Owadziarki

OWADZIARKI (Parasitica) - pozostałe (bez Chalcidoidea, Cynipoidea i Ichneumonoidea)
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Owadziarki

Post autor: Grzesiek »

Witam
Od kilku lat czysto hobbystycznie hoduję krajowe gatunki owadów, imago wypuszczam. Dość często przy okazji hodowli uzyskuję różne pasożytnicze błonkówki i muchówki. Ostatnio interesują mnie one nawet bardziej niż sami gospodarze. Widzę, że ten temat jest mało eksploatowany na forum, a chciałbym założyć własną kolekcję i zająć się ich oznaczaniem oraz bliższym poznaniem biologii. Czy jest na forum ktoś kto mógłby udzielić podstawowych wskazówek w tym zakresie? Moje doświadczenie w entomologii jest skąpe (zbierałem jedynie występujące w okolicy mrówki i tylko w ich oznaczaniu mam trochę doświadczenia w sensie preparatyki i pracy z kluczem, inne owady "oznaczałem" tylko na podstawie zdjęć dostępnych w necie. I pytanie podstawowe (aby uniknąć późniejszego zawodu) - czy ma sens "ruszanie" drobnych błonkówek przez amatora? W literaturze, którą posiadam często jako ilustracje służą zdjęcia z mikroskopu skaningowego (mikrostruktura rzeźby itp.). Ja dysponuję jedynie binokularem (maksymalne powiększenie 10x40), który już przy mrówkach wydawał mi się czasem niewystarczający.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Owadziarki

Post autor: Brachytron »

Sens ma, ale musiałbyś już na tym etapie zdecydować się na to, które z nich Cię najbardziej interesują. Całości nie ogarniesz bo w grę wchodzi jakieś 8000 gatunków. Skontaktuj się z Jackiem H. (Hilszczańskim).
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Owadziarki

Post autor: Grzesiek »

Dziękuję.
I pytanie techniczne, bo akurat dziś pokazało się w hodowli kilka parazytoidów Phytoliriomyza melamphyga. Dobrze rozumiem, z tego co przeczytałem o etykietowaniu, że prawidłowo zaopatrzony okaz w takim wypadku powinien mieć 3 etykiety (identyfikacyjną błonkówki, identyfikacyjną żywiciela i lokalizacyjną)?
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Owadziarki

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Witaj Grzesku, ja też zaczynam się interesować owadziarkami.OD 20 lat zajmuję się Micropidoptera. a teraz wchodzę w kontakty żywiciel- parazyroid na przykładzie rodziny Coleophoridae i ich naturalnych pasożytów.
CZy ktoś ma jakąś literaturę z jaiej to badziewie się oznacza?
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Owadziarki

Post autor: Grzesiek »

Polecam na początek "Parasitic vasp" Davida L.J. Quicke. Nie zawiera klucza, ale daje przegląd wszystkich rodzin, a informacje na temat biologii błonkówek są po prostu niesamowite! Miałem ją tylko na 2 tygodnie i strasznie żałuję, że nie skopiowałem, bo to książka, którą powinno się mieć na półce.
Jeśli chodzi o oznaczanie to tu jest duży problem. Wstępnie klasyfikuję je na podstawie klucza do rodzin Hymenoptera O. W .Richardsa i "Blankodryli" Z Boucek'a. Do rodzajów Chalcidoidea jest dobry i bogato ilustrowany klucz w internecie. Udało mi się też ściągnąć jakieś pdf do Braconidae. Całą reszta to drobne prace o parazytyoidach konkretnego gatunku lub rodzaju owadów lub rewizje jakiegoś rodzaju parazytoida.
Przy oznaczaniu gatunków są duże schody - pisałem do kilku osób z prośbą o pomoc, ale bez odpowiedzi, więc po prostu nie wiem czy i kto się w Polsce drobnymi błonkówkami zajmuje. Nie udało mi się zweryfikować swoich oznaczeń, i, wstyd przyznać, ale się chyba na tym polu poddałem po zaledwie dwóch latach. Lepiej idzie mi z pasożytniczymi muchówkami. Ich biologia jest o wiele gorzej poznana, ale więcej literatury pozwalającej na oznaczanie i są ludzie, których można prosić o pomoc w weryfikacji oznaczeń.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OWADZIARKI (Parasitica) - pozostałe”