Andrena sp.

alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Andrena sp.

Post autor: alon »

Wiem, że to trudny rodzaj, ale może w tym przypadku się uda... Dla mnie z tych, które w necie znalazłem najbardziej podobna jest do A. flavipes.
Zdjęcia robione 12.07.2008 na mikołajku.
Załączniki
IMG_9218.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (63.37 KiB)
IMG_9217.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (59.1 KiB)
IMG_9207.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61.21 KiB)
IMG_9206.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.17 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Potwierdzam, że to flavipes. Przy okazji muszę Cię pochwalić za dobre zdjęcia. Na tych ujęciach widać to co trzeba.
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

Dzięki, choć prawdę mówiąc nie wiem jakie są kluczowe cechy w tym przypadku :wink: Oglądając różne zdjęcia w necie charakterystyczne wydawało mi się: brak strzępiny na pierwszym tergicie, ciemna na ostatnim, intensywnie rude owłosienie tylnych goleni. A jakie są rzeczywiste cechy kluczowe?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Flavipes można pomylic tylko z gravida. Z trzech cech jakie wymieniłeś tylko brak strzępiny jest kluczową, choć tu zawsze bywam ostrożny bo czasem lubi sie wycierać. Inne cechy to kolor "ofutrzenia" - u gravida jest gęstsze i bardziej rudawe, no i odległość między przyoczkiem a okiem z. U gravida to są 2 średnice przyoczka u flavipes ponad. Różnią się też polami pygidialnymi (płytka na końcu odwłoka) ale tego na zdjęciach nie widać.
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

Dzięki za odpowiedź. Masz może klucz do tego rodzaju w postaci pdf?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Przykro mi ale nie. Myślę, że bez problemu kupisz niedawną poprawioną reedycję klucza nieżyjącej już prof. Mirosławy Dylewskiej z 1974 (Klucze do oznaczania owadów Polski). Delikatnie jednak rzecz ujmując, pozycja ta jest nie najwyżej oceniana przez znawców tematu. Warto więc zdobyć świetne pozycje niemieckojęzyczne, a już w ogóle rewelacją jest klucz do fauny Ukrainy autorstwa również ś. p. prof. Osyczniuk. Tej ostatniej pozycji używam na przysłowiowe "co dzień".
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

A oto kolejna pszczolinka. Właściwie do żadnej ze znalezionych w necie mi nie pasuje. Podobna do A. nigrospina, ale ta ma jasne owłosienie tylnych nóg, a moja czarne, ale może jest to cecha zmienna.
Zdjęcia robione 10.07.2008 w Gostyniu na mikołajku, wielkość zbliżona do pszczoły.
Załączniki
na tym zdjęciu widać jasne owłosienie na pierwszym tergicie
na tym zdjęciu widać jasne owłosienie na pierwszym tergicie
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.05 KiB)
IMG_8860.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.62 KiB)
IMG_8850.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (75.92 KiB)
IMG_8808.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (46.8 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Brachytron podaj dokładne namiary na ten klucz ukraiński !
alon daj swój e-mail na mój mail, wyślę ci klucz.

ps.
OSYTSCHNJUK, H.Z. - 1977. Fauna Ukrainy, Tom 12, Apoidea, Bienen, Teil 5, Andrenidae. - Akad.Nauk Ukrainskoj RSR, Kiev "Naukova Dumka"
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

To jest to. Swoją drogą, nie wiedziałem że wyszło po niemiecku :wink:
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

Dzięki Jacku za klucz. Powalczyłem z nim, ale niestety nie wszystko da się rozstrzygnąć na podstawie zdjęć - albo ujęcia nie ma odpowiedniego albo nieostre. Ostatecznie wyszło, że A. nigrospina jest najbardziej prawdopodobna. Jeśli jednak komuś udałoby się potwierdzić/skorygować/dodać inne możliwe typy, będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

alon pisze:Podobna do A. nigrospina, ale ta ma jasne owłosienie tylnych nóg, a moja czarne, ale może jest to cecha zmienna.
Kolor owłosienia nóg Andren jest jedną z bardziej stałych cech. Ale różnice u płci też są. Tu masz samca. Czy jest to A nigrospina? A może carbonaria lub pilipes? Te trzy nazwy są synonimizowane na wszelkie możliwe sposoby. Dylewska podaje 2 gatunki: nigrospina i carbonaria, różniące się kolorem futra. W większości pozycji synonimem dla carbonaria jest pilipes, ale na przykład Pawlikowski wymienia pilipes jako odrębny gatunek oraz carbonaria syn nigrospina. Najbezpieczniej zachowała się Osyczniuk zbierając wszystko w jeden gatunek A. carbonaria o synonimach pilipes i nigrospina. Mam w zbiorach ten gatunek jako carbonaria sensu Dylewska (futro szare). W jej ujęciu, to co przedstawiłeś na zdjęciu jest faktycznie A. nigrospina.
Ogólnie jest to jeden z tych podrodzajów (Plastandrena), przy oznaczaniu którego, jak mawia jeden z profesorów, chciałoby się zacisnąć palce na okazie a uwolnioną szpileczkę odłożyć do pudełeczka :wink:
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

Od Jacka dostałem dwa klucze Dylewskiej: z 1974 i z 2000 r. W starszym jest A. carbonaria (Linnaeus, 1767) = A. pilipes (Rossi, 1790) oraz A. nigrospina (Thomson, 1872). W nowszym jest już inny podział: A. pilipes (Fabricius, 1781) = A. carbonaria (Stockhert, 1930) oraz A. carbonaria (Fabricius, 1793) = A. nigrospina (Thomson, 1872) - czyli zgodnie z Pawlikowskim. Natomiast wg Fauna Europea mamy dwa gatunki A. nigrospina i A. pilipes (nic nie wspominają o nazwie carbonaria, nawet w synonimach). I takie nazewnictwo bardziej mi odpowiada, bo unikając nazwy carbonaria unikam niejasności, o który z gatunków chodzi :wink: .
Brachytron pisze:Mam w zbiorach ten gatunek jako carbonaria sensu Dylewska (futro szare). W jej ujęciu, to co przedstawiłeś na zdjęciu jest faktycznie A. nigrospina.
Dzięki za potwierdzenie, bo nie byłem do końca pewien czy analizując klucz nie popełniłem jakiegoś błędu we wcześniejszych krokach, których na podstawie tych zdjęć nie dało się określić (np. długość żuwaczek) i nie jest to przypadkiem gatunek z jakiejś innej grupy.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

No tak na 100 % to nie potwierdzam. Jak pisałem nie mam nigrospiny w zbiorze, a oznaczanie z Dylewskiej jest trudne. Jak żartowalismy sobie z kolegami pszczelarzami - klucz dla baaardzo zaawansowanych :wink:. Ja używam starego i to tylko do Microandrena (to jest na porządnym poziomie). Nowy jest odświeżony systematycznie ale jeszcze bardziej niejasny. Z resztą pamiętam jak powstawał...
W każdym razie poza kilkoma gatunkami typu A. vaga, cineraria, nasze oznaczania ze zdjęć raczej będą w strefie "najprawdopodobniej".

Pozdrawiam
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

W tym przypadku nie mam pewności czy to ten rodzaj. Zdjęcie tylko jedno, więc pewnie nic ponad rodzaj określić się nie da, ale proszę o potwierdzenie czy to samiec Andrena sp.
Załączniki
DSCF5954a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (81.07 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Rodzina Megachilidae. Samiec Osmia najpewniej rufa.
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

A czy Osmia nie powinna mieć komórek kubitalnych równej wielkości? Tu wydaje mi się, że pierwsza jest dwa razy mniejsza (chyba, że już oczy płatają mi figle, bo za pierwszym razem doliczyłem się trzech kubitalnych :oops: - stąd potraktowanie tego jako pszczolinki)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Powinny być podobnej wielkości ale ważne że są dwie. Jeśli masz inne ujęcia tego stwora to możemy jeszcze pokombinować.
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

Zdjęcie niestety jedyne. Mam cały czas wątpliwości czy tu jednak nie ma trzech komórek kubitalnych. Zaznaczyłem komórki na załączonym zdjęciu - zweryfikuj proszę te oznaczenia.
Załączniki
DSCF5954b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (39.52 KiB)
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re:

Post autor: Darecki »

Brachytron pisze:Rodzina Megachilidae. Samiec Osmia najpewniej rufa.
Gdzie Ty tu Osmia widzisz? :coto: ja widzę samca Andrena :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”