Naboczeń Mecostethus parapleurus (Hagenbach, 1822)

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Naboczeń Mecostethus parapleurus (Hagenbach, 1822)

Post autor: Salticus »

Mecostethus parapleurus (naboczeń) jest dużym, efektownie ubarwionym przedstawicielem rodziny szarańczowatych, związanym głównie z siedliskami wilgotnymi. W Polsce niegdyś występował na rozproszonych stanowiskach w południowej części kraju, od Górnego Śląska po Nizinę Sandomierską, ale od lat 50. XX w. przez niemal pół wieku nie był obserwowany w terenie. Dopiero w 2000 r. prof. Liana znalazła tego owada w okolicach Leżajska na północnym Podkarpaciu i do niedawna było to jedyne znane współczesne stanowisko tego gatunku w Polsce.

Latem 2012 r. miałem okazję obserwować tego pięknego szarańczaka na kilku stanowiskach w południowych Bieszczadach, m.in. w Wetlinie. Wcześniejsze badania ortopterologiczne (ostatnie prowadzono w 2010 r.) nie wykazały jego obecności w tym rejonie kraju. Najprawdopodobniej pojawił się tu bardzo niedawno, przybywając z terenu zachodniej Ukrainy lub wschodniej Słowacji, gdzie jest dość rozpowszechniony. Być może był to tylko jednorazowy "nalot". Niestety w kolejnych latach z braku czasu nie udało mi się wrócić w Bieszczady i sprawdzić, czy naboczeń utrzymuje się po naszej stronie granicy. Jeśli tak, to dawałoby to nadzieję na dalszą ekspansję tego gatunku w południowo-wschodniej Polsce.

Nieco więcej informacji o tym znalezisku zamieściłem w krótkim doniesieniu opublikowanym jakiś czas temu na łamach czasopisma przyrodniczego "Naturalia": Pierwsze stwierdzenia nabocznia (...) w Bieszczadach.
Załączniki
naboczen_foto male2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (47.07 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORTHOPTERA”