Czy to Gryllus campestris ?

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
Awatar użytkownika
Ryszard Giebułtowicz
Posty: 368
Rejestracja: czwartek, 20 stycznia 2011, 01:05
UTM: EB70
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Czy to Gryllus campestris ?

Post autor: Ryszard Giebułtowicz »

Fotografia w nocy z 28-29.08.2015 Krzaki powiat niżański. Biegał koło ekranu. Skraj lasu z drugiej strony łąka i zabudowania wiejskie.
Załączniki
Świerszcz.29.08.2015.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.91 KiB)
Awatar użytkownika
tla
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2012, 22:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Czy to Gryllus campestris ?

Post autor: tla »

Tak. Mam trójke takich kolegów na balkonie :).
Awatar użytkownika
Ryszard Giebułtowicz
Posty: 368
Rejestracja: czwartek, 20 stycznia 2011, 01:05
UTM: EB70
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Re: Czy to Gryllus campestris ?

Post autor: Ryszard Giebułtowicz »

Dzięki !!! Nie wchodziłem jeszcze w oznaczanie prostoskrzydłych, bo próby mnie zawiodły zbyt szybko. Jedyne co posiadam na ten temat to http://www.multicobooks.pl/serie-wydawn ... ntomologa/ Jak dla amatora nie ma tam pokazanych czy nawet opisanych dokładnie różnic gatunkowych, tak że poza niektórymi reszta jest dla mnie nie czytelna. Czy jest jakaś stronka internetowa która to dokładniej wyjaśnia lub ukazuje te różnice?
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy to Gryllus campestris ?

Post autor: Wujek Adam [†] »

W internecie jest wszystko... i nic! :P
Ostatnio przeglądałem krajowe strony dotyczące modliszek. Jestem zażenowany ich poziomem merytorycznym... :-(

Net ma to do siebie, że często brak w nim autoryzacji i fachowej opieki.
Po co więc napychać sobie głowę nieprofesjonalnymi informacjami, skoro można przeczytać - i to po polsku - coś z sensem!
Postaraj się o Klucz do oznaczania owadów Polski - Część XI Prostoskrzydłe - Orthoptera (Saltatoria) w opracowaniu dr Władysława Bazyluka. PWN, Warszawa 1956. Pozycja starsza, ale konkretna i solidna. Przeczytasz i wszystko będziesz wiedział!!! :tak:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Czy to Gryllus campestris ?

Post autor: Aneta »

Klucz PTE-owski też wcale nie jest taki prosty dla amatora, IMO już bardziej czytelny jest ten w książce Bellmanna. A ja osobiście w trudniejszych przypadkach posługuję się jednocześnie obydwoma źródłami, dobrze się uzupełniają.
Ryszard Giebułtowicz pisze:Jak dla amatora nie ma tam pokazanych czy nawet opisanych dokładnie różnic gatunkowych
Przecież jest tam klucz (z rysunkami), są informacje o cechach w opisie gatunków, są nawet diagramy śpiewu, czego jeszcze brakuje?
Awatar użytkownika
tla
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2012, 22:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Czy to Gryllus campestris ?

Post autor: tla »

Aneta pisze:Klucz PTE-owski też wcale nie jest taki prosty dla amatora, IMO już bardziej czytelny jest ten w książce Bellmanna. A ja osobiście w trudniejszych przypadkach posługuję się jednocześnie obydwoma źródłami, dobrze się uzupełniają.
Ryszard Giebułtowicz pisze:Jak dla amatora nie ma tam pokazanych czy nawet opisanych dokładnie różnic gatunkowych
Przecież jest tam klucz (z rysunkami), są informacje o cechach w opisie gatunków, są nawet diagramy śpiewu, czego jeszcze brakuje?
Zgadzam się z Anetą, że w przypadku oznaczania ze zdjęcia klucz Bazyluka może nie spełnić swojej roli, jako że zazwyczaj fotograf nie wie że powinien sfotografować liczbę segmentów czułek, otwór tympanalny czy odwłok itd. W przypadku Bellmanna mamy po prostu zdjęcie, które porównujemy z fotografią. W przypadku koników niekoniecznie łatwo będzie okreslić gatunek, ale Świerszcz polny, pasikoniki bez problemu.

Z kluczy można jeszcze zaopatrzeć się w :
- Orthoptera of Europe, Springer (Series entomologica, ebook)
ale nie wiem czy jest jeszcze promocja o której wspominałem w: viewtopic.php?f=17&t=31540 . Bez promocji koszt to kosmos. Przynajmniej dla mnie :).
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy to Gryllus campestris ?

Post autor: Wujek Adam [†] »

Nie przesadzajmy.
Jeśli chodzi o świerszcze, to w Bazyluku '56 jest klucz do raptem 2 gatunków z rodzaju Gryllus, 3 z rodzaju Acheta + 1 Nemobius i 1 Myrmecophila. ;-) Całość jest do ogarnięcia przez średnio inteligentnego gimnazjalistę, ale oczywiście polecenie Bellmanna jest tu jak najbardziej na miejscu.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Czy to Gryllus campestris ?

Post autor: Aneta »

Ale my zdaje się mówiliśmy o oznaczaniu ogólnie prostoskrzydłych, a nie tylko świerszczy.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy to Gryllus campestris ?

Post autor: Wujek Adam [†] »

Ale zdaję się, że wątek dotyczy świerszczy i problemu z ich oznaczaniem! :D

Nieważne zresztą.
Grunt, to wskazać właściwą literaturę, co zostało tu uczynione. :ok:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Czy to Gryllus campestris ?

Post autor: Aneta »

Wujek Adam pisze:Ale zdaję się, że wątek dotyczy świerszczy i problemu z ich oznaczaniem!  :D
Nie wchodziłem jeszcze w oznaczanie prostoskrzydłych, bo próby mnie zawiodły zbyt szybko.
Kiedy zamienisz w poście Ryszarda "prostoskrzydłych" na "świerszczy", to nawet przyznam Ci rację :P
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy to Gryllus campestris ?

Post autor: Wujek Adam [†] »

Poddaję się! :szacun:

... ale klucz wydany przez PWN '56 i tak polecam. :mrgreen:
Nie taki Bazyluk straszny, jak go malują. ;-)
Awatar użytkownika
Ryszard Giebułtowicz
Posty: 368
Rejestracja: czwartek, 20 stycznia 2011, 01:05
UTM: EB70
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Re: Czy to Gryllus campestris ?

Post autor: Ryszard Giebułtowicz »

Dziękuję serdecznie za wskazówki, jedna podana przez Anetę niestety mi się nie przyda - głosy. Jestem głuchy i od ponad 20 lat nie słyszałem świerszcza a nawet ptaków takich jak jerzyk czy pierwiosnek, zbyt wysokie tony. Musiały by siedzieć przy samym uchu a to raczej jest niemożliwe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORTHOPTERA”