Chrysura (Chrysididae)

Awatar użytkownika
Jaszulin
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2008, 09:12
UTM: XA33
Lokalizacja: Słupsk

Chrysura (Chrysididae)

Post autor: Jaszulin »

Witam
Na działce (okolice Słupska) znalazłem interesującą błonkówkę, gdy wędrowała po winogronie.
Czy jest to przedstawiciel złotolitkowatych?

Z góry dziękuję, Janek
Załączniki
Chrysis sp.
Chrysis sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.63 KiB)
Chrysis sp.
Chrysis sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.42 KiB)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 19:00 przez Jaszulin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Chrysididae na pewno; co do rodzaju, musi ocenić któryś z naszych speców od błonek.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Cóż, zdjęcie nie jest najlepsze i pewności nie mam ale mi to wygląda na rodzaj Chrysura. Niepokojące jest lekkie sfalowanie końca T3, ale nie wiem czy to nie blik... W każdym razie jak pamiętam, u nas 6 gatunków, wszystkie na czerwonej liście (raczej niskie kategorie). Nieczęsto się spotyka, ja mam w zbiorze tylko sztukę :grin:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

No patrz, mnie też obywatelka trochę podchodziła pod Chrysurę, ale F. Europaea poinformowała mnie, że ten rodzaju u nas nie występuje. To jak faktycznie jest z Chrysura sp. w Polsce?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Pewnie z powrotem wsadzona w Chrysis jak 50 lat temu. Ja trzymam się Złotolitek Świata Kimseya i Boharta, a tam Chrysura jest.
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Finowie podają od siebie Chrysura hirsuta i Ch. radians a na mapkach z FE ich zasięgi nawet nie zbliżają się do Skandynawii.

Kimsey & Bohart to 1990 rok. Zobacz u Kunz`a (1994) i Linsenmaier`a (1997). Chyba, że było coś całościowego później.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Brachytron pisze:Pewnie z powrotem wsadzona w Chrysis jak 50 lat temu.
Nie, jest osobno, tylko - jak pisałam - niepodawana z Polski. A można jeszcze prosić o listę tych naszych gatunków - domyślam się, że radians i hirsuta, ale co jeszcze?
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Do danych z Fauna Europea należy podchodzic z ostrożnością, zresztą podobnie jest miejscami w Katalogu Palearktycznym Chrząszczy. Wielokrotnie dziwłem się co tam oni z Polski podaja albo nie podają. Lepiej się chyba trzymac polskich cheklistów. Zajrzałem a propo tematu do Fauna Polski Charakterystyka i Wykaz Gatunków (wiem że w wielu miejscach tez wadliwe chrząszcze np, nie wiem jak w innych grupach), wg tej checklisty nie ma rodzju Chrysura w Polsce a te gatunki są w rodzaju Chrysis podrodzaj Chrysogona i oprócz tych dwóch radians i hirsuta sa jeszcze wymienione: cuprea, gracillima i trimaculata. Lista została opracowana przez Celarego i pochodzi z roku 2004.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Dzięki.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Grzesiu, już wiem dlaczego nie zaglądam na FE :mrgreen:

Obu Panów umieściło Chrysurę w Chrysis. To wybitni specjaliści i na pewno mieli ku temu podstawy. Jednak to K & B jest ostatnim całościowym dziełem. Mnie osobiście przekonuje praktyczność podziału (podobnie jak w Halictidae) - Chrysura jest wyraźnie odrębna, a z drugiej strony ileż można tworzyć grup w Chrysis? Zawsze uczono mnie, że duże rodzaje są słabo stabilne w literaturze i co rewizja to albo rozdzielanie albo scalanie :)

Aneto. Oto polskie gatunki, za nimi status listowy.

cuprea DD
trimaculata DD
simplex LC
austriaca LC
radians LC
hirsuta VU

Marku, nie przeczę, nie mam akurat pod ręką listy Celarego, ale brakuje austriaca, a z tego co wiem gracillima to Chrysis. Świadczy to przede wszystkim o bałaganie w tej w sumie bardzo słabo poznanej grupie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

No to rzeczywiście jest bajzel w podziale na grupy :mrgreen: , co dzieło to inny podział. Do dla pełnego obrazu uzupełnię, że austriaca i simplex jest w podrodzaju Chrysis s.str. wg tej checklisty. Więc mamy pełny obraz tego bajzlu :wink:
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

No to jeszcze dosypię do pieca :) Wg pewnego podziału krajowe Chrysura były dzielone na dwie grupy: austriaca z własnym gatunkiem i pustulosa z resztą gatunków. Pustulosa to stary synonim radians :wink:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Jeszcze raz dzięki. A bajzel rzeczywiście, do kwadratu :grin:
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Brachytron pisze:Zawsze uczono mnie, że duże rodzaje są słabo stabilne w literaturze i co rewizja to albo rozdzielanie albo scalanie
A Andrena? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Jest podzielona na liczne podrodzaje. Widać to rozbijaczom wystarcza :)... Na razie...

Moim zdaniem 2000 gatunków w rodzaju to trochę dużo. Gdy się pomyśli o tym jakie czynniki musiałyby zaistnieć by utrzymać taki twór w miarę jednorodny...
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Chrysura (Chrysididae)

Post autor: Brachytron »

Aktualna lista rodzaju w Polsce wygląda tak:

cuprea EX?
dichroa EX?
trimaculata EN
simplex CR
austriaca LC
radians LC
hirsuta VU

Warto zapamiętać, że dwa pierwsze gatunki odróżniają się wyraźnie od pozostałych bo mają od góry czerwony tułów - łapać bez zastanowienia 8)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZŁOTOLITKOWE (Chrysidoidea)”