Sceliphron curvatum

Sildunia
Posty: 3
Rejestracja: środa, 24 sierpnia 2011, 14:07
Gender: women

Sceliphron curvatum

Post autor: Sildunia »

Generalnie chodzi mi o to, czy te owadziki są groźne. Niestety zagnieździły się w starych dechach, które zaczęliśmy wyjmować, nie wiedząc, co w nich siedzi. Dołączam również zdjęcie dorosłego osobnika, który został zabity ze strachu, bo plątał się przy dzieciach, a właśnie wcześniej kręcił się przy tych starych dechach, więc skojarzyłam, że to może być "mamusia".

Dziękuję
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (48.41 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (66.15 KiB)
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.14 KiB)
4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.41 KiB)
5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (57.78 KiB)
6.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (71.86 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Problem z identyfikacją

Post autor: Jacek Kalisiak »

Błonkówki to nie moja specjalność, ale chyba jednak doszło do nieporozumienia.
Te gliniane gniazda są prawdopodobnie zbudowane przez Sceliphron curvatum lub jakiś bliski gatunek, natomiast dorosły owad to jakiś Ichneumonidae, który się tam plątał.
Gliniarza raczej nie należy się obawiać, nie jest agresywny. Informacje o nim znajdziesz też na forum i w necie.

Podaj jeszcze miejsce skąd pochodzi znalezisko.
Sildunia
Posty: 3
Rejestracja: środa, 24 sierpnia 2011, 14:07
Gender: women

Re: Problem z identyfikacją

Post autor: Sildunia »

dzięki, zaczęłam się przyglądać tym Sceliphron curvatum i chyba tsakie tez u nas pomykają, czarne całe :)

Dokładnie to Jaszczurowa w Beskidzie Małym
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Problem z identyfikacją

Post autor: Aneta »

Jeśli całe czarne, to sprawdź Sceliphron destillatorium.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Problem z identyfikacją

Post autor: Jacek Kalisiak »

Otrzymałem kilka okazów, na pokazywanych tu zdjęciach jest Sceliphron curvatum.
Dziękuję znalazczyni za przesłanie okazów :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Problem z identyfikacją

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jak wcześniej pisałem dotarła do mnie część pokazywanego tu znaleziska. Większość to były pokruszone komory i wśród nich kilka zniszczonych imago, martwych i nieco zapleśniałych. Dwa gliniane gniazda były w miarę całe, ale otwarte i w jednym był widoczny również martwy okaz. Gniazda i kilka imago przykleiłem na kartoniki i do gablotki, która przeleżała gdzieś na wierzchu. I wczoraj siedzę sobie przy owadach, a gdzieś z boku dochodzi nie jakiś delikatny hałas, szmer. Raz, drugi trzeci ... nie mogę zlokalizować. Ale okazuje się, że ze słuchem u mnie nie jest tak źle! Okazuje się, że z jednego z glinianych gniazd wyszedł Sceliphron curvatum i lata sobie po gablocie :shock:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Problem z identyfikacją

Post autor: Aneta »

No to twardziel :D Ale w gablocie niczego nie zdemolował? :]
Sildunia
Posty: 3
Rejestracja: środa, 24 sierpnia 2011, 14:07
Gender: women

Re: Problem z identyfikacją

Post autor: Sildunia »

gratuluję :) i cieszę się, że chociaż jednego osobnika nie dobiłam swoją ignorancją :(
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Sceliphron curvatum

Post autor: Jacek Kalisiak »

Żeby nie mnożyć wątków, podbiję ten w którym sam się wypowiadałem i w którym była najnowsza wiadomość. Dziękując jeszcze raz autorce wątku za podarowane okazy, pochwalę cię Sceliphron curvatum złapanym dzisiaj własnoręcznie! Czy to najdalej wysunięte stanowisko w Polsce na dzisiaj?
Okaz złapany w centrum Łodzi na dziedzińcu firmy, pogoda fatalna, wilgoć, zimny wiatr. Szedłem dziedzińcem i coś tam powłóczyło niemrawo sześć nóg po ziemi, to zerknąłem. Wyglądało na jakąś żądłówkę? Więc ostrożne podsuwam palec, bo złapać miałem trochę stracha i... Stylik widać nawet bez okularów! Prze stworzonko na północ!
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Sceliphron curvatum

Post autor: Przemek Zięba »

Jacku, z tego co do mnie dotarło, wiem, że na północy notowano go już z Torunia, na zachodzie z Katowic i Bytomia.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sceliphron curvatum

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kalisiak pisze:Sceliphron curvatum złapanym dzisiaj własnoręcznie!
w Łodzi.. :shock: .... :brawo: :brawo: :brawo: :brawo:
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Sceliphron curvatum

Post autor: Przemek Zięba »

Sceliphrony lubią ludzi zwłaszcza curvatum, sporo doniesień pojawiało i pojawia się właśnie z dużych aglomeracji i z okolic tychże. Pamiętam pierwsze doniesienia w tym nasz z Jarkiem Burym i kolegami artykuł o Sceliphronach i w zasadzie sensację jak na owe czasy a potem pamiętam prezent od jednego kolegi z forum z okazami tegoż S.curvatum - którego miałem przyjemność oznaczyć złowionego chyba 4 albo 5 lat przed naszymi ,,sensacyjnymi" okazami :-))
Jaskulec wschodni czy tez S.curvatum jest niebywale ekspansywnym gatunkiem, zapewne jest w całym kraju i za kilka lat stanie się pospolitym tak jak jego kuzyn S.destillatorium. Trzeba oczekiwać w najbliższym czasie doniesień o S.caementarium i zapewne S.spirifex, wreszcie się pokażą. W ubiegłym roku złowiłem w Chorwacji S.deforme, była to sensacja az do czasu, kiedy od znajomego Serba nie otrzymałem informacji ( w tym roku ) że już jest znajdowany w Chorwacji a i w Serbii stosunkowo (chociaż to rzadki gatunek w dalszym ciągu) często. Populacje niektórych zawlekanych błonkówek tez sa stosunkowo stabilne. Ułowiłem dwa lata temu w Chorwacji jedną błonkówkę, która aczkolwiek przypominała Sceliphrona to okazało się, że to zawleczona i już pospolita Isodontia mexicana, tez już żaden rarytas naukowy, zawleczona chyba 10 lat temu do Europy. W ciągu najbliższych 20 lat pewnie kilka sensacji jeszcze się znajdzie w naszym kraju.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Sceliphron curvatum

Post autor: Jacek Kalisiak »

Tak Jacku, w Łodzi też są owady :wow: Przemku, nie szukałem specjalnie informacji, ale skoro są już dalej, to są.
Odnotuję jednak na forum, że przed chwilą jeden wleciał do mojego mieszkania, więc muszą w Łodzi ostro grasować, bo dwa okazy w ciągu kilku dni ...
brakkonta

Re: Sceliphron curvatum

Post autor: brakkonta »

Przemek Zięba pisze:Trzeba oczekiwać w najbliższym czasie doniesień o S.caementarium i zapewne S.spirifex, wreszcie się pokażą
Właśnie dziś złapałem, jeno nie wiem czy spirifex czy destillatorum. Jakie są kluczowe różnice?
Przy okazji - Przemku - odłożyć Ci tego dzisiejszego Scelifrona (jaki on tam by nie był)?
Mazep
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Sceliphron curvatum

Post autor: Aneta »

J.M. pisze:Właśnie dziś złapałem, jeno nie wiem czy spirifex czy destillatorum. Jakie są kluczowe różnice?
Ciemne tegule i pierwszy człon czułków u spirifexa, żółte u destillatorium. Tu jest klucz:
http://www.insecte.org/spip.php?article7
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Sceliphron curvatum

Post autor: Przemek Zięba »

J.M. pisze:
Przemek Zięba pisze:Trzeba oczekiwać w najbliższym czasie doniesień o S.caementarium i zapewne S.spirifex, wreszcie się pokażą
Właśnie dziś złapałem, jeno nie wiem czy spirifex czy destillatorum. Jakie są kluczowe różnice?
Przy okazji - Przemku - odłożyć Ci tego dzisiejszego Scelifrona (jaki on tam by nie był)?
Mazep
Jacku rzecz jasna odłóż jeśli możesz :-)
pozdrawim
P.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Sceliphron curvatum

Post autor: Przemek Zięba »

Jacek Kalisiak pisze:Tak Jacku, w Łodzi też są owady  :wow: Przemku, nie szukałem specjalnie informacji, ale skoro są już dalej, to są.
Odnotuję jednak na forum, że przed chwilą jeden wleciał do mojego mieszkania, więc muszą w Łodzi ostro grasować, bo dwa okazy w ciągu kilku dni ...
Jacku jakbys ułowił to chętnie wezmę od Ciebie, z Łodzi jeszcze nie mam i chociaż nie spodziewam się jakichś różnic to zbieram by sobie porównywać....bo różne pomysły chodzą mi po głowie :-)
brakkonta

Re: Sceliphron curvatum

Post autor: brakkonta »

Aneta pisze:Ciemne tegule i pierwszy człon czułków u spirifexa, żółte u destillatorium
....takoż i mój będzie destillatorium.
Bolszoje spasiba Aneto za pomoc
Mazep :hi:
Przemku - robak czeka, jest Twój.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Sceliphron curvatum

Post autor: Jacek Kalisiak »

Dzisiaj ok.16 S.curvatum pojawił się w budynku w którym pracuję, u koleżanki w pokoju. Koleżanka zrelacjonowała mi, że od dłuższej chwili z zaciekawieniem obserwuje je, jak zalatują z dworu i włażą gdzieś do skrzydła okiennego. Zapewne wygryzały masę uszczelniającą i gdzieś w pobliżu budują gniazdo. Niestety trzecie piętro pod dachem raczej nie daje szans na jego odnalezienie :laugh: Ale skoro jest tu co najmniej kilka osobników, to mam nadzieję, że i jakieś gniazdo w końcu namierzę 8)
ODPOWIEDZ

Wróć do „GRZEBACZOWE (Spheciformes)”