nocne mrówki - Lasius?

Awatar użytkownika
panczo
Posty: 378
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 13:35
Lokalizacja: Skierniewice

nocne mrówki - Lasius?

Post autor: panczo »

Podczas wczorajszych nocnych łowów zauważyłem takie oto mrówki grasujące wokół budynku ośrodka wypoczynkowego mieszczącego się w lesie. Proszę o identyfikację
Załączniki
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61.51 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (56.01 KiB)
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.89 KiB)
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Hej zwracano juz uwagę, ż oznaczanie niektórych rodzin czy rodzajów bez bardziej wnikliwych oględzin pod mikroskopem to wróżenie z fusów, w tym przypadku da się jedynie powiedzieć że to Lasius spp., na pewno nie L.fuliginosus, L.citrinus, L.umbratus, L.flavus, L.bicornis i nie inne a najbardziej podobne do L.brunneus, co prawda to tez wróżenie z fusów ale....mogą być tez i inne gatunki. Okaz należałoby dokładnie obejrzeć pod stereoskopem
ogon__
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 15 kwietnia 2008, 13:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ogon__ »

Takie ubarwienie (brązowy tułów i również brązowa, chociaż ciemniejsza, głowa) z polskich gatunków Lasius ma tylko L. brunneus.
Awatar użytkownika
panczo
Posty: 378
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 13:35
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: panczo »

No ja wszystkich wątków na forum nie czytam, więc nie wiem. Na mrówkach specjalnie się nie wyznaję ale mi wyszło podczas poszukiwań, że może to być Lasius brunneus. Tylko takie dziwne miejsce występowania. Wychodziły z rogu drzwi, przy drewnianej futrynie.
Malutkie mrówki około 3-4 mm, dość ospałe. Łaziły wokół budynku i zaczepiały pająki, biegacze, tylko dość powolne (może ze względu na porę i chłód)
Jak na L. emargitatus to zdaje się za duża głowa. Tak sobie dywaguję.
Budynek z czasów komunistycznych. Na konstrukcji drewnianej nałożona jest blacha.
Jeśli to L. brunneus. to trzeba się bać, że się konstrukcja zawali?
Załączniki
4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.7 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.09 KiB)
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.65 KiB)
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

panczo pisze: Budynek z czasów komunistycznych.
tak to by tłumaczyło że to L.brunneus :razz:
tak by wygladało, - L.brunneus to dendrofil ale przerobione drewno też chyba lubi, a co do zawalenia to gdyby to był Camponotus to może tak ale sporo potrwa zanim Lasius brunneus stoczy stara dobrą komunistyczna konstrukcję
ogon__
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 15 kwietnia 2008, 13:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ogon__ »

Wcale nie dziwne miejsce, te mrówki lubią budynki, a już szczególnie drewniane. Budynek raczej się nie zawali. Podczas budowy gniazda mrówki przerabiają drewno na coś w rodzaju gąbki, ale gniazdo ma określoną wielkość i nie będzie się rozszerzało w nieskończoność. Sądząc po zdjęciach, kolonia jest już duża i bardziej nie urośnie. Ale L. brunneus niekoniecznie musi gniazdować w drewnie, wykorzystują także gotowe szczeliny np. w murowanych budynkach, najbardziej prawdopodobne wydaje mi się że mieszkają między deskami a blachą, w takim wypadku nie stanowią dla konstrukcji żadnego niebezpieczeństwa. Co innego, gdyby gniazdo mieściło się np. w belce podtrzymującej sufit, wtedy mogłoby to być groźne i należałoby ją wymienić.
Awatar użytkownika
panczo
Posty: 378
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 13:35
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: panczo »

Na szczęście "gmachówków" u nas niet
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re: nocne mrówki - Lasius?

Post autor: Darecki »

brunneus na 100%
to 1 z 3 Lasiusów które można bez problemu oznaczyć gołym okiem, ale przy braku wprawy łatwo ją pomylić z emarginatus
Awatar użytkownika
Łukasz Kępczyński
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 21 lipca 2005, 00:15
UTM: CC94
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Łódź

Re: nocne mrówki - Lasius?

Post autor: Łukasz Kępczyński »

Darecki pisze:brunneus na 100%
to 1 z 3 Lasiusów które można bez problemu oznaczyć gołym okiem, ale przy braku wprawy łatwo ją pomylić z emarginatus
Trzy oznaczalne gołym okiem to L. fuliginosus, brunneus i emerginatus? Czym różni się brunneus i emerginatus gołym okiem? Pytam z ciekawości - nigdy nie widziałem emerginatusa, w moich okolicach nie występuje, wszystkie brązowe to brunneus.

Łukasz
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: nocne mrówki - Lasius?

Post autor: L. Borowiec »

Gołym okiem to tylko L. fuliginosus jest oznaczalny. L. emarginatus barwnie może być bardzo podobny do L. brunneus, ale ma na scapusach (to ta długa nasadowa część czułka) i na goleniach liczne odstające szczecinki (moim gołym okiem niewidoczne, ale może to kwestia starości, pod 10x lupą można je już dostrzec). L. brunneus jest najbardziej "gładkim gatunkiem" poza fuliginosus, zero dostających szczecinek na scapusach i goleniach, włoski pokrywające ciało ma krótkie i całkowicie przylegające co nadaje mu taki wygładzony wygląd.
Awatar użytkownika
Łukasz Kępczyński
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 21 lipca 2005, 00:15
UTM: CC94
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Łódź

Re: nocne mrówki - Lasius?

Post autor: Łukasz Kępczyński »

Dziękuję za odpowiedź. To jest cecha różnicująca brunneus i emerginatus właściwie we wszystkich kluczach, które posiadam (KdOOP, The Ants of Poland, Seifert), do zauważenia również w AntWebie, ale to wszystko na okazach. Nigdy nie widziałem na żywo emerginatusa, na Dolnym Śląsku występuje, ale u mnie w okolicach Łodzi i Skierniewic, bo krajowe okazy mam głównie stąd, nie - tutaj brązowy jest tylko brunneus, więc zastanawiałem się czy różnica jest na oko tak oczywista. Zresztą dla mnie wszystkie Lasius s.s. trudno oznaczyć bez mikroskopu - na słabo zesklerotyzowanych lub przechowywanych długo w alkoholu, bądź wyblakłych czarne i brązowe są trudno rozróżnialne.

ŁK
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: nocne mrówki - Lasius?

Post autor: L. Borowiec »

Lasius emarginatus występuje we Wrocławiu w zieleni miejskiej, w parkach nad Odrą np. koło Muzeum Narodowego jest bardzo liczna populacja, ale generalnie to jest rzadki gatunek. Jest dużo bardziej ciepłolubny niż L. brunneus, ale w parkach wrocławskich można łowić oba , tylko L. emarginatus wybiera raczej skraje drzewostanu na nasłonecznionych miejscach. A rodzaj Lasius jest jednym z trudniejszych w praktyce taksonomicznej. Polskie populacje od biedy dają się nieźle oznaczać "Seifertem", ale im bardziej na południe Europy cechy coraz bardziej się rozmywają. My ciągle mamy sporo materiału z Grecji, który nie pasuje do żadnego z gatunków. Niektóre to pewnie nowe dla nauki gatunki, część to geograficzne warianty np. sporo populacji L. emarginatus na Bałkanach jest całkiem ciemna, jak gatunki z grupy L. niger.
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re: nocne mrówki - Lasius?

Post autor: Darecki »

Ja mam u siebie w murze kolonię emarginatus a tuż obok w drzewie brunneus więc napatrzyłem się na oba gatunki na tyle żeby nie mieć problemu z ich rozpoznawaniem. L. brunneus to najbardziej kolorowa z naszych mrówek bo każdą z 3 części ciała ma inaczej ubarwioną, co na tych powiększonych zdjęciach widać lepiej niż na dłoni. Wiem, że u tego gatunku występuje pewna zmienność w ubarwieniu związana z liczebnością kolonii bo naoglądałem się już ich mnóstwo z wielu kolonii, a emarginatus generalnie jest dwubarwna bo głowę ma tylko minimalnie jaśniejszą od odwłoka ale różnicę widać tylko w dobrym świetle. No i bardzo ważne są też subtelne różnice w kształcie ciał obu gatunków-emarginatus ma głowę węższą co najlepiej widać w jej przedniej części a odwłok ciut bardziej "wygrzbiecony". Z całym szacunkiem dla kolegów którzy opierają swoje oznaczenia na cechach z klucza, ale nie można polegać wyłącznie na kluczach. Ja co do ID tych gatunków wątpliwości nie mam, nabrałem wprawę w ich rozpoznawaniu w terenie :D
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re: nocne mrówki - Lasius?

Post autor: Darecki »

Zapomniałem dodać że różnią się one wyraźnie też zachowaniem. Nie bez powodu brunneus po polsku nazywa się hurtnica wstydliwa :D to bardzo trafna nazwa wernakularna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „MRÓWKI (Formiciformes)”