Anthophory

Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Anthophory

Post autor: Justyna »

Czy możecie mi podpowiedzieć, gdzie (i czy) znajdę jakiś klucz do naszych polskich porobnic? Czy zbiór cech różniących gatunki, bo zdaje się że za dużo to ich nie mamy ;)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Anthophory

Post autor: Brachytron »

Nie ma, ja oznaczam z np. tego http://www.atlashymenoptera.net/biblio/ ... n_2007.pdf

A mamy ich tyle, że warto z kluczem przy małym doświadczeniu.
przemek laskowski
Posty: 211
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 18:26
Lokalizacja: mazowsze

Re: Anthophory

Post autor: przemek laskowski »

Brachytron pisze:Nie ma, ja oznaczam z np. tego http://www.atlashymenoptera.net/biblio/ ... n_2007.pdf
ogrom pracy :ap: - żeby tak jeszcze było wydanie w ludzkim języku- czyli po polsku- bo przy "La France", to ja :gl: i :bit:
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Anthophory

Post autor: Justyna »

Brachytron pisze:Nie ma, ja oznaczam z np. tego http://www.atlashymenoptera.net/biblio/ ... n_2007.pdf

A mamy ich tyle, że warto z kluczem przy małym doświadczeniu.
Dzięki :) Faktycznie jest z czego klucz robić, jakoś myślałam, że mamy mniej porobnic, ze 3-4 gatunki ;) Z drugiej strony, wydaje mi się, że jako "zielonej" z oznaczania, latwiej byłoby mi próbować oznaczać z opisami niż z klasycznym kluczem, nawet kiedy w grę wchodzi więcej gatunków. Chodzi mi oczywiście o opisy, gdzie każdy gatunek ma uwzględnione cechy różniące go od innych, czyli na przykład opis, że "gatunki A i B mają czarne czułki, a C i D czerwone", "gatunek A ma długie włoski a B C D krótkie" etc, a nie bezrefleksyjny opis wyglądu, gdzie są podane cechy, po których nie da się żadnych gatunków z grupy wykluczyć/wytypować, typu "porobnica włochatka ma dwie pary błoniastych skrzydeł" :P Bo z kluczami to niestety czasem jest tak, że jak gdzieś w połowie nie jestem pewna jakiejś cechy, to potem już dalej muszę iść na dwa tory (a potem np trzy, cztery itd :D ), a jeszcze gorzej jak się pomylę gdzieś w trakcie i zorientuję się dopiero na końcu, jak mi wyjdzie jakiś kosmos ;) Mając cechy w formie opisu, nie trzeba iść po kolei i nawet jak się jakiejś cechy nie umie dostrzec albo ocenić, to się ma więcej do wyboru. (Ale to tylko takie sobie moje pobożne życzenia, bo zdaje się, że nie mamy fajnych atlasików do pszczół w takiej formie? w przeciwieństwie do różnych od ptaków, roślin itp)
przemek laskowski pisze:ogrom pracy :ap: - żeby tak jeszcze było wydanie w ludzkim języku- czyli po polsku- bo przy "La France", to ja :gl: i :bit:
E, google tłumacz na pewno coś pomoże ;) Nie w barierze językowej upatrywałabym tutaj dla siebie największych trudności, ale - patrz wyżej ;)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Anthophory

Post autor: Brachytron »

Ale ten klucz właśnie taki jest tylko zamiast kolorów masz np. długość członów czułków. W przypadku tego klucza można oznaczać trochę od tyłu. Określić płeć (ff 12 - mm 13 członów czułków), dopasować rysunek twarzy jeśli jest, a następnie sprawdzić w kluczu gatunki podobne lub obok siebie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”