjęciu oglądasz gablotę z ważkami. Twoja czy muzealna?
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Moja kolekcja z daaawnych lat  1976-1981

Post autor: Malko »

Dobrze, że pokazujesz zdjęcia zbioru może w końcu ruszy się coś w temacie i więcej osób odważy się na ten krok. Zbiór pięknie urządzony i wypreparowany, będzie rzeczywiście co oglądać przez zimowe wieczory :) .
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Moja kolekcja z daaawnych lat  1976-1981

Post autor: Łukasz »

Edwinie cudny zbiór, pokazuje mimo wszystko siłę dawnych Bieszczad :) Nie wiem jak jest dzisiaj - 2 lata temu byłem w rejonie Ustrzyków na początku sierpnia (2 dni), zapadło mi w pamięć spotkanie z poniszczonymi pokłonnikami kamilla :wink:
Co się stało z tym zbiorem?
Awatar użytkownika
Edwin Buga
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2010, 20:45

Re: Moja kolekcja z daaawnych lat  1976-1981

Post autor: Edwin Buga »

Gablota z ważkami to mój zbiór, łowiłem wtedy i inne robactwo bo każdy w Bytomiu gdzie jeżdziłem na zebranie członków PTE jak słyszał że jestem z Bieszczad to coś chciał z tych Bieszczad do swojej kolekcji. 30-40 lat temu dla wielu entomologów wyprawa w Bieszczady to tak jak teraz dla nas wyprawa w tropiki.
Swoje zbiory przechowywałem w małym pokoiku wykonanym na strychu ( zdjęcie z gablotami zrobione w tym pokoiku)- w mieszkaniu bardzo śmierdział dostępny wówczas środek do dezynfekcji.
Kolekcja ta została sprzedana do utworzonego wówczas w Ustrzykach Dolnych muzeum przyrodniczego jednak zbiory moje jak i Franciszka Ryznera z Birczy nie są eksponowane tylko zostały schowane do muzealnych magazynów.Co się z nimi dzieje i w jakim są stanie postaram się dowiedzieć w tym roku bo chcę sprawdzić kilka miejsc połowu wybranych gatunków - po 30-latach zapomniałem gdzie były łowione.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdjęcia zbiorów entomologicznych”