Tettigonia LINNAEUS, 1758

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
rysiaty
Posty: 2017
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Tettigonia LINNAEUS, 1758

Post autor: rysiaty »

Swego czasu szukałem na forum Tettigonia caudata, ale nie znalazłem :wlosy: jako że miałem okazję spotkać ten gatunek 2 tygodnie temu zamieszczam zestawienie wszystkich trzech gatunków z tego rodzaju. Może się to komu kiedyś przyda.

W społeczeństwie chyba jedna z lepiej zakorzenionych nazw - "pasikonik" chyba wszyscy słyszeli :mrgreen:

Trzy gatunki:
Tettigonia viridissima (LINNAEUS, 1758) pasikonik zielony
Tettigonia cantas (FUESSLY, 1775) pasikonik śpiewający
Tettigonia caudata (CHARPENTIER, 1845) pasikonik długopokładełkowy

pierwszy bardzo pospolity, jego głos stanowi tło dźwiękowe lata
drugi podobno pospolity
a trzeci najrzadszy - wymieniony na czerwonej liście z kategorią NT; wg KFP znany z połowy krain zoogeograficznych; podobno często występuje na polach uprawnych, zwłaszcza w zbożach
ja spotkałem T. caudata 2013-08-05 przy polu z kukurydzą, Sieniawa, WU20, Lubuskie
zachęcam do dodawania obserwacji T. caudata, w końcu to duży gatunek - wpada w oko - więc czy brak wpisów na forum, może oznaczać, że jest to rzadko spotykany gatunek?
Załączniki
Tettigonia viridissima; 28-42 mm; dorosłe od połowy lipca; śpiewa od południa do północy; dobrze lata; wszędobylski, poza wysokimi górami; drapieżnik; siedzi też na drzewach; głośny głos słychać z 50 m
Tettigonia viridissima; 28-42 mm; dorosłe od połowy lipca; śpiewa od południa do północy; dobrze lata; wszędobylski, poza wysokimi górami; drapieżnik; siedzi też na drzewach; głośny głos słychać z 50 m
T_viridissima_6087.jpg (109.23 KiB) Przejrzano 8955 razy
Tettigonia viridissima
Tettigonia viridissima
T_viridissima_5242.jpg (129.65 KiB) Przejrzano 8955 razy
Tettigonia viridissima
Tettigonia viridissima
T_viridissima_9264.jpg (139.63 KiB) Przejrzano 8955 razy
Tettigonia viridissima; pokładełko sięga prawie do końca bardzo długich skrzydeł
Tettigonia viridissima; pokładełko sięga prawie do końca bardzo długich skrzydeł
T_viridissima_8077.jpg (91.85 KiB) Przejrzano 8955 razy
Tettigonia viridissima; jedna z cech kluczowych - przysadki odwłokowe samca znacznie dłuższe od wyrostków rylcowatych (u T. caudata podobnej długości)
Tettigonia viridissima; jedna z cech kluczowych - przysadki odwłokowe samca znacznie dłuższe od wyrostków rylcowatych (u T. caudata podobnej długości)
T_viridissima_1256.jpg (117.69 KiB) Przejrzano 8955 razy
Tettigonia caudata; 22-38 mm; skrzydła długie, ale pokładełko jeszcze wystaje poza końce jakieś 10 mm
Tettigonia caudata; 22-38 mm; skrzydła długie, ale pokładełko jeszcze wystaje poza końce jakieś 10 mm
T_caudata_4634.jpg (122.89 KiB) Przejrzano 8955 razy
Tettigonia caudata; charakterystyczne duże czarne kolce na tylnych udach
Tettigonia caudata; charakterystyczne duże czarne kolce na tylnych udach
T_caudata_4608.jpg (121.94 KiB) Przejrzano 8955 razy
Tettigonia cantas; 20-33 mm; najmniejszy gatunek, bardzo zwarty z uwagi na skrócone skrzydła kończące się tuż za odwłokiem; podobno nielotny
Tettigonia cantas; 20-33 mm; najmniejszy gatunek, bardzo zwarty z uwagi na skrócone skrzydła kończące się tuż za odwłokiem; podobno nielotny
T_cantans_0251.jpg (115.66 KiB) Przejrzano 8955 razy
Tettigonia cantas
Tettigonia cantas
T_cantans_0269.jpg (112.13 KiB) Przejrzano 8955 razy
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Re: Tettigonia LINNAEUS, 1758

Post autor: Witek Płachta »

Pozwolę sobie dodać jeszcze jednego :D
Od kilku lat spotykam go u siebie dość regularnie.
Ten jest tegoroczny.
Załączniki
Tettigonia viridissima var. flava - Pasikonik zielony odm. słomkowa.JPG
Tettigonia viridissima var. flava - Pasikonik zielony odm. słomkowa.JPG (50.88 KiB) Przejrzano 8947 razy
rysiaty
Posty: 2017
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Tettigonia LINNAEUS, 1758

Post autor: rysiaty »

i może dla porównania zapodam inne zielone długoskrzydłe Tettigonidae

Meconema thalassinum (DE GEER, 1773) nadrzewek długoskrzydły
w terenie nie do pomylenia, bo to maleństwo (11-15 mm), ale na zdjęciu nie widać wielkości ...
gatunek żyjący na drzewach liściastych np. dębach, lipach, klonach, spotkałem na buku, też na lipowych alejach śródpolnych; aktywność nocna; drapieżnik; od końca lipca do listopada; samce nie mają organów strydulacyjnych wiec bębnią tylną nogą w liść co jest słyszalne do 1 m!!!

Phaneroptera falcata (PODA, 1761) - długoskrzydlak sierposz
o nim dużo na forum, z racji tego, że opuścił kserotermiczne siedliska wyżyn i zasiedlił pewnie cały kraj
łatwo zauważalny gatunek - całkiem duży, ale bardzo smukły (w porównaniu z Tettigonia), chętnie lata - bardzo charakterystycznie; śpiew bardzo cichy słyszany w odległości 1 m (miałem przyjemność :)
rzucają mi się w oczy :wow: barwne oczka jakby ze "źrenicami" ; skrzydła znacznie dłuższe od pokryw i wystają daleko za odwłok; 12-18 mm (bez skrzydeł)

duże i zielone ... jest jeszcze jedno ... Mantis religiosa modliszka
Załączniki
Meconema thalassinum
Meconema thalassinum
Meconema_thalassinum_2125.jpg (83.28 KiB) Przejrzano 8944 razy
Meconema thalassinum
Meconema thalassinum
Meconema_thalassinum_4033.jpg (139.13 KiB) Przejrzano 8944 razy
Phaneroptera falcata
Phaneroptera falcata
Ph_falcata_5613.jpg (151.18 KiB) Przejrzano 8944 razy
Phaneroptera falcata
Phaneroptera falcata
Ph_falcata_8625.jpg (121.44 KiB) Przejrzano 8944 razy
Phaneroptera falcata
Phaneroptera falcata
Ph_falcata_5437.jpg (114.81 KiB) Przejrzano 8944 razy
Phaneroptera falcata
Phaneroptera falcata
Ph_falcata_3355.jpg (129.42 KiB) Przejrzano 8944 razy
Phaneroptera falcata - nimfa
Phaneroptera falcata - nimfa
Ph_falcata_5214.jpg (123.84 KiB) Przejrzano 8944 razy
Mantis religiosa
Mantis religiosa
M_religiosa_9174.jpg (114.56 KiB) Przejrzano 8944 razy
rysiaty
Posty: 2017
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Tettigonia LINNAEUS, 1758

Post autor: rysiaty »

Witek Płachta pisze:Pozwolę sobie dodać jeszcze jednego
mi się jeszcze ta odmiana nie trafiła ...
spokojnie można temat uzupełnić ... może o samicę T. cantas albo o samca T. caudata, bo nie posiadam, albo zilustrować jakieś cechy kluczowe, a może kto ma dobrze oznaczone nimfy i może dorzucić ...
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Tettigonia LINNAEUS, 1758

Post autor: Przemek Żurawlew »

W powiecie pleszewskim (SW Wielkopolska) T.viridissima jest najliczniejszy, T. caudata w latach 2009-2012 został znaleziony na 13 stanowiskach (głównie w zbożach i na nieużytkach, ale miałem też 2 samce wewnątrz szklarni z ogórkami!). Nogi schodziłem za T. cantans, ale go nie znalazłem - albo jest tu dziura w rozmieszczeniu, albo jest tu bardzo rzadki. Spędzając wakacje nad morzem, w górach, czy będąc ostatnio ma Ziemi Lubuskiej to T. cantans spotykałem często. Na terenie pow. pleszewskiego dotąd wykazałem 38 gatunków Orthoptera (podsumowanie ostatnio ukazało SIĘ w"PRZEDLĄDZIE PRZYRODNICZYM".
Pozdrawiam
rysiaty
Posty: 2017
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Tettigonia LINNAEUS, 1758

Post autor: rysiaty »

Przemek Żurawlew pisze:T. caudata w latach 2009-2012 został znaleziony na 13 stanowiskach
to nieźle, lokalizowałeś po głosie?
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Tettigonia LINNAEUS, 1758

Post autor: Przemek Żurawlew »

W większości po głosie.
Jak znajdę to podrzucę niebawem foto T. caudata i T. cantans.
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Tettigonia LINNAEUS, 1758

Post autor: Przemek Żurawlew »

I jeszcze foto przysadek odwłokowych samczyka T. caudata.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (92.77 KiB) Przejrzano 8814 razy
2.jpg
2.jpg (81.22 KiB) Przejrzano 8814 razy
3.jpg
3.jpg (69.35 KiB) Przejrzano 8814 razy
Salticus
Posty: 246
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Tettigonia LINNAEUS, 1758

Post autor: Salticus »

rysiaty pisze:T. caudata, w końcu to duży gatunek - wpada w oko - więc czy brak wpisów na forum, może oznaczać, że jest to rzadko spotykany gatunek?
Osoby słabo obeznane z prostoskrzydłymi pewnie biorą go za pospolitego pasikonika zielonego, stąd jak sądzę brak doniesień na forum. W Polsce T. caudata występuje wyspowo, głównie na południu i południowym zachodzie kraju, ale lokalnie bywa całkiem liczny: na Ponidziu (południowa cześć woj. świętokrzyskiego), gdzie od kilku lat prowadzę badania ortopterologiczne, miejscami występuje wręcz masowo. W stadium imago faktycznie najczęściej znajdowałem go tam na polach uprawnych i ugorach, ale występuje także nad wodami (wg literatury T. caudata pierwotnie był związany ze środowiskami wilgotnymi w dolinach rzek). Wyraźnie preferuje niższą roślinność (byliny, rośliny uprawne, szuwary) niż T. viridissima, który jako imago najczęściej przesiaduje na drzewach i w wysokich krzewach na skrajach lasów i zarośli. T. caudata wydaje się być najbardziej ciepłolubny spośród naszych przedstawicieli tego rodzaju i zapewne tym trzeba tłumaczyć jego stosunkowo ograniczone rozprzestrzenienie w Polsce.

Ciekawe są "stosunki sąsiedzkie" tych trzech gatunków. T. viridissima może występować zarówno z T. caudata, jak i T. cantans, natomiast te dwa ostatnie wyraźnie się unikają - tam gdzie występuje T. caudata nie ma T. cantans i odwrotnie. Dobrze to widać na Ponidziu: w pewnym miejscu kończą się stanowiska T. caudata, jest pas "ziemi niczyjej" i kilka kilometrów dalej pojawia się T. cantans, a wszędobylski T. viridissima występuje i tu, i tam. Jeśli komuś uda się znaleźć T. caudata i T. cantans na jednym stanowisku, to niech da znać - to będzie coś nietypowego.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1143
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Re: Tettigonia LINNAEUS, 1758

Post autor: Marcin Kutera »

W regionie północnej Kielecczyzny dotychczas go nie stwierdziłem. Natomiast szczególnie masowy jest T. cantans. (szczególnie środowiska segetalne, ugory itd...)
Salticus
Posty: 246
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Tettigonia LINNAEUS, 1758

Post autor: Salticus »

Prof. Liana w pracy z 1976 r. podała T. caudata z Lisin Bodzechowskich oraz Dołów Wolskich koło Ostrowca Św. Szukałeś go tam może?
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1143
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Re: Tettigonia LINNAEUS, 1758

Post autor: Marcin Kutera »

Salticus pisze:Prof. Liana w pracy z 1976 r. podała T. caudata z Lisin Bodzechowskich oraz Dołów Wolskich koło Ostrowca Św. Szukałeś go tam może?
nie nie tam go nie szukałem, ale rezerwat znam. Rozejrzę się tam za nim kiedyś.
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Tettigonia LINNAEUS, 1758

Post autor: Marek Miłkowski »

Parę dni temu spotkałem pasikonika na wydmie z ciepłolubną roślinnością. Czy to T. cantans?
Załączniki
Tettigonia cantans_EB17.jpg
Tettigonia cantans_EB17.jpg (63.9 KiB) Przejrzano 7967 razy
rysiaty
Posty: 2017
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Tettigonia LINNAEUS, 1758

Post autor: rysiaty »

:okok:
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Tettigonia LINNAEUS, 1758

Post autor: Marek Miłkowski »

Dziękuję!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORTHOPTERA”