Zimująca krolowa

Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Zimująca krolowa

Post autor: avidal »

Sądziłem dotąd, że królowe zakladają kolonie po rójce i nie opuszczają już mrowiska. Ale kilka dni temu znalazłem pod korą samotną krolową, w dodatku w towarzystwie poczwarek (bo chyba nie kokonów) i nie wiem, jak to sobie wytłumaczyć. Wiadomo powszechnie, że zimują w ten sposob królowe os, ale w tym przypadku umierają przecież robotnice.
Przy okazji umieszczam mrówkę z podrodziny Formicinae do oznaczenia.
Załączniki
fr.jpg
fr.jpg (119.42 KiB) Przejrzano 5957 razy
królowa.jpg
królowa.jpg (122.01 KiB) Przejrzano 5957 razy
formicinae.jpg
formicinae.jpg (115.38 KiB) Przejrzano 5957 razy
21 czerwca.jpg
21 czerwca.jpg (59.72 KiB) Przejrzano 5957 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Zimująca krolowa

Post autor: Jacek Kalisiak »

Sądziłem dotąd, że królowe zakladają kolonie po rójce i nie opuszczają już mrowiska. Ale kilka dni temu znalazłem pod korą samotną krolową, w dodatku w towarzystwie poczwarek (bo chyba nie kokonów) i nie wiem, jak to sobie wytłumaczyć.
Nie do końca to rozumiem to, co napisałeś. Znalazłeś mrowisko. O co pytasz?
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zimująca krolowa

Post autor: avidal »

Zatem królową z poczwarkami należy traktować jako mrowisko. Na to nie wpadłem. Chyba dlatego, że miałem tradycyjne wyobrażenie o mrowisku: królowa + robotnice + larwy. A tu zabrakło tworzących żywą, ruchliwą masę robotnic. Dzięki Twojemu naprowadzeniu powoli sobie to układam w głowie.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Zimująca krolowa

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jest wiele typów powstawania kolonii mrówek - mrowisk. Model: królowa-zapłodnienie-założenie kolonii/złożenie jaj przez samotną królową jest całkiem normalne. Z jaj pojawią się pierwsze robotnice i przejmą od królowej obowiązki w mrowisku. Ale po kolei :)
Są oczywiście inne typy zakładania mrowiska, mrowiska tworzone przez wiele królowych, kolonie złożone z wielu gniazd, itp, itd.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zimująca krolowa

Post autor: avidal »

No tak. To w sumie nic dziwnego, biorąc pod uwagę pokrewieństwo z osami, które stosują taki model. Zadziałał u mnie stereotyp myślowy. A nie powinien.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Zimująca krolowa

Post autor: Jacek Kalisiak »

Na twoim zdjęciu to raczej królowa Lasius sp. z pierwszymi jajami, ale w tle być może pierwsze larwy?
Ale są też mrówki, które nie zakładają mrowiska w sposób klasztorny, ale ty zaobserwowałeś właśnie ten typ.
Nie wiem, czy to najlepsze źródło, ale na początek może warto zapoznać się z kilkoma pojęciami ze świata mrówek :mrgreen: :
http://formicopedia.org/mrowki/Kategoria:S%C5%82ownik
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zimująca krolowa

Post autor: avidal »

OK, poczytam , aby nie tworzyć więcej sztucznych problemów.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Zimująca krolowa

Post autor: Jacek Kalisiak »

aby nie tworzyć więcej sztucznych problemów
Nie stawiaj tak sprawy! Pomyślałem, że to cię zainteresuje :D
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zimująca krolowa

Post autor: avidal »

To swoją drogą.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7252
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Zimująca krolowa

Post autor: Rafał Celadyn »

...po
avidal pisze:Ale kilka dni temu znalazłem pod korą samotną krolową, w dodatku w towarzystwie poczwarek
...czyżbyś poszukiwał larw Microdonów... :?: 8)
Pozdrawiam Rafał.
patry090
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 23 października 2010, 18:02

Re: Zimująca krolowa

Post autor: patry090 »

Pierwsza królowa to Lasius sp. - powiedziałbym, że L. flavus, bo dosyć jasny odwłok ale z takich zdjęć rodzaju Lasius nie oznaczę :lol: Druga królowa to Formica cunicularia
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zimująca krolowa

Post autor: avidal »

Za każdym razem, gdy ktoś mi oznacza zdjęcia, imponuje mi wiedzą niemal magiczną. To wrażenie towarzyszyło mi od początku i dotąd mnie nie opuszcza. Bardzo dziękuję.
Rafale, na poszukiwania preimaginalnych bzygowatych (zresztą na żywo nie rozpoznam rodzaju) wybieram się w pierwszy tydzień przyszłego roku, jesli nie będzie zbyt wielkiego mrozu. Tak się składa, że do pracy wracam dopiero 9 stycznia. A to był bardziej przypadek.
Niestety nie mam Dulowskiej pod nosem, ani niczego podobnego.
Jeśli się nie uda, zawsze jest nadzieja na śledzenie Twoich odkryć.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Zimująca krolowa

Post autor: L. Borowiec »

Kolego Avidal, ten kto oznacza te mrówki z tych zdjęć to rzeczywiście uprawia magię. A tak na serio to na 100% można powiedzieć tylko, że ta pierwsza to królowa Lasius sp., a ta druga Formica sp. Reszta jest milczeniem.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zimująca krolowa

Post autor: avidal »

Jakoś mnie to nie dziwi. Dziękuję za sprostowanie. Pamiętam, że oprócz chrząszczy także mrówki znajdują się w zakresie Pana bliskich zainteresowań.
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Zimująca krolowa

Post autor: Michał Michlewicz »

Proszę wybaczyć, że odkopuję stary temat, ale wracam na forum po dłuższej nieobecności i nadrabiam zaległości. Ponadto chciałem dopowiedzieć coś związanego z tematem.

Nie śmiałbym oznaczać przedstawicieli rodzaju Lasius ze zdjęcia. Powiem za to, że ja osobiście często znajdowałem podobne królowe pod korą, czy ogólnie w kawałkach drewna. Część z nich zimowała w wygryzionych przez siebie jamkach. Znakomita większość, które znalazłem w ten sposób w lesie okazywały się Lasius platythorax. Istnieje więc szansa, że to ten gatunek. Jest jednak tak jak pisałem - ze zdjęcia nie można tego z całą pewnością powiedzieć. Zdecydowanie wykluczyłbym za to L.flavus.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MRÓWKI (Formiciformes)”