Każdy może nazwać mrówkę

Adrian Obarski
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2012, 22:48

Każdy może nazwać mrówkę

Post autor: Adrian Obarski »

Witam
Natknąłem się na ciekawy artykuł:

http://wiedza.newsweek.pl/nazwij-mrowke,88459,1,1.html

Przyznam, że ciekawa inicjatywa.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Każdy może nazwać mrówkę

Post autor: Przemek Zięba »

Adrian Obarski pisze: Przyznam, że ciekawa inicjatywa.
cena za taką fanaberię również :mrgreen:
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Każdy może nazwać mrówkę

Post autor: eutanatos »

Entomolog, który odkrył 
1000 gatunków mrówek,[...]
Jestem w szoku. 1000 nowych gatunków :shock:
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Każdy może nazwać mrówkę

Post autor: L. Borowiec »

Brian Fisher jest kierownikiem grantu naukowego Kalifornijskiej Akademii Nauk dotyczącego mrówek Madagaskaru. Jak zwykle w takich artykułach informacje nie są do końca ścisłe. To cały zespół pracujący na Madagaskarze w ramach tego grantu zebrał wielkie ilości mrówek, w tym setki nowych dla nauki. Ale ten koleś znany jest z tego, że lubi sobie przypisywać większość zasług, choć niewątpliwie jest zdolnym menadżerem umiejącym starać się o finanse na badania. Problemem tej grupy jest to, że oni nie mają tylu taksonomów, aby ten cały materiał ogarnąć i opisać i z tego 1000 nowych gatunków jeszcze długo wiele będzie bez formalnego opisu.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Każdy może nazwać mrówkę

Post autor: PawełB »

ale tak czy inaczej odkrycie 1000 nowych gatunków na w sumie ograniczonej powierzchni jak Madagaskar !!! Z tego widac że na mrówkach da sie jeszcze zrobić karirę odkrywcy. :-)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Każdy może nazwać mrówkę

Post autor: Grzegorz Banasiak »

PawełB pisze:ale tak czy inaczej odkrycie 1000 nowych gatunków na w sumie ograniczonej powierzchni jak Madagaskar !!! Z tego widac że na mrówkach da sie jeszcze zrobić karirę odkrywcy. :-)
Madagaskar to specyficzne środowisko, bogate w gatunki endemiczne. Niektóre rejony należą do bardzo trudno dostępnych i przez to słabo spenetrowanych - nie tylko entomologicznie. W mojej opinii poza mrówkami na Madagaskarze jest jeszcze do odkrycia mnóstwo drobnych motyli minujących. Trzeba mieć tylko nadzieję, że zanim to się stanie, środowisko nie zostanie zdewastowane.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Każdy może nazwać mrówkę

Post autor: M. Stachowiak »

Madagaskar, kraina czarna, skwarna… :).
Miałem szczęście odwiedzić kilka lat temu tą wyspę. Środowisko niezwykle zniszczone i przekształcone. Tylko niewielki odsetek lasów deszczowych zachował naturalny charakter. Większa część jest już przecięta, z dużym udziałem obcych gatunków drzew, szczególnie eukaliptusów.
Duży wkład w poznanie entomofauny Madagaskaru mieli Francuzi, a w ostatnim ćwierćwieczu mocno udzielają się Amerykanie i Niemcy. Krajowcy za udostępnienie terenu do badań (wydanie pozwoleń na prowadzenie badań) każą sobie dużo płacić — zbieranie materiałów bez stosownych pozwoleń jest tam nielegalne!
ODPOWIEDZ

Wróć do „MRÓWKI (Formiciformes)”