Egzotyczne nie wiem co.

HETEROPTERA. HOMOPTERA. Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, piewiki (Auchenorrhyncha).
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Egzotyczne nie wiem co.

Post autor: Antek Kwiczala † »

Tego owada złapałem w Wenezueli. Był lokalny, ale w miejscu występowania pospolity. Na jednym krzaku widywałem po 15-20 osobników. Siedział na gałązkach i pod listkami. Zaniepokojony zrywał się do lotu i od razu siadał. Początkowo pomyliłem go z motylem nocnym, bo tak składał skrzydła, ale pierwszy złapany okaz uświadomił mi że to nie motyl. Przednie skrzydła ma twarde, a odwłok pokryty białą, woskowatą substancją, łatwo odpadającą pod wpływem podmuchu powietrza. Być może to jakiś pluskwiak. Ma ktoś może jakąś koncepcję co to?
Załączniki
DSC02654.jpg
DSC02654.jpg (80.98 KiB) Przejrzano 2752 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Tak, to pluskwiak równoskrzydły z rodziny Flatidae - na moje oko Poikilloptera sp.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dzięki Aneta. Swoją drogą, ciężko cokolwiek znaleźć w internecie o tym pluskwiaku - jedynie 2 strony na rosyjskim forum entomologicznym - Pokazuję jedno zdjęcie z tego forum.
Załączniki
Poikilloptera sp. (Flatidae),.jpg
Poikilloptera sp. (Flatidae),.jpg (105.63 KiB) Przejrzano 2745 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Rzeczywiście, w sieci jest o nim niewiele, tak informacji, jak i zdjęć. Niezła fota jest jeszcze na Flickrze:
http://www.flickr.com/photos/36494393@N00/398220284/
A tamten wątek u Rosjan też widziałam - z bardzo przyjemnymi zdjęciami południowoamerykańskich motyli, swoją drogą (dla zainteresowanych - oto link).
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

Bardzo podobne pluskwiaczki często przylatywały do światła w Gujanie Francuskiej. Mam ich kilka okazów różniących się odcieniem przedniego skrzydła i ilością czarnych kropek. W Peru natomiast łowiłem w dzień m/in okazy zupełnie pozbawione tych kropek. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Poruszyłeś Romku pewien nurtujący mnie problem. Nie znalazłem w internecie (o literaturze nie mówię, bo w ogóle nie mam takiej do pluskwiaków) jakiejkolwiek informacji, ile ten rodzaj (Poikilloptera) ma gatunków. Nie znalazłem nazwy ani jednego. Piszesz o kilku różnie wyglądających - ciekawe, czy to są różne gatunki, czy może podgatunki jednego. Jedno wydaje się oczywiste - rodzaj jest neotropikalny.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Chyba udało mi się rozwiązać zagadkę. Otóż rzeczona Poikilloptera to tak naprawdę Poekilloptera (nie wiem jednak czy tamte podpisy pod fotami to była literówka, czy też może jest to sytuacja podobna jak z naszą Oiceptoma-Oeceptoma); synonimizowana gdzieniegdzie - żeby było ciekawiej ;) - jako Poeciloptera:
http://zipcodezoo.com/Key/Animalia/Poek ... _Genus.asp

Jak widać na zalinkowanej stronie, w rodzaju tym są (przynajmniej) cztery gatunki: P. fritillaria, P. melanospila, P. minor i P. phalaenoides. Niestety ich zdjęć w necie nadal brakuje, więc trudno powiedzieć do którego gatunku należy okaz Antka.

Na pocieszenie ;) za to jeszcze dwa zdjęcia podobnych okazów z Flickra:
http://flickr.com/photos/artour_a/21977 ... 305345416/
http://flickr.com/photos/artour_a/20922 ... 305345416/

Edit:
Znalazłam fotę P. phalaenoides - jest w tym pdf-ie, str. 11.
A do listy gatunków dorzucam jeszcze P. jacobiana (był on zresztą podany na linkowanej już przeze mnie stronie - nie ma to jak dobry refleks :mrgreen: ).
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Aneta - G R A T U L A C J E !!
Już sam fakt, że słowo "Poekilloptera" Google znajduje na ponad 160 stronach internetowych, świadczy że to "Poikilloptera" to musi być literówka, szczególnie że można je znaleźć tylko na wspomnianym forum - a jak to u nas bywa na forum z literówkami, wszyscy wiedzą. Dzięki za zaangażowanie w poszukiwaniach!!
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Nie ma sprawy :grin: Ja zresztą lubię takie poszukiwania, których celem jest rozwikłanie jakiejś zagwozdki :cool:
ODPOWIEDZ

Wróć do „HEMIPTERA”