Cmentarzysko Lasius brunneus.

Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Cmentarzysko Lasius brunneus.

Post autor: Brachytron »

Zdziwiłem się dziś jak niewiele relatywnie jest fotografii mrówczych nekropolii w internecie. Wydaje się, że z literaturą jest nie lepiej, jak przez mgłę pamiętam pracę Czechowskiego ale nie mam jej teraz pod ręką.
Lasius brunneus jest gatunkiem dendrofilnym, mieszkającym głównie w drzewach i, jak mi się wydaje, powszechnym przynajmniej w Wielkopolsce. Cmentarzysko znalazłem dzisiaj w płytkiej dziupli starej jabłoni na alei w Chalinie. Trudno to ocenić ale wydaje się, że wejścia do gniazda są na górze i wyrzucane martwe mrówki spadają na dno "jaskini". Niewiele cmentarzysk dotąd widziałem i jak już to skromnych, zapewne dlatego, że przyroda szybko je rozpracowuje, w tym wypadku jednak zaistniały warunki sprzyjające. Przy czasie zainteresuję się co żyje pod powierzchnią cmentarza :twisted:
Załączniki
mru.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.14 KiB)
drzewo.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (169.31 KiB)
dziupla.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.13 KiB)
dno.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.21 KiB)
horyzont.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.33 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Cmentarzysko Lasius brunneus.

Post autor: Przemek Zięba »

Jacku a nie jest to zagłada gniazda na skutek stosowania środków ochrony roslin?? Widziałem cos takiego nie w odniesieniu do L.brunneus ale L.fuliginosus po zastosowaniu pestycydów na obrzeżu Lublina.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Cmentarzysko Lasius brunneus.

Post autor: Brachytron »

Wokół są pola ale opryski były tylko herbicydami: od strony dziupli na dwuliścienne, po drugiej stronie alei na jednoliścienne. Gniazdo żyje i ma się dobrze ale oczywiście oprysk mógł zaszkodzić. Będę w takim razie ściągał cmentarz warstwami i zobaczę czy materiał jest jednorodny czy może jednak im głębiej tym rozkład większy. W każdym razie celna uwaga :ok:
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Cmentarzysko Lasius brunneus.

Post autor: Grzesiek »

Z takich materiałów udaje się wyhodować ciekawe muchówki. Z tym gatunkiem mrówki związana jest Holoplagia lucifuga z rodziny Scatopsidae. Jest też jeden gatunek Nematocera związany właśnie z Lasius brunneus.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Cmentarzysko Lasius brunneus.

Post autor: Brachytron »

Zwrócę uwagę, jakby co są Twoje :gift:
ODPOWIEDZ

Wróć do „MRÓWKI (Formiciformes)”