Czy to Stenocranus major?

HETEROPTERA. HOMOPTERA. Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, piewiki (Auchenorrhyncha).
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Czy to Stenocranus major?

Post autor: GrzegorzGG »

Mam zdjęcie odłowionego kiedyś pluskwiaka (wielkość: 4mm). Miejsce: Bielsko-Biała (UTM CA51), data: 20 maj. Czy to Stenocranus major? Czy może lepiej zostawić Stenocranus sp.? I właściwie, co najważniejsze, czy dobrze oznaczyłem rodzine: Delphacidae?

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czy to Stenocranus major?

Post autor: GrzegorzGG »

Na ksib znalazłem informacje o występowaniu w Polsce gatunków z rodzaju Stenocranus. Są trzy: S. minus, S. major, S. fuscovittatus.
Niestety żaden nie jest notowany ze Śląska, a tym bardziej z Bielska-Białej...

Ale tak sobie czytam o cechach które różnią poszczególne gatunki i:
S. major is distinguished by the moderately short, rounded vertex. The longitudinal stripes on the face are black. Difficult to separate from S. fuscovittatus.
Dla S. fuscovittatus też mowa o czarnych paskach.
Natomiast:
This species has a strongly elongated head (when viewed in side profile) and the longitundinal stripes on the face are brownish (not black) and sometimes absent. Requires careful separation from S. major and S. fuscovittatus.
Wydaje mi się że w przypadku mojego pluskwiaka paski są właśnie brązowe. :) Zatem raczej S. minutus :)

PS. Doczytałem również że wszystkie gatunki najpewniej oznaczyć po kopulatorach. Zależy mi bardziej na poprawnej ocenie cech zewnętrznych i właściwie o to Was pytam :) Stenocranus sp. mi wystarcza :)
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy to Stenocranus major?

Post autor: Piotr Tykarski »

A na BioMapie? Akurat dla tego rodzaju są zdjęcia fachowca - http://baza.biomap.pl/pl/taxon/genus-stenocranus/photos_rc. Może pomogą?
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czy to Stenocranus major?

Post autor: GrzegorzGG »

Pozostaje zapytać Tomka :) Ale to może jutro :) Dziękuję Piotrze w każdym razie za wskazówkę :)
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Re: Czy to Stenocranus major?

Post autor: Tomek Klejdysz »

Wywołany ;)
Bez robala w garści wiele się nie powie po fotach. Cechy odróżniające gatunki z rodzaju, podkreślone w kluczu Biedermann'a i Niedringhaus'a (2004) znajdziesz w załączonym kropie.

Chyba przesadziłeś z "uspokajaczami" do fotek ;)
Załączniki
Stenocranus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.05 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czy to Stenocranus major?

Post autor: GrzegorzGG »

Dziękuję Tomku za odpowiedź. Co do uspokajaczy to owad był już martwy kiedy go fotografowałem. Ułożyłem go tylko dla lepszego tła. Żałuję jednak, że go gdzieś posiałem, bo teraz już nic więcej nie mogę się dowiedzieć. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „HEMIPTERA”