Osa? (Sceliphron destillatorium)

piotrek_tnw
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 13 lipca 2009, 16:48
Lokalizacja: Tarnów

Osa? (Sceliphron destillatorium)

Post autor: piotrek_tnw »

Witam, przeczytałem kilka tematów jednak nie znalazłem odpowiedzi na poszukiwane przeze mnie pytanie.
Zacznę od opisania otoczenia w jakim mieszkam. Jest to dom jednorodzinny w pobliżu którego jest łąka i kilka innych domostw. Na podwórku jest dużo roślin ozdobnych oraz iglaków. Na balkonie mam surfinie.
Ostatnio do domu przez otwarte okno wleciała (najprawdopodobniej) osa. Piszę najprawdopodobniej ponieważ do końca nie wiem co to jest. Zamieszczam kilka zdjęć: (przepraszam za jakość ale aparat już jest wyslużony)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tutaj z "przypasowaną" głową którą wcześniej odciąłem by zabić owada a go nie zniszczyć. To nie sadyzm, mam fobię związaną z owadami, tymbardziej nieznanymi dla mnie...
Obrazek

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź związaną z identyfikacją owada.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 12:19 przez piotrek_tnw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

O, znowu pokazał się Sceliphron destillatorium :grin: Tu na forum było sporo wątków na jego temat, wrzuć nazwę w wyszukiwarkę. Generalnie - nic niebezpiecznego, chociaż owad może robić wrażenie :) Faktycznie można go nazwać osą, ale nie z tych właściwych, tworzących roje (Vespidae). To gatunek rzadki u nas, bo południowy, dopiero od jakiegoś czasu zwiększający swój zasięg w Polsce. Samica lepi komórki lęgowe z gliny, do nich znosi sparaliżowane pająki, na których później rozwijają się larwy tej błonkówki.
piotrek_tnw
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 13 lipca 2009, 16:48
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: piotrek_tnw »

Dziękuję za szybką odpowiedź, uspokoiłem się trochę;>
ODPOWIEDZ

Wróć do „GRZEBACZOWE (Spheciformes)”