Strona 1 z 1

Aradus ribauti, nowy korowcowaty

: sobota, 5 sierpnia 2017, 22:56
autor: Chiffchaff
Niemal pod domem, w bylejakim lesie, pod korą martwej wierzby, złapałem nowego dla kraju przedstawiciela korowcowatych Aradus ribauti.
Pluskwiak już przy wyciąganiu spod kory zwrócił mą uwagę ogólnym podobieństwem do A. betulae (należy nawiasem mówiąc do grupy betulae), ale mniejszymi rozmiarami ciała. Polski klucz do korowcowatych nie obejmuje tego gatunku, więc jeśli ktoś sobie oznaczał wg. klucza, mógł go zakwalifikować jako troszkę dziwny A. betulae - w kluczu jedyne co nie pasuje na ten gatunek to lekko mniejszy stosunek czułków III/II. U wszystkich moich 7 okazów wyniósł pomiędzy 2,2-2,5. Ogólnie całe czułki są krótsze, u moich między 1,62-1,74 do szerokości głowy. Bardzo charakterystyczne są paramery, a jeszcze przydatniejsze (bo nie trzeba dłubać) końcowe tergity samic. U A. betulae są bardzo charakterystycznie wydłużone, u A. ribauti odwłok jest równomiernie zaokrąglony na końcu.
Proszę przejrzeć swoje zbiory, i wyszukać okazy pasujące do A. betulae, które są mniejsze i mają krótsze czułki. Będę powoli przygotowywał notkę, jakby ktoś miał w posiadaniu takowe, proszę o nadesłanie okazów i zapraszam do współpracy w powstaniu doniesienia.

Re: Aradus ribauti, nowy korowcowaty

: sobota, 5 sierpnia 2017, 23:07
autor: Jacek Kalisiak
Gratuluję :okok: I bardzo podoba mi się podejście do tematu :brawo: :brawo: :brawo:

Re: Aradus ribauti, nowy korowcowaty

: środa, 9 stycznia 2019, 18:54
autor: GrzegorzGG
Praca o nowym dla Polski gatunku już jest:
http://fragmenta-naturae.wpt.uni.opole. ... _84-89.pdf

Pozdrawiam i zachęcam do gromadzenia materiału spod kory :P
Grzegorz

Re: Aradus ribauti, nowy korowcowaty

: czwartek, 10 stycznia 2019, 11:54
autor: AJW
Super znalezisko! Warto dodać, że na stronie 86 podano, jako cechy kluczowe, różnice w proporcjach członów czułków II i III i związane z nimi różnice barwne. I-sza cechę bym jednak albo pominął albo przeniósł za danymi metrycznymi. Niemniej gratuluję :brawo: :brawo: :brawo: .

Re: Aradus ribauti, nowy korowcowaty

: czwartek, 10 stycznia 2019, 12:19
autor: AJW
IMO w necie roi się od błędnych oznaczeń... Taki ciekawy okaz znalazłem np. tu: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%9 ... 4-62168776 :mysl: .

Re: Aradus ribauti, nowy korowcowaty

: piątek, 11 stycznia 2019, 18:56
autor: GrzegorzGG
Andrzeju, nie do końca wiem jak miałby wg Ciebie wyglądać klucz. W pracy jest tak:
20. Czułki stosunkowo grube; drugi człon czułków maksymalnie dwa razy (1,8–2,0) dłuższy od trzeciego – Aradus corticalis (L.)
–. Czułki stosunkowo cienkie; drugi człon czułków ponad dwa razy (2,1–2,5) dłuższy od trzeciego – 21
21. Podstawowa barwa ciała jasna z ciemniejszymi plamami. Zarówno drugi, jak i trzeci człon czułków rozjaśniony w części
wierzchołkowej – Aradus obtectus Vásárhelyi
–. Podstawowa barwa ciała ciemna z jaśniejszymi plamami. Tylko trzeci człon czułków jasny w części wierzchołkowej (mniej więcej w 2/3 długości) – Aradus ribauti
Jeśli traktować każdy z punktów jako WKW na oznaczenie gatunku, to korzystając z przemienności koniunkcji nie ma znaczenia co będzie na początku a co na końcu.

Grzegorz

Re: Aradus ribauti, nowy korowcowaty

: piątek, 11 stycznia 2019, 22:24
autor: AJW
Grzegorzu, zerknę szczegółowiej na Twe obrazki i postaram się odpowiedzieć...
Już widzę to: A. corticalis wg obrazka (http://www.heteroptera.us.edu.pl/graphk ... calis.html) ma IMO czułki całe czarne albo w tzw. "jednolitym ubarwieniu" :-P, zaś pozostałe gatunki: obtectus, ribauti czy betulae nie... :D .

Re: Aradus ribauti, nowy korowcowaty

: sobota, 12 stycznia 2019, 10:30
autor: GrzegorzGG
Dokładnie tak :)

G.

Re: Aradus ribauti, nowy korowcowaty

: niedziela, 13 stycznia 2019, 13:39
autor: AJW
Nie wiem, czy to złudzenie optyczne ale oczy u A. obtectus są IMO bardziej koliste w zarysie...