Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: kolagen »

Ostatnio miałem okazję spotkać ciekawe szarańczaki:
Nakwietnik trębacz (Oecanthus pellucens)
Nakwietnik trębacz (Oecanthus pellucens)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.08 KiB)
1) Nakwietnik trębacz (Oecanthus pellucens), którego "naturalne występowanie w kraju jest wątpliwe" (jak wyczytałem na wikipedii)...
Spotkałem go w Kikowie (gmina Solec) 23 sierpnia 2015. Były samce i samice (zauważyłem parę sztuk, a nie szukałem go specjalnie).
2) Ruspolia nitidula w Górach Pieprzowych 30 sierpnia 2015. Fauna Europea podaje "absent"...


Gatunki dość charakterystyczne więc chyba nie pomyliłem się w oznaczeniu, ale proszę o weryfikację.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: ciekawe szarańczaki

Post autor: Aneta »

Fantastyczne obserwacje :brawo:
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: ciekawe szarańczaki

Post autor: Przemek Żurawlew »

Koniecznie trzeba to opublikować wraz z dokumentacją fotograficzną
Pozdrawiam i gratuluję obserwacji
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: ciekawe szarańczaki

Post autor: Jacek Kalisiak »

Gratuluję obserwacji, fajnie że to pokazałeś :brawo: :brawo:
Awatar użytkownika
tla
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2012, 22:38
Lokalizacja: Białystok

Re: ciekawe szarańczaki

Post autor: tla »

Nareszcie temat o szarańczakach i to na dodatek fantastyczne wieści. Proponuję zmienić temat na "Fantastyczne" zamiast "Ciekawe". Serdeczne gratulacje!
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: ciekawe szarańczaki

Post autor: Salticus »

Miałem o tym napisać dopiero po ukazaniu się artykułów, które przygotowuję, ale w takiej sytuacji muszę zrobić przedwczesny "coming-out": nie są to pierwsze obserwacje tych prostoskrzydłych w ostatnich latach w Polsce. Pierwsze od blisko 60 lat krajowe stanowiska Oecanthus pellucens znalazłem w 2011 roku, prowadząc badania ortopterologiczne na Ponidziu. Pani prof. Anna Liana, której pokazywałem zebrane okazy, sugerowała mi, że jest to zawleczenie i że należy sprawdzić, czy ten ciepłolubny gatunek utrzyma się w Polsce w stanie naturalnym w kolejnych latach. Jak się okazało, nakwietnik ma się u nas dobrze - do dzisiaj udokumentowałem kilkanaście stanowisk tego świerszcza rozrzuconych w Niecce Nidziańskiej. Stanowisko z Kikowa jest mi znane. W tym roku planuję opublikować artykuł podsumowujący 5-letnie obserwacje tego owada w Polsce. Pasikonika Ruspolia nitidula, dotychczas w Polsce nienotowanego, po raz pierwszy znalazłem w zeszłym roku nad Nidą; w tym roku mam stamtąd kolejne obserwacje. Pani prof. Liana także w przypadku tego gatunku sugeruje zawleczenie, ja z kolei skłaniam się do poglądu, że mamy do czynienia z nalotem osobników ze Słowacji, gdzie znajdują się najbliższe znane stanowiska tego prostoskrzydłego. Być może zalatujące do Polski osobniki tworzą efemeryczne lokalne populacje lęgowe, podobnie jak szarańcza wędrowna. Kolagenie, czy zgodziłbyś się na uwzględnienie Twojej obserwacji z Gór Pieprzowych w artykule, który przygotowuję do publikacji w czasopiśmie "Naturalia"?
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: ciekawe szarańczaki

Post autor: Wiacek »

Gratulacje!

Nakwietnik trębacz (Oecanthus pellucens) jest dość charakterystyczny i ujęty w kluczu, natomiast Ruspolia nitidula nie znalazłem w kluczu. Na pierwszy rzut oka podobny jest do długoskrzydlaka.
Czy można prosić o jakieś wskazów co do oznaczania gatunku i w jakich siedliskach występuje?
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: ciekawe szarańczaki

Post autor: kolagen »

Salticus pisze: Kolagenie, czy zgodziłbyś się na uwzględnienie Twojej obserwacji z Gór Pieprzowych w artykule, który przygotowuję do publikacji w czasopiśmie "Naturalia"?
Ruspolia P1570670c.JPG
Oczywiście :)

Śmieszne, oba spotkania całkiem przypadkowe - szukałem tam całkiem innych stworzeń. W Górach Pieprzowych liczyłem zobaczyć poskocza, a w Kikowie szukałem Thomisusa onustusa - w obu przypadkach bez szczęścia.
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: ciekawe szarańczaki

Post autor: kolagen »

Wiacek pisze:Ruspolia nitidula nie znalazłem w kluczu. Na pierwszy rzut oka podobny jest do długoskrzydlaka.
W terenie też na pierwszy rzut oka myślałem że to długoskrzydlak (a też było ich tam trochę), ale bardziej masywny, no i od razu rzuca się w oczy duża, spiczasta głowa.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: Jacek Kurzawa »

Salticus pisze:Miałem o tym napisać dopiero po ukazaniu się artykułów, które przygotowuję, ale w takiej sytuacji
Jakby nie patrzeć informacja Kolegana o Ruspolia nitidula wypłynęła pierwsza. :okok: :brawo:

Takie to Forum już jest, że podobno wiele osób go nie lubi, niektórzy odchodzą demonstracyjnie a informacje rozchodzą się w błyskawicznym (jednodniowym i szybszym) tempie. I okazuje się, że bardzo dużo osób je czyta nie biorąc czynnego udziału.
Zachęcam do dzielenia się swoimi obserwacjami na Forum, bo to pomaga chociażby jak i w tym przypadku w scalaniu informacji o gatunkach przed ich publikacją i uzupełnia wątłą wiedzę na temat wielu gatunków owadów w Polsce.

PS. Ale niestety, w tej entomologii często potrzebny jest pośpiech w publikowaniu znalezisk, a to bardzo nie sprzyja staranności w prowadzeniu badań i obserwacji.
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: ciekawe szarańczaki

Post autor: Salticus »

Wiacek pisze:Czy można prosić o jakieś wskazów co do oznaczania gatunku i w jakich siedliskach występuje?
W przygotowywanej przeze mnie publikacji będzie zamieszczone porównanie sylwetek Ruspolia i kilku pospolitych, podobnie ubarwionych pasikonikowatych. Jeśli zgodzi się na to autor rysunków oraz redakcja czasopisma, zamieszczę je w tym wątku przed publikacją artykułu. Tak jak napisał kolagen, najbardziej charakterystyczną cechą tego gatunku jest duża spiczasta głowa i przedplecze znacznie bardziej masywne niż u długoskrzydlaka, poza tym obie pary skrzydeł są równej długości.

Ruspolia występuje na wilgotnych łąkach wzdłuż rzek i rowów, gdzie rozwijają się larwy. Osobniki dorosłe dobrze latają i często wędrują do innych trawiastych siedlisk, na przykład na murawy kserotermiczne (w takim miejscu znalazłem pierwszego osobnika w 2014 roku). W terenie jest to gatunek trudno uchwytny. Jego obecność najłatwiej stwierdzić, nasłuchując strydulacji samców, które odzywają się o zmierzchu i w nocy. Ich głos to monotonne głośne brzęczenie przerywane krótkimi "kliknięciami" o wysokiej częstotliwości. Samce zwykle siedzą przy tym głową w dół w górnej części pędów roślin i, podchodząc ostrożnie, można je wypatrzyć w świetle latarki.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: ciekawe szarańczaki

Post autor: Aneta »

Salticus pisze:Ich głos to monotonne głośne brzęczenie przerywane krótkimi "kliknięciami" o wysokiej częstotliwości.
Tutaj można posłuchać:
http://www1.osu.cz/orthoptera/druhy/rus_nit.htm
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: Salticus »

kolagen pisze:W Górach Pieprzowych liczyłem zobaczyć poskocza
Natrafienie w terenie na poskocza wymaga dużego szczęścia. Mi się udało zobaczyć go tylko raz, przy okazji obserwacji prostoskrzydłych, na nowym stanowisku na Ponidziu w 2011 r. (to był udany rok...). Gdy w kolejnych latach przyjeżdżałem w to miejsce specjalnie z myślą o tym pająku, już nie udało mi się na niego natknąć, za to poszczęściło się innej osobie. W każdym razie krótkie doniesienie o tych obserwacjach już zostało złożone do publikacji.
Jacek Kurzawa pisze:okazuje się, że bardzo dużo osób je czyta nie biorąc czynnego udziału. Zachęcam do dzielenia się swoimi obserwacjami na Forum, bo to pomaga chociażby jak i w tym przypadku w scalaniu informacji o gatunkach przed ich publikacją i uzupełnia wątłą wiedzę na temat wielu gatunków owadów w Polsce.
Jacku, doceniam znaczenie tego forum w wymianie informacji o owadach w Polsce. Prowadzę jednak badania w celu publikacji w czasopismach naukowych i z oczywistych względów niechętnie ujawniam ich wyniki w internecie przed zaakceptowaniem pracy do druku (pamiętam historię jednego z użytkowników zajmującego się motylami, który podał na forum informację o znalezieniu jakiegoś rzadkiego modraszka, opublikowaną potem bez jego zgody w książce innych autorów przed ukazaniem się jego doniesienia...). Poza tym znalezienie nakwietnika i Ruspolia nie było tajemnicą - wiedzą o tym prof. Liana oraz moi znajomi z kieleckiego Towarzystwa Badań i Ochrony przyrody, z którymi od czasu do czasu jeżdżę w teren. Gdyby porwali mnie kosmici albo wielki meteoryt spadł mi na głowę, informacja od tych odkryciach nie zaginęłaby bez śladu ;) .

Edit: W forum biorę czynny udział, zwykle pomagając oznaczać prostoskrzydłe ze zdjęć. Gdyby nie to, że w 95% przypadków Aneta jest szybsza, byłbym tu bardziej widoczny :) .
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jestem zwolennikiem braku pospiechu w publikowaniu. Internet w pewien sposób każe przyśpieszać, co nie jest dobre w nauce. Pracować trzeba w swoim tempie a Forum powinno pełnic rolę dopełniającą a nie przyspieszającą. Dobrze się dzieje, że cały czas wypływają na Forum nowe dane z obserwacji, dzieje się to bardzo szybko i bardzo globalnie. A publikowaniu to powinno sprzyjać.
A tak nieco z innej strony, nie spotkałem się jeszcze w publikacjach, które powstały tylko dzięki temu, ze dane wypłynęły na Forum, aby o tym w doniesieniach ktoś napisał. Taki cichy "sprzymieniec", o którym nikt nie pisze... :ja wiem:
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: avidal »

Nimfy nakwietnika można już na Ponidziu spotkać; fotka ze Skowronna.
Załączniki
Gryllidae.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (52.93 KiB)
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: Przestrojnik »

serio ? w zeszłym roku za każdym razem jak wracałem z ryb łapałem w/w pasikoniki, niespecjalnie się im przyglądając, ot co trochę inna barwa od standarowego zielonego. Mroziłem je i skarmiałem nimi agamy brodate. Populacja musi być całkiem spora, bo za każdym razem jak wracałem widziałem od jednego do kilka dorosłych osobników w wysokiej trafie na łąkach nad Nidą, (wsie Motkowice, Rębów, Sobków, Mokszko, Borszowice). Jakby ktoś chciał, a w sierpniu jadę na urlop, a się trafi "brązowy" mogę mu złapać. Chyba że jest chroniony to odpada. Nawet nie sądziłem że tak ciężko go spotkać.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: avidal »

Nad Nidą nietrudno.
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: Salticus »

Przestrojnik, jesteś pewien, że to co łapałeś to były ruspolie (biorąc pod uwagę, że "niespecjalnie się im przyglądałeś")???

A propos, ukazało się wyżej anonsowane doniesienie na temat tego gatunku w Polsce. Tutaj pdf.

Artykuł o nakwietniku jest na ukończeniu, chcę jeszcze uwzględnić tegoroczne obserwacje.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: avidal »

Być może Przestrojnik miał na myśli nakwietniki; ja tak go zrozumiałem.
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: Salticus »

Przyjąłem, że chodzi o ruspolię, bo Przestrojnik napisał o pasikonikach a nie świerszczach, poza tym nakwietniki en masse siedzą na kserotermach i suchych ugorach a nie na wilgotnych łąkach (choć samce rozłażą się po okolicy i w zeszłych latach słyszałem kilka tuż nad Nidą i Mierzawą, a także w roślinności przydrożnej i w przydomowych ogródkach w samym Pińczowie).
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: Przestrojnik »

cyknę fotki w miejscach których je widziałem, i wrzucę, jak sie trafi to zrobię ftokę samych okazów i nie będę ich dawał agamie jako pokarm , zostawie tylko pasikoniki te zielone. :)

ale to dopiero w sierpniu, okolice wału non stop są wyjadane przez krowy, a łąki koszone, ale sama wysoka trawa jest tuż przy łączeniu łąki z rzeką. Możliwe że były to te co wyżej pisaliście, ale nie przyglądałem się dokładnie. Były jednak bardzo podobne z tego co pamiętam do tych z fotek powyżej. Ugorów w "dół" rzeki i im dalej od łąk tym więcej. Te co spotkałem osobiście siedziały na trzcinowiskach takich po 1 m wysokich w promieniu 1-6m od rzeki
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: Salticus »

Jeśli kiedyś po zmroku zauważycie faceta wczołgującego się pod wasz zaparkowany samochód, to nie strzelajcie mu od razu w plecy ani nie wzywajcie ekipy antyterrorystycznej. Jest 0,001 % szansy, że nie odkręca on wam kół ani nie podkłada ładunku wybuchowego, tylko łapie rzadkiego świerszcza siedzącego pod autem :)

Oto Eumodicogryllus bordigalensis - południowoeuropejski świerszcz, który w Polsce został znaleziony wcześniej tylko raz, 65 lat temu w Krzyżanowicach nad Nidą. Dwa tygodnie temu usłyszałem jego charakterystyczne ćwierkanie dochodzące z parkingu jednego z buskich hoteli. Udało mi się go zlokalizować pod jednym z samochodów, nagrać i schwytać. Mimo że przez godzinę wykonywałem podejrzane ruchy wokół auta, chodząc na czworaka, świecąc latarką, wciskając się pod podwozie i wtykając tam różne urządzenia, to nikt z obsługi hotelu ani przechodzących gości nie zainteresował się co robię, choć samochód stał z samego brzegu na pełnym widoku...

Biorąc pod uwagę miejsce znalezienia, świerszcz najprawdopodobniej został tu zawleczony w aucie lub z korą, którą wysypano trawniki. Z drugiej strony do Krzyżanowic jest stąd jedynie około 10 km - może więc gdzieś w okolicy utrzymała się reliktowa populacja tego gatunku? Będę drążył temat...
Załączniki
Eumodicogryllus bordigalensis 2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (87.31 KiB)
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: Salticus »

Zagadka pochodzenia świerszcza Eumodicogryllus bordigalensis z buskiego parkingu rozwiązana (przynajmniej częściowo). Na początku września między Buskiem a rezerwatem przyrody "Krzyżanowice" znalazłem stanowisko tego gatunku, skąd najprawdopodobniej przyleciał długoskrzydły osobnik ze zdjęcia. Zaobserwowałem tam kilka strydulujących samców oraz liczne larwy w różnych stadiach rozwoju. Zebrałem kilka okazów dowodowych oraz dwie żywe larwy, które trzymam w terrarium wraz z osobnikiem złapanym w lipcu. Odkrycie nie do końca jednak wyjaśnia pochodzenie samicy złowionej do światła w Krzyżanowicach 65 lat temu. Znalezione przeze mnie stanowisko ma charakter antropogeniczny i nie istniało w obecnej postaci w latach 50. XX wieku. Świerszcze musiały wówczas występować w tej okolicy w innym siedlisku albo przybyły tu z innego miejsca drogą naturalnej migracji lub zawleczenia. Tego już się nigdy nie dowiemy.

To nie koniec zaskakujących świerszczowych znalezisk, o kolejnym napiszę wkrótce...
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: Przemek Żurawlew »

Gratulacje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Awatar użytkownika
tla
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2012, 22:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: tla »

A co powiecie na trębacza z Podlasia? A trochę dokładniej pod Supraślem? :) Planowałem, krótkie nocne (19:30) malowanie słupów drewnianych przed domem a tu słyszę świerszcza. Po krótkich ale żmudnych poszukiwaniach odnalazłem trębacza na krzewie w naszym ogrodzie. Zdjęcia poniżej. Z ciekawostek, słyszałem również świerszcza rok temu mniej więcej o podobnej porze, również początek jesienie (tak także miałem nocne malowanie :)). Wiem, że na pewno nie był to świerszcz domowy i oczywiście też nie polny.
Załączniki
IMG_4999_small.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (178.4 KiB)
IMG_4997_small.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (161.14 KiB)
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: Salticus »

Gratuluję znaleziska. Z Podlasia znanych jest kilkanaście stanowisk, ale Twoje jest jak na razie położone najdalej na północ. Nakwietnik wyraźnie rozprzestrzenia się śladami modliszki - na wschodzie kraju prze na północ szybciej niż w centrum. Pewnie za rok lub dwa pojawią się doniesienia z Suwalszczyzny, jeśli już tam nie dotarł...
tla pisze:Z ciekawostek, słyszałem również świerszcza rok temu mniej więcej o podobnej porze, również początek jesienie (tak także miałem nocne malowanie :)). Wiem, że na pewno nie był to świerszcz domowy i oczywiście też nie polny.
Akurat jeśli chodzi o świerszcza polnego to czasami pod koniec sierpnia i we wrześniu pojawiają się pojedyncze imagines nowego pokolenia. Od paru ładnych lat spotykam je prawie co roku o tej porze. Od ortopterologów słowackich i niemieckich dowiedziałem się, że u nich też się zdarzają takie przedwcześnie przeobrażone osobniki.
Awatar użytkownika
tla
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2012, 22:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: tla »

Hej, co do świerszcza wrześniowo/październikową nocą, jestem pewien że to nie domowy ani polny. Jestem dobrze osłuchany :)
Ciekawe są te informacje z rozprzestrzenianiem się trębacza. Czy one latają? Ten mój skakał ale nie powiem, że jest dobrym skoczkiem :).
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: Salticus »

Normalne osobniki mają funkcjonalne tylne skrzydła i obserwowałem jak podfruwają na odległość kilka metrów, kiedy je podnosiłem na dłoni albo podrzucałem w powietrze. Ale z pewnością potrafią też latać na dłuższe dystanse, zwłaszcza osobniki makropteryczne o długich tylnych skrzydłach. Najczęściej znajdywałem takie osobniki w nietypowych dla gatunku siedliskach, np. na wilgotnych łąkach i nad brzegami rzek - raczej nie wylęgły się na miejscu tylko przyleciały z innych stanowisk. U innych prostoskrzydłych makroptery rozwijają się i migrują gdy macierzysta populacja osiągnie wysokie zagęszczenie - być może ten mechanizm działa także u trębacza.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: Wujek Adam [†] »

Wieczorem 23 sierpnia br. na podstawie ćwierkania zidentyfikowałem Oecanthus pellucens w Bieszczadach, a konkretnie: na poboczu szosy w Wetlinie.
Co prawda ćwierkającego osobnika nie udało mi się niestety odnaleźć wśród roślinności, jednak na podstawie jego niepowtarzalnego "śpiewu" z całą pewnością wiem, że miałem do czynienia właśnie z tym gatunkiem. Kto raz te odgłosy słyszał, ten je z "muzyką" innych prostoskrzydłych nie pomyli.

Jeżeli ta obserwacja komuś na coś się przyda, to śmiało proszę się na mnie powoływać. :tak:
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: Salticus »

Dzięki za info. W 2012 r. nie udało mi się natrafić na nakwietnika w Wetlinie i okolicach, a potem już tam nie zawitałem. Pozwolę sobie uwzględnić Twoją obserwację w przygotowywanym artykule o ekspansji O. pellucens w Polsce :)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki

Post autor: Wujek Adam [†] »

Proszę bardzo. :birra:

Żeby być szczegółowym:
Rekord miał miejsce podczas mego wieczornego spaceru drogą 897 (tzw. Wielką pętlą bieszczadzką). Nakwietnik ćwierkał wśród roślinności na poboczu, właściwie już bliżej Smereka niż Wetliny. Jak więc to ująć? :roll:
Może tak jakoś:
Polska, Bieszczady, droga Wetlina - Smerek, 23 VIII 2019, det. (na podstawie strydulacji) A. Woźniak
;-)
W załączeniu posta stosowna mapka.
Załączniki
Nakwietnik_Bieszczady_23 VIII 2019_AW.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (378.07 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORTHOPTERA”