Co to za harce?

Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Co to za harce?

Post autor: red45 »

Dzisiaj widziałem następującą scenę - mniejsza błonkówka wskoczyła na większą, trochę się pokłębiły, mniejsza chwilę pojeździła na większej, a potem ich drogi się rozeszły. Co to było? Próba ataku? Szybki seks? Czy można określić gatunek (gatunki)?
Załączniki
h1.jpg
h1.jpg (64.92 KiB) Przejrzano 2316 razy
h2.jpg
h2.jpg (54.04 KiB) Przejrzano 2316 razy
h3.jpg
h3.jpg (62.01 KiB) Przejrzano 2316 razy
Piotr Olszewski
Posty: 43
Rejestracja: czwartek, 29 stycznia 2009, 12:10
Lokalizacja: Kowalewo Pomorskie

Re: Co to za harce?

Post autor: Piotr Olszewski »

Mellinus arvensis - parka :wink:
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Co to za harce?

Post autor: red45 »

Dzięki za szybki odzew! Hmmm... taka mnie refleksja naszła - pan młody to chyba trochę za krótki jest, do pełnej satysfakcji :-) Albo podczas samego aktu musi zmienić pozycję. Tak czy inaczej kolejna, bardzo interesująca błonkówka.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Co to za harce?

Post autor: mwkozlowski »

zachowania owadów mogą być nie mniej ciekawe i różnorodne jak ich wygląd i rozmieszczenie, ale są trudniejsze do zaobserwowania i udokumentowania; fajnie że chociaż raz na jakiś czas zdarzy się post wychodzący poza: "co to"? "gdzie to"? namawiam na dokumentacje zachowań i procesów, choćby fotograficzną albo opisową, taką jak powyższa; tutaj mamy prawdopodobnie z aktem repulsji czyli czynnego odrzucenia zalotnika przez samicę poprzez ucieczkę w dół odwłokiem i podniesienie skrzydeł windujące małego samca w górę; jak wygląda u tego gatunku gest akceptacji? może rozchylenie skrzydeł i otworzenie drogi do kontaktu odwłoków? a może większe samce umieją użyć argumentów siłowych?

ps. gatunek ten zwany po niemiecku "Kotwespe" czli "gówniana osa" zaopatruje gniazda w sparaliżowane muchy, na które często poluje w okolicy nieczystości albo grzybów; samice są wobec siebie bardzo agresywne i walczą stosując przemyślne chwyty judo; tak o miejsce do polowań (mam to na filmie) jak o gniazda (często są aneksje gniazd szczególnie na gruntach twardych); jest to więc gatunek u którego można także u samców spodziewać się elastycznych zachowań, ale z tego co wiem nikt tego do tej pory nie opisał.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Co to za harce?

Post autor: mwkozlowski »

Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Co to za harce?

Post autor: red45 »

Kolejna ciekawa obserwacja, tym razem jakiś inny gatunek, chyba grzebaczowatych. Podobnie jak u poprzedników samiec próbował kopulacji z większą samicą, ale bardzo szybko został odprawiony z kwitkiem. Tymczasem samice były bardzo agresywne wobec samców, siebie nawzajem, a także większych os (chyba jakichś klecanek), które były w pobliżu. Żeby jeszcze bardziej zaciemnić obraz sytuacji, pojawiły się samce (?) kolejnego gatunku, które wyraźnie próbowały kopulować z samicami ze zdjęcia s1. Jeden z tych biedaków tak się zaangażował, że w końcu wpadł w pajęczyne. Udało mu się jednak uwolnić po jakimś czasie. Jak zwykle proszę o pomoc w identyfikacji uczestników zajścia. Grzebacze to jakieś Cerceris sp. ?
Załączniki
s1.jpg
s1.jpg (63.79 KiB) Przejrzano 2196 razy
s2.jpg
s2.jpg (49.16 KiB) Przejrzano 2196 razy
s3.jpg
s3.jpg (53.3 KiB) Przejrzano 2196 razy
s4.jpg
s4.jpg (56.33 KiB) Przejrzano 2196 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Co to za harce?

Post autor: Aneta »

Ja tylko z ośmionogiem pomogę ;) - Araneus quadratus.
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Co to za harce?

Post autor: Tomasz G. »

Ja chyba też zaobserwowałem gody. Przepraszam za jakość zdjęć, ale jakiś roztrzepany byłem tego dnia i nawet jako takiej ostrości nie potrafiłem uzyskać swoim kompaktem.

Obserwowałem samicę żerującą na kwiatku. W pewnym momencie podleciał samiec i stykał się z nią końcem odwłoka. Potem odleciał- przebywał cały czas w okolicy kilku metrów (nasłoneczniony brzeg obrośniętej wydmy) i wszystko powtórzyło się 5 razy.
Dobrze przypuszczam, że były to starania samca o zapłodnienie samicy? i czemu podlatywał tyle razy?-trudno mu było wcelować przy oporze samicy czy tak zawsze robią?
I proszę o oznaczenie na tyle na ile się da z fotek.

Mały pasek lasu między Łebą a morzem.

Obrazek
Piotr Olszewski
Posty: 43
Rejestracja: czwartek, 29 stycznia 2009, 12:10
Lokalizacja: Kowalewo Pomorskie

Re: Co to za harce?

Post autor: Piotr Olszewski »

s1. Cerceris sp.
s2. Cerceris sp.
s3. samiec - Polistes dominulus / nimphus (nadustek, końce czułków – tam są pewne cechy)
s4. Cerceris możliwe, że rybyensis

Zdjęcie Tomka - to jakiś Sphecodes.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GRZEBACZOWE (Spheciformes)”