Cmentarzysko Lasius brunneus.

Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Cmentarzysko Lasius brunneus.

Post autor: Brachytron »

Zdziwiłem się dziś jak niewiele relatywnie jest fotografii mrówczych nekropolii w internecie. Wydaje się, że z literaturą jest nie lepiej, jak przez mgłę pamiętam pracę Czechowskiego ale nie mam jej teraz pod ręką.
Lasius brunneus jest gatunkiem dendrofilnym, mieszkającym głównie w drzewach i, jak mi się wydaje, powszechnym przynajmniej w Wielkopolsce. Cmentarzysko znalazłem dzisiaj w płytkiej dziupli starej jabłoni na alei w Chalinie. Trudno to ocenić ale wydaje się, że wejścia do gniazda są na górze i wyrzucane martwe mrówki spadają na dno "jaskini". Niewiele cmentarzysk dotąd widziałem i jak już to skromnych, zapewne dlatego, że przyroda szybko je rozpracowuje, w tym wypadku jednak zaistniały warunki sprzyjające. Przy czasie zainteresuję się co żyje pod powierzchnią cmentarza :twisted:
Załączniki
mru.jpg
mru.jpg (100.14 KiB) Przejrzano 3387 razy
drzewo.jpg
drzewo.jpg (169.31 KiB) Przejrzano 3387 razy
dziupla.jpg
dziupla.jpg (126.13 KiB) Przejrzano 3387 razy
dno.jpg
dno.jpg (102.21 KiB) Przejrzano 3387 razy
horyzont.jpg
horyzont.jpg (98.33 KiB) Przejrzano 3387 razy
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Cmentarzysko Lasius brunneus.

Post autor: Przemek Zięba »

Jacku a nie jest to zagłada gniazda na skutek stosowania środków ochrony roslin?? Widziałem cos takiego nie w odniesieniu do L.brunneus ale L.fuliginosus po zastosowaniu pestycydów na obrzeżu Lublina.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Cmentarzysko Lasius brunneus.

Post autor: Brachytron »

Wokół są pola ale opryski były tylko herbicydami: od strony dziupli na dwuliścienne, po drugiej stronie alei na jednoliścienne. Gniazdo żyje i ma się dobrze ale oczywiście oprysk mógł zaszkodzić. Będę w takim razie ściągał cmentarz warstwami i zobaczę czy materiał jest jednorodny czy może jednak im głębiej tym rozkład większy. W każdym razie celna uwaga :ok:
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Cmentarzysko Lasius brunneus.

Post autor: Grzesiek »

Z takich materiałów udaje się wyhodować ciekawe muchówki. Z tym gatunkiem mrówki związana jest Holoplagia lucifuga z rodziny Scatopsidae. Jest też jeden gatunek Nematocera związany właśnie z Lasius brunneus.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Cmentarzysko Lasius brunneus.

Post autor: Brachytron »

Zwrócę uwagę, jakby co są Twoje :gift:
ODPOWIEDZ

Wróć do „MRÓWKI (Formiciformes)”