Metrioptera - Roeseliana - Bicolorana

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Metrioptera - Roeseliana - Bicolorana

Post autor: rysiaty »

Orthoptera zmienne są
Jedną z cech różniących Roeseliana od Bicolorana jest jane obrzeżenie bocznych płatów przedplecza

Czy osobnik na fotce ma obrzeżone przedplecze czy nie? No i który to gatunek pomijając samo obrzeżenie 8)

przy okazji znalazłem fajną dokumentację fotograficzną płytek subgenitalnych i przydatków odwłokowych tej grupy - nie zawsze rysunki z klucza można sobie wyobrazić 8)
Załączniki
DSC_0117.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.47 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Metrioptera - Roeseliana - Bicolorana

Post autor: Aneta »

Patrząc na proporcje pokładełka - M. roeselii (zresztą nie widziałam jeszcze M. bicolor z ciemnymi plamami nad okiem, nie wiem jak inni).
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Metrioptera - Roeseliana - Bicolorana

Post autor: Salticus »

Zgadzam się z Anetą (także w kwestii ciemnych plam nad okiem). Płytka subgenitalna jest dość krótka (mniej więcej długości przysadek odwłokowych), co wskazuje na R. roeselii (u B. bicolor płytka jest wyraźnie dłuższa od przysadek).

Zalinkowana strona bardzo dobra, dzięki!
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Metrioptera - Roeseliana - Bicolorana

Post autor: rysiaty »

:okok:
Aneta pisze:Patrząc na proporcje pokładełka
Aneta powiedz coś więcej o tej proporcji ...
Awatar użytkownika
tla
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2012, 22:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Metrioptera - Roeseliana - Bicolorana

Post autor: tla »

Cześć,

Na początku rysiaty, gratuluję zdjęcia. Osobiście samiczki M. roeselii z długimi skrzydłami nie widziałem (zawsze samce). Musiała pewnie sprawiać wrażenie dużego 'konika'.
Co do identyfikacji, powiem szczerze, że nie sądziłem że można te dwa gatunki z Metrioptera pomylić. Może kwestia "opatrzenia" :). Co do M. roeselii to jeszcze wskazałbym rośline, na której siedzi "konik" ze zdjęcia. Wygląda mi to na środowisko lekko podmokłe a tam M. bicolor nie występuje.
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Metrioptera - Roeseliana - Bicolorana

Post autor: rysiaty »

No jeśli gatunki są tak różne jak mówisz to zawsze będzie to kwestia opatrzenia :mrgreen:
w lubuskich lasach ciężko o koserotermy (są na południu regionu - krawędzie Odry i Warty - ale to za daleko), także z M. bicolor jeszcze nie miałem przyjemności

a przy tym zdjęciu pojawiły się wątpliwości
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Metrioptera - Roeseliana - Bicolorana

Post autor: Aneta »

rysiaty pisze:
Aneta pisze:Patrząc na proporcje pokładełka
Aneta powiedz coś więcej o tej proporcji ...
M. brachyptera - pokładełko dłuższe niż połowa odwłoka, bardziej zaostrzone (przez co wydaje się odrobinę węższe niż u pozostałych podłatczynów), równomiernie zakrzywione.
R. roeselii - pokładełko długości połowy odwłoka, wyginające się pod kątem od jakiejś 1/3 długości.
B. bicolor - pokładełko krótsze od połowy odwłoka, wyginające się już za płytką subgenitalną, optycznie najdelikatniejsze i najbardziej jasne w porównaniu do pozostałych dwóch gatunków.
Wszystko to ładnie widać na fotkach z linku, który wrzuciłeś.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORTHOPTERA”