Mrówki [uwaga zdjęcia drastyczne] ;)

YpkaSysia
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 00:18
Gender: women

Mrówki [uwaga zdjęcia drastyczne] ;)

Post autor: YpkaSysia »

Pytanie 1. (dot. 2 pierwszych zdjęć)
a) czy to Wścieklica Zwyczajna?
b) kogo dopadły te żądne krwi małe drapieżniki?

Pytanie 2. (dot. 3 ostatnich zdjęć)
a) czy to Pierwomrówka Łagodna?

Pozdrawiam :)
Załączniki
SAM_0531.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.11 KiB)
SAM_0522.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.85 KiB)
SAM_0549.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.2 KiB)
SAM_0545.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.67 KiB)
SAM_0543.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.59 KiB)
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Mrówki [uwaga zdjęcia drastyczne] ;)

Post autor: Grzesiek »

Pan L. Borowiec napisał w poprzednim wątku ile jest warte oznaczanie mrówek ze zdjęć i to niestety prawda. Można się tylko pobawić w zgadywanie, ale takie oznaczania nie będą wiele warte. Te czerwone to pewnie jakaś Myrmica czyli wścieklica (przy powiększeniu widać kolce propodealne, pasuje kształt i barwa i wielkość w stosunku do chrabąszcza). Więcej się powiedzieć nie da, bo dla tego rodzaju ma znaczenie np. kształt pierwszego trzonu czułków i układ zmarszczek na głowie. Druga to Formica sp. (sądząc po kształcie propodeum na tym zdjęciu na którym widać ją z boku). I też można tylko wykluczyć wszystkie dwubarwne gatunki (polyctena, rufa, truncorum, sanguinea....) a zostanie do wyboru parę czarnych - fusca, cinerea, lemani...
Co do ofiary to dla mnie Melolontha sp., ale w chrząszczach jestem całkowitym ignorantem. I nie wiem czym się różni np. majowy od kasztanowca.
YpkaSysia
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 00:18
Gender: women

Re: Mrówki [uwaga zdjęcia drastyczne] ;)

Post autor: YpkaSysia »

Panie Grzegorzu. Dziękuję za (kolejną już) odpowiedź.
Jest Pan moim guru w tych sprawach ;)
Ale ma Pan rację. Nie będę już wrzucać zdjęć mrówek, bo faktycznie jest to bardzo trudne do oznaczenia.

Pozdrawiam serdecznie
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Mrówki [uwaga zdjęcia drastyczne] ;)

Post autor: Grzesiek »

Moja próżność została mile połechtana, ale opinia jest kompletnie niezasłużona. Na forum są osoby znające się na mrówkach o wiele lepiej. Natomiast co do zdjęć to dla mnie będą zawsze mile widziane, bo to ładne i ciekawe stworzenia. I warto na nie popatrzeć nawet jeśli rozpoznanie gatunku jest na tej podstawie w większości przypadków niemożliwe.
Drwal
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 19:43

Re: Mrówki [uwaga zdjęcia drastyczne] ;)

Post autor: Drwal »

a zostanie do wyboru parę czarnych - fusca, cinerea, lemani
Żwirówkę też można wykluczyć. Na żadnym zdjęciu nie dostrzegam tak charakterystycznych "pasów" na odwłoku...
MarekB
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 8 października 2005, 19:55

Re: Mrówki [uwaga zdjęcia drastyczne] ;)

Post autor: MarekB »

Co do Myrmica, to rzeczywiście ciężko powiedzieć.

W przypadku drugiej mrówki można postawić na Formica cinerea, na którą wskazują 1) wielkie oczy, 2) gęste przylegające omszenie ciała i 3) liczne odstające szczecinki widoczne na głowie i odwłoku. Środowisko też pasuje, jako że ta mrówka lubi zakładać gniazda w piasku czy żwirze. "Charakterystyczne pasy" na odwłoku, o których ludzie piszą na forach rozmaitych to nic innego jak światło odbijające się od tego gęstego przylegającego owłosienia. W pewnym oświetleniu i pod pewnymi kątami tego efektu nie widać.

Oczywiście, bez okazu pod mikroskopem nie można być pewnym... Po obejrzeniu i zmierzeniu okazu też zresztą zdarzają się chybione identyfikacje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „MRÓWKI (Formiciformes)”