Tylko jedna osa

Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Tylko jedna osa

Post autor: tiktaalik »

Chcialbym mieć ją oznaczoną, jako ze zdjęcie przedstawia interesujący motyw kradzieży pająkowi obiadu z sieci. Niestety, nie widać ani tulowia, ani nadustka, ani prawie wcale twarzy.
Załączniki
Vx.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (64.48 KiB)
Piotr Olszewski
Posty: 43
Rejestracja: czwartek, 29 stycznia 2009, 12:10
Lokalizacja: Kowalewo Pomorskie

Re: Tylko jedna osa

Post autor: Piotr Olszewski »

Vespula germanica (samica)
Przemek Zięba

Re: Tylko jedna osa

Post autor: Przemek Zięba »

Ja mam wrażenie że jednak V.vulgaris
Piotr Olszewski
Posty: 43
Rejestracja: czwartek, 29 stycznia 2009, 12:10
Lokalizacja: Kowalewo Pomorskie

Re: Tylko jedna osa

Post autor: Piotr Olszewski »

Żółte skronie, pierwszy tergit na środku z czarną plamą, nadustek bez czarnej smugi.
Cechy podawałem w kolejności od tych, które na zdjęciu widać najlepiej ;-)
Piotr
Przemek Zięba

Re: Tylko jedna osa

Post autor: Przemek Zięba »

Masz racje chociaż plama na nadustku może być bardzo nikła lub niewyraźna, tu jej nie widać, co do plamy na tergicie to pewnie lepiej by było ją rzeczywiście zobaczyć, bo zmienność jakaś tam jest (rys). Przyznam że wielu cech nie widać a profilowy czarny rysunek (poza ta plamą) na odwłoku wyglądał na pierwszy rzut oka jak typowy dla vulgaris. Na linku poniżej tez ciekawostka odnośnie plamy na tergicie...
http://www.biology.ualberta.ca/bsc/ejou ... garis.html
zerknij na tą plame na tergicie, zmienność u błonkówek płata różne determinacyjne figle :wink:

a tutaj dosyć ciekawy rysunek ,,porównawczy"

pozdrawiam !!
Załączniki
Odwloki4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.96 KiB)
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Tylko jedna osa

Post autor: tiktaalik »

Rozumiem, ze mam mimo wszystko pozostać przy V.germanica.
Dzięki za pouczające uwagi i linki.
Piotr Olszewski
Posty: 43
Rejestracja: czwartek, 29 stycznia 2009, 12:10
Lokalizacja: Kowalewo Pomorskie

Re: Tylko jedna osa

Post autor: Piotr Olszewski »

Oznaczyłem dotychczas sporo materiału (z Vespidae) to prawda „zmienność u błonkówek płata różne determinacyjne figle” -myślę jednak, że nie w tym przypadku.
Żółte skronie, nadustek w moim przekonaniu rozwiewają wątpliwości.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Tylko jedna osa

Post autor: tiktaalik »

Zapamiętam sobie te cechy.
Przemek Zięba

Re: Tylko jedna osa

Post autor: Przemek Zięba »

Piotr Olszewski pisze:Oznaczyłem dotychczas sporo materiału (z Vespidae) to prawda „zmienność u błonkówek płata różne determinacyjne figle” -myślę jednak, że nie w tym przypadku.
Żółte skronie, nadustek w moim przekonaniu rozwiewają wątpliwości.
Pozdrawiam
Ależ nie kwestionuje Twojego doświadczenia tylko duża ,,plama" u V.vulgaris wcale nie musi być taka duża, a w tym przypadku jest przysłonięta i osobiści ja bym nie traktował tego jako 100% cechy determinacyjnej w tym przypadku, podobnie jak plamy na pierwszym tergicie, po prostu ich dokładnie nie widać. Przyznam sie że nie wiem skąd cecha ,,żółtych skroni" ma pomóc w determinacji tych dwóch gatunków. Fakt, że dysponuje jedynie starym kluczem Puławskiego, pewnie masz jakiś lepszy, ale w tym kluczu ,,skronie" a pewnie chodzi o wycięcie oczu u obu gatunków jest opisywane tak samo. Oczywiście moja wiedza nie jest nowoczesna, ale w przypadku błonkówek stawianie 100% rozpoznania gatunku na podstawie zdjęcia które głównych cech nie uwidacznia to trochę myślenie życzeniowe, zwłaszcza u żądłówek eusocjalnych. Też sporo oznaczam, chociaż Vespide jakoś nie leżą mi ,,po drodze" i wielokrotnie musiałem cofać swoje oznaczenia mając okaz pod stereoskopem, chociaż mając go w ręce byłem przekonany że mam rację. Powiedzmy że mnie nie przekonują argumenty takie jakie zaprezentowałeś, bo nie mają uzasadnienia w znaczeniu stawiania hipotezy nawet prawie bezbłędnej i nie uwzględniającej jakiejkolwiek zmienności a wyglądają jak imperatyw. Przepraszam nie mam zamiaru polemizować z Tobą bo wiedzę masz dużą, tylko nie zawsze da się na podstawie domniemań ogłosić wyrok.
Skoro sporo oznaczasz zapewne od dawna to wiesz jak nieprzewidywalne są Hymenoptera
pozdrawiam i życzę powodzenia
Piotr Olszewski
Posty: 43
Rejestracja: czwartek, 29 stycznia 2009, 12:10
Lokalizacja: Kowalewo Pomorskie

Re: Tylko jedna osa

Post autor: Piotr Olszewski »

„Przepraszam nie mam zamiaru polemizowac z Tobą bo wiedzę masz dużą” ja również.

Chciałbym powiedziec, że jest to mój ostatni post na forum.
Poniżej prezentuję skan z klucza – autor Rolf Witt: Wespen (2009)

Zostawiam to bez komentarza.

Dodam tylko, że Christian Schmid-Egger i Libor Dvorak (specjalista od europejskich Vespidae) są jednomyślni, oznaczyli okaz z fotografii jako Vespula germanica.

Pozdrawiam
Załączniki
V. germanica....jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.63 KiB)
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Tylko jedna osa

Post autor: tiktaalik »

Nie mam prawa podważać Twojej decyzji. Mam jednak nadzieję, ze nie jest ona nieodwołalna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OSOWE (Vespiformes)”