duża dla Rafała ;)

Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

duża dla Rafała ;)

Post autor: Jacek Kalisiak »

Czy to jest Ammophila sp.? Co ona robi na kwiatach?
Załączniki
DSC_7863.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.64 KiB)
DSC_7867.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.21 KiB)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: duża dla Rafała ;)

Post autor: avidal »

Srebrne wstawki z boku tułowia wskazują na rodzaj Ammophila, a taki nie inny kształt komórki kubitalnej na A.sabulosa. Rafał powinien potwierdzić.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: duża dla Rafała ;)

Post autor: Jacek Kalisiak »

Dzięki Rafał :brawo:
Wiesz coś o tym co robią na kwiatach?
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: duża dla Rafała ;)

Post autor: avidal »

Imagines są kwiatolubne i w przeciwieństwie do larw nie odżywiają się mięsem.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: duża dla Rafała ;)

Post autor: Jacek Kalisiak »

Dzięki :okok: To dotyczy wszystkich grzebaczy?
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: duża dla Rafała ;)

Post autor: avidal »

Niektóre także wysysają złapane owady, na przykład miodwa łąkowa czy taszczyn pszczeli.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: duża dla Rafała ;)

Post autor: Rafał Celadyn »

avidal pisze:Srebrne wstawki z boku tułowia wskazują na rodzaj Ammophila, a taki nie inny kształt komórki kubitalnej na A.sabulosa. Rafał powinien potwierdzić.
...Jacek (Brachytron) powinien potwierdzić :no: ,ja mogę się tylko zgodzić :wink: - i zgadzam się...
Cecha z tą komórką jest naprawdę lux, co prawda identyczną ma A.heydeni, ale ona ma czerwone nogi...
Mam, w zbiorze też A.pubescens i jak zrobie fotki ,to będzie fajnie widać róznice w wyglądzie skrzydeł A.sab. i . A.pub.-pomijajac komórkę sa zupełnie inne...
avidal pisze:Niektóre także wysysają złapane owady, na przykład miodwa łąkowa czy taszczyn pszczeli.
...a co to jest ta miodwa łakowa ,bo gogle milczy, a zupełnie nie wiem o jaki gatunek ci chodzi :wink:
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: duża dla Rafała ;)

Post autor: avidal »

No Mellinus arvensis przecież.
Ammophila heydeni u nas nie występuje, więc kształt komórki Cu jednoznacznie wskazuje na A.sabulosa. Rozróżnić pozostałe dwie szczerkliny zaś to dopiero sztuka. Dlatego jestem ciekaw, na jakiej podstawie wykluczyłeś A.campestris (kiedy pisaleś, że masz w zbiorach A.pubescens). Obiecana fotka pewnie wiele wyjaśni.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: duża dla Rafała ;)

Post autor: Rafał Celadyn »

avidal pisze:No Mellinus arvensis przecież.
...aha ...
avidal pisze:Ammophila heydeni u nas nie występuje, więc kształt komórki Cu jednoznacznie wskazuje na A.sabulosa
dopóki jej nikt nie znajdzie to pewnie tak :wink:
avidal pisze:na jakiej podstawie wykluczyłeś A.campestris (kiedy pisaleś, że masz w zbiorach A.pubescens)
tutaj mnie zagiąłeś :mrgreen: ,oznaczałem sobie na podstawie polskiego klucza(Puławski,Noskiewicz 1969), a tam stało:
:arrow:
"Gatunek ten został oddzielony w 1943 r. od A. ( A.) campestris przez czeskiego entomologa
J. Snoflaka , który opisł go pod nazwą A . susterai. Niezależnie od tego wyróżnił go Adriaans
na podstawie cech biologicznych , nie nadając mu jednak nazwy. W roku 1945 opisał go
ponownie J. Wilcke pod nazwą A. adriaansei. W 1946 r. angielski entomolog O.W.Richards
wykazał, że A. adriaansei J.Wilcke jest synonimem gatunku A . (A .) pubescens Curt., opisanego
w 1829 r.. nie odróżnianego jednak później od A. (A .) campestris Latr. W katalogu C. G. de Dalla
Torrego gatunek A. (A.) pubescens Curt.. jest wymieniony pod nazwą A. rubescens Curtis
jako synonim A. (A.) campestris Latr."
...tak więc mój okaz byłby w tym wypadku oznaczony jako A.pubescens sensu Puławski (1969) :-? ,przegrzebałem internet, ale nie mogę dojść co stało sie dalej, że takson powrócił jako oddzielny gatunek ...to musiałby wytłumaczć ktoś oblatany z tematem...ale już sie robi ciekawie :wink:
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: duża dla Rafała ;)

Post autor: avidal »

Drobne różnice morfologiczne zachodzą, wymienia je Bellmann w "Błonkówkach". A najlepiej, gdybyś miał fotkę z upolowaną gąsienicą; A.campestris łapie rośliniarki zamiast motyli. Pewnie już to sprawdziłeś.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: duża dla Rafała ;)

Post autor: Rafał Celadyn »

avidal pisze:Drobne różnice morfologiczne zachodzą, wymienia je Bellmann w "Błonkówkach"
To wrzuć Rafale te cechy w wolnej chwili :wink: ,o rosliniarkach wiem z netu...
Pozdrawiam
Rafal
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: duża dla Rafała ;)

Post autor: Brachytron »

Przekombinowaliście :o

Obydwa gatunki są dość łatwe do oznaczenia nawet na podstawie Noskiewicza i Puławskiego, trzeba się tylko wczytać dobrze w opis zwłaszcza propodeum. Warto jednak zacząć oznaczanie z Dolfussem (gdzieś w sieci jest klucz), gdzie oznaczanie zaczyna się od rodzaju urzeźbienia pólka środkowego propodeum. Tak samo jest przecież u Podalonia. Potem wszystko jest już prościutkie bo idziemy do trzoneczkowatych Cu3 :)

Natomiast nie można zakładać, że jak komórka nie jest trzoneczkowata to musi być sabulosa. Jest w Polsce jeszcze czwarty gatunek A. terminata (syn apicalis), ale ta ma nieowłosione pólko środkowe propodeum a sabulosa przeciwnie.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: duża dla Rafała ;)

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze:Warto jednak zacząć oznaczanie z Dolfussem (gdzieś w sieci jest klucz)
...to moze podaj chociaż tytuł :wink:
Brachytron pisze:Jest w Polsce jeszcze czwarty gatunek A. terminata (syn apicalis), ale ta ma nieowłosione pólko środkowe propodeum a sabulosa przeciwnie.
...no, ale ona poza tym ma cały czerwony trzeci tergit i białe futerko prawie na całej bocznej powierzchni tułowia...chyba, że nie mozna tego traktować jako cech determinacyjnych ?
:ok:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: duża dla Rafała ;)

Post autor: avidal »

Z okazem w reku i znajomoscią rzeczy pewnie, ze łatwe. Ja miałem na myśli oznaczanie ze zdjęć, co miało miejsce w tym wątku. A to już trudna sprawa, przyznasz; chyba , ze autor zdjęcia przezornie skupił się na koniecznych detalach (propodeum zazwyczaj jest słabo widoczne, podobnie jak spód odwłoka).
A o czwartym gatunku w Polsce nie wiedziałem, zapewne jest bardzo rzadki.

Rafale, Jacek już napisał to i owo. Niemniej proszę: "Owlosienie głowy jasne. Spód trzonka odwłoka najwyżej z pojedynczymi włoskami (u szczerkliny gąsienicówki wyraźnie owłosiony)".
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: duża dla Rafała ;)

Post autor: Brachytron »

Kolor tergitu jako cecha jest generalnie ok., ale owłosieniu tułowia nie ufam, mam wrażenie, że wiosenne okazy są mniej owłosione względnie coś się dzieje, że latem owłosienie jest jakby jaskrawsze, bardziej wyraźne. Owłosienie głowy jest ok.

Dollfuss
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: duża dla Rafała ;)

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki Panowie! :ok:
Widzę jaśniej! :hp:
:wink:
Pozdrawiam
Rafał
...znowu niemiecki :ap: ,nawet abstraktu po angielsku :mrgreen:
:arrow:
Załączniki
A.s..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.58 KiB)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: duża dla Rafała ;)

Post autor: avidal »

Chyba wreszcie dopisało mi nieco szczęścia i sfotografowałem nie-sabulosę. Odwłok nie tak czerwony, jak u szczerkliny piaskowej, no i komorka Cu nie trapezowata. Ammophila pubescens?
Załączniki
1b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.98 KiB)
1a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (77.41 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: duża dla Rafała ;)

Post autor: Brachytron »

Nie, u pubescens TIII jest czarny w połowie lub nawet bardziej a tu tylko masz tylną przepaskę zaciemnioną. Tak więc jest to campestris, gatunek czerwonolistny, zawsze miło spotkać. Gratki!
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: duża dla Rafała ;)

Post autor: avidal »

Jak to dobrze, że można na Ciebie liczyć. Dziękuję, także za podanie cechy diagnostycznej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GRZEBACZOWE (Spheciformes)”