Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest środa, 13 gru 2017, 02:45

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Podalonia hirsuta
PostNapisane: czwartek, 19 wrz 2013, 18:10 

Specjalność:
Wiadomo, że samica tego gatunku składa jaja w sparaliżowanym ciele gąsienicy Noctuidae. Ale czy wiadomo, które konkretne gatunki sówek osa ta wykorzystuje jako pokarm dla swoich larw?

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Podalonia hirsuta
PostNapisane: czwartek, 19 wrz 2013, 19:49 

poziom: zaawansowany
Specjalność: Diptera
inne zainteresowania: rymy pogodne i niewygodne
http://www.wildlifeinsight.com/Insight/?p=3786 Oto link do krótkiego filmu, który znalazłem w internecie, Panie Piotrze.
Gąsienica raczej motyla ?dziennego. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę  :cry: . pozdrawiam,
Andrzej

P.S.
Na jednej z czerwonych list (dotyczy  regionu Schleswig-Holstein) podano rodzaj Agrotis .

PostNapisane: czwartek, 19 wrz 2013, 20:17 

UTM: CC88
Specjalność:
Andrzej J. Woźnica napisał(a):
Gąsienica raczej motyla ?dziennego.

Nie, co prawda słabo widać i z gatunkiem nie będę strzelać, ale to sówka.
Na stronie BWARS w opisie hirsuty jest informacja, że jej ofiarami padają głównie tzw. cutworms, czyli gąsienice niektórych sówkowatych żerujące nocą, a w dzień ukrywające sie pod powierzchnią ziemi (skąd wykopuje je P. hirsuta) - do tych cutwormów zalicza się różne gatunki m.in. z rodzaju właśnie Agrotis (np. segetum, exclamationis), Euxoa, także N. pronuba, A. trifolii i jeszcze parę innych.

PostNapisane: czwartek, 19 wrz 2013, 20:22 

Specjalność: Odonata, Aculeata
Do wyczerpującego wykazu Anety dodam tylko, że literatura tematu zna przypadki pobierania dziennych.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 19 wrz 2013, 20:43 

tak, faktycznie gąsienica sówkowatych  :gl: Teraz przypominam sobie podobną, jaką ugotowałem kiedyś z kalafiorem. A miało być bezmięsne danie w piątek ... :laugh:

PostNapisane: piątek, 20 wrz 2013, 06:13 

Specjalność:
A miało być bezmięsne danie w piątek ... :laugh:

Czyli że tak powiem demokratycznie i w rodzinnym gronie gąsienica została skonsumowana? :laugh:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 20 wrz 2013, 09:06 

no nie  :laugh: aż tak dobrze nie było ... Kalafior w całości ugotowała moja kochana bratowa i zaprosiła mnie na mój I-szy z nimi obiad  :). Przekroiła prawie w pół ale "rolnica" była cała i ładna tłusta zielonkawa (woda z kalafiora do rosołu nie poszła  :-( ). Oczywiście stwierdziłem, że kalafior jest OK! (bez chemii) a ja jestem entomolog toteż nic się nie stało ....  :rotfl:  Nawiasem mówiąc bratowa super gotuje ale moja żona lepiej  :-? :ok:  .

PostNapisane: piątek, 20 wrz 2013, 09:07 

Specjalność:
Bardzo dziękuję za wszystkie informacje. Pozdrawiam. Piotr

PostNapisane: piątek, 20 wrz 2013, 10:58 

Specjalność:
no nie  :laugh: aż tak dobrze nie było ... Kalafior w całości ugotowała moja kochana bratowa i zaprosiła mnie na mój I-szy z nimi obiad  :). Przekroiła prawie w pół ale "rolnica" była cała i ładna tłusta zielonkawa (woda z kalafiora do rosołu nie poszła  :-( ). Oczywiście stwierdziłem, że kalafior jest OK! (bez chemii) a ja jestem entomolog toteż nic się nie stało ....  :rotfl:  Nawiasem mówiąc bratowa super gotuje ale moja żona lepiej  :-? :ok:  .

W takim razie przemilczę co mi się przydarzyło kiedyś zjeść bo albo zostanę wyklęty, albo ostracyzowany  :mrgreen:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 20 wrz 2013, 11:16 

UTM: CC88
Specjalność:
Przemek Zięba napisał(a):
W takim razie przemilczę co mi się przydarzyło kiedyś zjeść bo albo zostanę wyklęty, albo ostracyzowany  :mrgreen:
Nie no, dawaj wyznanie :mrgreen:  - ja już tu kiedyś przyznałam się do spożycia kakao, z którego powyławiałam S. paniceum (ugotowane w tymże), więc i Ty się nie krępuj :lol:

PostNapisane: piątek, 20 wrz 2013, 11:36 

ale do makaronu "po chińsku" sie przyznaję - zasadniczo do rosołu  :laugh:  Omacnice spichrzanki - różne stadia zbierałem - to tak czasami jak chłop gotuje zupę (próbuje gotować  :laugh: ).
Ostatnio jest wysyp w naszym bloku i stosuje na  nie olejki spożywcze i gożdziki  :laugh:  ale na tym kończę po zagłębiam sie w motylki a nie w moje ulubione "muszki" - a poza tym temat był o Hemenoptera - ale taka jest właśnie ENTOMOLOGIA - PASJONUJĄCA (zamiłowanie), WYMAGAJĄCA (wiedza) i NURTUJĄCĄ (ciekawość) ale  i czasem WYKAŃCZAJĄCA  :hahaha: (w skrócie PWN). Andrzej  :laugh:

PostNapisane: niedziela, 22 wrz 2013, 18:21 

Specjalność:
Aneta napisał(a):
Przemek Zięba napisał(a):
Nie no, dawaj wyznanie :mrgreen:  - ja już tu kiedyś przyznałam się do spożycia kakao, z którego powyławiałam S. paniceum (ugotowane w tymże), więc i Ty się nie krępuj :lol:

Raz to było na imprezie w plenerze, było ciemno i wiele ne pamiętam, w próchnowisku jakiegos pniaka były larwy, ktos niemądrze wrzucił kilka do kociołka z bigosemWszyscy jedli..Zaczęło chrupać w zębach, było wesoło, nawet nikt nie wymiotował , ja myslałem że to kawałki mięsa...ale alkoholu było sporo. PO analizie po latach zdarzenia i potwierdzeniach występowania tego gatunku wnoszę że skoro były to larwy tej wielkości czyli około 10 cm, wyciągane z sosnowych pniaków to nic innego jak....
:-) Po latach potwierdziłem występowanie tego gatunku w tym miejscu hmm nawet nie tak dawno wyszedł szort w tym temacie...Szkoda słów było to co prawda ćwierć wieku temu, ale mi wstyd  :oops:  :oops:  - żart kolegów był taki sobie, no pytanie jaki to gatunek (prawdopodobnie) stawiam w formie łatwej zagadki...

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1